Największa tajemnica rozwiązała się… [FOTO]

  • 15.06.2017, 14:11 (aktualizacja 15.06.2017, 15:02)
  • Marlena Siok
Największa tajemnica rozwiązała się… [FOTO] Karol Babiel/Grupa Medialna Narew
Dziękczynny charakter, radosna atmosfera oraz piękne i barwne procesje zdobiące ulice miasta towarzyszyły obchodom Bożego Ciała, podczas którego katolicy wspominają przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa oraz Ostatnią Wieczerzę.

-Tajemnica Bożego Ciała zawiera się w trzech krokach: wspólnocie, procesji i adoracji. Eucharystia rozpoczyna naszą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej- największej tajemnicy świata. Ludzkie osiągnięcia na przełomie ostatnich lat przepełniają zdumieniem. Statki kosmiczne, sondy wysyłane przez człowieka dotarły z powodzeniem do Jowisza, minęły wcześniej Marsa, a niektóre opuściły już nawet układ słoneczny. Sięgnęliśmy tak głęboko, że już nie ma materii. Poruszamy się w świecie pól, przestrzeni, dotykamy granicy czasu i światła. A mimo to żadna technologia nie sprawi, aby kawałek chleba i odrobina wina stały się Ciałem i Krwią Chrystusa. Największa tajemnica świata. To co nieograniczone staje się obecne tu i teraz. Dla nas ludzi ma to ogromne znaczenie, dlatego, że łączy nas we wspólnocie z Chrystusem- głosił białostocki Jezuita Henryk Droździel w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży.

Najważniejszym elementem obchodów ku czci Najświętszego Sakramentu  są procesje. Tego dnia wierni wraz z Najświętszym Sakramentem, ikonami świętych i męczenników oraz dziękczynnymi pieśniami na ustach wędrują do czterech ołtarzy wybudowanych pod gołym niebem, przystrojonych wielobarwnymi kwiatami, zielenią oraz  młodymi, bujnymi i powiewającymi na wietrze drzewkami brzózki. Przy ołtarzach czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

-Procesja, czyli kroczenie za Chrystusem, który nie tylko stał się obecny na ołtarzu podczas mszy świętej, ale pozostał. Procesja jest symbolem wspólnoty, która jest w drodze. Ona nie jest przeciw komuś. Jest pójściem za Chrystusem. Idąc i manifestując naszą wiarę pokazujemy, że chcemy przeżyć życie sensownie. Ukazujemy to w sposób zewnętrzny i wewnętrzny. Ważnym elementem Bożego Ciała jest także adoracja, czyli oddawanie czci. Ten moment zatrzymania się i adoracji, jest momentem kontemplacji i odkrycia, że Chrystus jest nieustannie wśród nas. To cała istota eucharystii, procesji i adoracji- kontynuował Jezuita Henryk Droździel.

Boże Ciało jest jedną z najważniejszych uroczystości w kościele katolickim, wypadającą 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzone jest od 1320 roku,  za sprawą biskupa diecezji krakowskiej- Nankiera. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

Marlena Siok

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe