Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 20:24
Reklama
Reklama

Walizka zamknięta, magia pozostała

Okrzyki emocji po rosyjsku, w farsi, po francusku, polski i angielski w oficjalnym "obiegu"? A może ogromniejące z przejęcia oczy Mikhaila Shelomentseva albo twarz Zahry Sabri, na której zalęknienie i niedowierzanie przeistoczyło się w euforyczną radość? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co może być symbolem zakończonego właśnie 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży.
Walizka zamknięta, magia pozostała

Bo może to być także nadludzka sprawność The Black Blues Brothers albo zabawa w alternatywne światy w każdym z przedstawień pozakonkusowych na ulicach Łomży. A czemu nie Yuki Kudo z Japonii, która wystąpiła przez cztery dni ponad 150 razy, bo za każdym jest sztuka przeznaczona była tylko dla jednego widza. A może żywiołowa Anna Jakubowska, czyli "szary widz" obsypujący podarunkami wykonawców, jurorów, organizatorów i wykonująca na scenie własne widowisko  .

Przewodniczący jury, profesor Henryk Izydor Rogacki, przyznał, że dwukrotne doświadczył w tym roku cudu: na spektaklu z "Count to One" z Iranu i na "Żabce" teatru z Poznania. Ale jako laureata Grand Prix 30. edycji festiwalu wskazał rosyjską "Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy".

"Wielki Animator" Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Walizki, sprowadził do Łomży około 200 artystów biorących udział w konkursie i wydarzeniach towarzyszących, znalazł nawet dla nich miejsca noclegowe,  o co niełatwo w  mieście i puścił w ruch wydarzenia imprezy, która - według określenia Henryka Rogackiego - osiągnęła "wiek balzakowski", ale wcale nie odebrało jej uroku nowości.

- Na zakończenie festiwali ich organizatorzy zwykle bardzo żałują, że się skończyło. Ja natomiast się cieszę - mówił Jarosław Antoniuk. - Wszystkie teatry dotarły, publiczność dopisała,  atmosfera była wspaniała. Po prostu - ogólne szczęście. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili nam znowu przeżycie tej przygody.

Z gratulacjami i ogromnym bukietem róż pospieszyła do dyrektora poseł Bernadeta Krynicka. A zanim jeszcze Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży, przekazała podziękowania i wygłosiła tradycyjną formułę o zakończeniu festiwalu, na scenę "wtargnęła"  Anna Jakubowska  z workiem nagród "szarego widza" i powiedziała:

- Nagrody należą artystom, a Festiwal jest wielką nagroda dla Łomży.

Nie jest w tej ocenie odosobniona.                         

"Łomża jest miastem teatralnym, które podczas festiwalu samo w sobie staje się teatrem. Objawia się wówczas w całym blasku Łomża magiczna" - tak napisał profesor Henryk Izydor Rogacki jeszcze przed rozpoczęciem 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka".

 

 

PROTOKÓŁ

 

Z POSIEDZENIA JURY

30 MIĘDZYNARODOWEGO  FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA

ŁOMŻA 30 maja-2 czerwca 2017

 

Jury wyraża radość z okazji jubileuszu trzydziestolecia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, który jest nie tylko dowodem trwałości, ciągłości i wartości tego przedsięwzięcia, lecz także przykładem wzorcowej współpracy i przyjaźni instytucji kultury i Miasta Łomża. Przesyłamy więc dobre myśli tym wszystkim, którzy wymyślili, robili, robią i będą robić Festiwal Teatralny Walizka.

 

Jury w składzie:

Henryk Izydor Rogacki /przewodniczący/

Joanna Braun

Bożena Krystyna Sawicka

Slobodan Marković

Oleg Żugżda

 

Po obejrzeniu czternastu konkursowych przedstawień :

  1. „Pies tułacz” Divadlo PIKI /Słowacja/
  2. „Pinokio” Zaches Teatro /Włochy/
  3. „Huljet, huljet” Teatru Figur Kraków /Polska/
  4. „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” Theatre Karlsson Haus /Rosja/
  5. „Podróż na czternaście łap” Teatru Lalek Guliwer /Polska/
  6. „Karnawał zwierząt” Teatru Lalka /Polska/
  7. „STRPTS//episode1: Mirlo&Rula” Cinema Sticado Collective /Hiszpania/
  8. „Matka Dyktatora” Michal Svironi Theater /Izrael/
  9. „Żabka” Teatru Animacji w Poznaniu /Polska/
  10.  „Historia księcia H.” Białostockiego Teatru Lalek /Polska/
  11.  „Loving the alien” Cie. Freaks und Fremde /Niemcy/
  12.  „Count to One” Yase Tamam /Iran/
  13.  „Na Arce o ósmej” City Theatre Podgorica /Czarnogóra/
  14.  „Kasztanka” Latvia Puppet Theatre /Łotwa/

 

 

postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

Grand Prix w wysokości 3.000,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje przedstawienie „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” Theatre Karlsson Haus.

 

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz obraz ufundowany przez Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymuje Zahra Khyalisabri /Zahra Sabri/ za reżyserię przedstawienia „Count to One” Yase Tamam.

 

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz obraz ufundowany przez Rektora Uczelni Jańskiego w Łomży otrzymuje Zahra Khyalisabri /Zahra Sabri/ za scenografię do przedstawienia „Count to One” Yase Tamam.

 

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego oraz obraz ufundowany przez Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży otrzymuje Sønderling za muzykę do przedstawienia „Loving the alien” Cie. Freaks und Fremde.

 

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymuje Santa Didžus za rolę w spektaklu „Kasztanka” Latvia Puppet Theatre.

 

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymuje Mikhail Shelomentsev za rolę w spektaklu „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” Theatre Karlsson Haus.

 

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży otrzymują Katarina Aulitisová i L’ubomir Piktor za role w spektaklu „Pies tułacz” Divadlo PIKI.



Podziel się
Oceń

Komentarze