Znają teren, zaprojektują i zbudują

  • 28.05.2017, 18:55 (aktualizacja 28.05.2017, 18:59)
  • Maciej Gryguc
Znają teren, zaprojektują i zbudują GDDKiA
Kolejnym odcinkiem ekspresowej S61 (Via Baltica), który powstanie, będzie druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna. Spośród oferentów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę Polaqua i odpowiednia umowa już została podpisana.

Kontrakt przewiduje zaprojektowanie i budowę jezdni o nawierzchni z betonu cementowego (na pierwszej jest asfalt) o długości 6,58 km i połączenie jej z istniejącym węzłem drogowym "Szczuczyn", który już w I etapie budowy obwodnicy został zrealizowany w wariancie na dwie jezdnie. Dodatkowo niezbędna będzie przebudowa na długości ponad 5 km istniejącej (prawej) jezdni na dwóch odcinkach wraz z likwidacją dwóch skrzyżowań.

Powstaną też zabezpieczenia akustyczne, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne oraz wygrodzenia ochronno – naprowadzające. W zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego przewidziane są bariery ochronne i osłony przeciwolśnieniowe.

Realizacja zadania kosztować ma 75 mln. zł. Spółka „Polaqua” doskonale zna teren  budowy, ponieważ  wykonała także pierwszą część obwodnicy Szczuczyna.

Obecna inwestycja ma być zrealizowana w 28 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych w fazie robót budowlanych). Wykonawca ma – 10 miesięcy na wykonanie projektu, 5 miesięcy na uzyskanie oraz 13 miesięcy na budowę.

 Po wybudowaniu drugiej jezdni będzie spełniała parametry drogi ekspresowej:

 dwie jezdnie po dwa pasy ruchu 2x2

szerokość pasów ruchu 3,5 m

pasy awaryjne – po 2,5 m każdy

szerokość pobocza gruntowego – 0,75 m lub większa, jeśli zachodzi potrzeba lokalizacji urządzeń brd

pas dzielący - od 5 do 12 m

obciążenie nawierzchni – 115 kN/oś

 

Maciej Gryguc

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe