Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Łomża wzbogaca się o historyczne murale

Na największej ze ścian, liczącej 220 m2, przy ul. Wojska Polskiego, powstał mural odnoszący się do tematyki powstania styczniowego. Obraz nawiązuje do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej.
Łomża wzbogaca się o historyczne murale

Kolejnym etapem zdobienia Łomży nowoczesną sztuką na najwyższym poziomie będzie mural zdobiący ul. Polową, przedstawiajacy postać Jakuba Ignacego Wagi. Autor "Flory polskiej" zostanie sportretowany w otoczeniu młodzieży jako nauczyciel kształtujący w niej postawy patriotyczne. Wśród uczniów znajdzie się także syn Wagi – Władysław, uosabiający aspiracje i niepodległościowe dążenia Polaków.

Wielkoformatowe obrazy powstaną również przy ul. Rządowej i dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej. Obraz na budynku przy Rządowej przybliży sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i jego 33. pułk piechoty z bitwy "Cud nad Narwią" w 1920 r. Natomiast na muralu przy muzeum znajdzie się postać Adama Chętnika - etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.

Murale oraz ich projekty wykonane są przez dr sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego, twórcę Gdańskiej Szkoły Muralu – artystę, malarza, pioniera i legendę polskiego muralizmu. W powstawaniu murali partycypuje także mołdawski adept sztuki muralu Radu Dumbrava. W pracach biorą udział też dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli oraz chętni wolontariusze.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Danka 11.07.2017 21:28
Wyglada to bardzo słabo i szczerze mówiąc mnie jako kierowcę,który często przejeżdża obok budynku,odstrasza i przytłacza. Czy można liczyć na coś zupełnie z innej beczki? Jak to się mówi abstrakcje....
Lipa 11.07.2017 21:24
Serio? Łomżo zacznij myśleć i obserwować innych. Na tle murali,które powstają ten jest żałosny. Czy to w ogóle można nazwać "muralem"?Czy wszystko artystyczne musi w tym mieście mieć zalążek "patriotyczny".Błagam lepiej zakończenie na tym jednym, a dr sztuk pięknych niech pozostanie dyrektorem. Dołączam to do mojej listy rzeczy,które przyczyniają się do chceci wyprowadzki. Dzięki Mariusz :)