Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:07

Listy zamknięte – trzy setki w blokach startowych

Upłynął termin rejestrowania imiennych list wyborczych przez komitety zamierzające wystartować w październikowych wyborach parlamentarnych. O 14 mandatów poselskich w województwie podlaskim ubiegać się będzie ponad 300 osób na 12 listach, a o 3 senatorskie (w trzech okręgach) – 14 kandydatów.
Listy zamknięte – trzy setki w blokach startowych

Upłynął termin rejestrowania imiennych list wyborczych przez komitety zamierzające wystartować w październikowych wyborach parlamentarnych. O 14 mandatów poselskich w województwie podlaskim ubiegać się będzie ponad 300 osób na 12 listach, a o 3 senatorskie (w trzech okręgach) – 14 kandydatów.

Stawka kandydatów na posłów może być pokaźniejsza, ponieważ o ogólnopolską rejestrację ubiegają się jeszcze dwa komitety, które nie składały podpisów w województwie podlaskim: Szczęść Boże Grzegorza Brauna i Obywatele do Parlamentu.

Potentaci

Dwa największe podmioty życia politycznego w Polsce - Platforma Obywatelska  oraz Prawo i Sprawiedliwość - przygotowały w regionie listy w pełni wykorzystujące limit, czyli zgłosiły dwa razy więcej kandydatów niż jest do zdobycia mandatów. Niepodzianek z ostatniej chwili już w obu ugrupowaniach nie było. Czołówka listy PO to posłowie: Robert Tyszkiewicz z Białegostoku, Bożena Kamińska z Suwałk i Damian Raczkowski z Białegostoku, a zamyka ją Tomasz Cimoszewicz, syn byłego premiera, znanego polityka lewicy. Jedynym reprezentantem Łomży jest student Piotr Serdyński na siódmym miejscu. Zaraz za nim jest ostatni w dziesiątce przedstawiciel Ziemi Łomżyńskiej – Mirosław Reczko, burmistrz Ciechanowca.

Wyraźnie lepiej region łomżyński wygląda na liście Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze trzy miejsca zajmują wprawdzie posłowie z innych stron: Krzysztof Jurgiel z Białegostoku, Jarosław Zieliński z Suwałk i Dariusz Piontkowski z Białegostoku, ale numer „cztery” ma poseł Lech Antoni Kołakowski z Łomży, szóste – Bernadeta Krynicka, przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży, a w dziesiątce są jeszcze Kazimierz Gwiazdowski z Radziłowa, wiceprezes łomżyńskiej spółki prowadzącej składowisko odpadów i poseł Jacek Bogucki z Czyżewa. Dalej można jeszcze znaleźć nazwiska Marka Komorowskiego z Zambrowa, Barbary Zalewskiej z Nowogrodu i Doroty Łynko z Kolna.

Koalicjanci  

Wypełnione całkowicie listy zarejestrowało w województwie także kilka ugrupowań, którym sondaże nie dają szans na zwycięstwo, ale na zdobycie mandatów i ewentualny udział w jakichś układach koalicyjnych, jak najbardziej.

Czołówka zestawienia kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego to same znane postacie życia publicznego w regionie: marszałek województwa Mieczysław Baszko z Sokółki, wicewojewoda Wiesław Żyliński z podbiałostockiego Kleosina i wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski z Suwałk. Wysoko są także m.in. Jerzy Leszczyński z Ciechanowca, członek zarządu województwa. Z Łomżą związki zawodowe mają kandydaci z pozycji 7 i 8: Stefan Krajewski z Krajewa Białego, dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży oraz Elżbieta Parzych ze Zbójnej, starosta łomżyński.

Lewica tym razem występuje w wyborach jako koalicja Zjednoczona Lewica z udziałem: SLD, Twojego Ruchu, PPS, UP i Zielonych. Pierwsza trójka listy to: Krzysztof Bil-Jaruzelski z Białegostoku, szef wojewódzkich struktur SLD, poseł Adam Rybakowicz z Augustowa i Aleksander Sosna, były wiceprezydent Białegostoku. Łomżanina – Adama Dębskiego - można wypatrzyć dopiero na 10 miejscu listy.

Z ugrupowań nie mających obecnie reprezentacji w parlamencie, sondaże najwięcej szans dają komitetowi „Kukiz'15”. Na pierwszych miejscach tej listy niezwykle mocno zaznacza swoją pozycję Grajewo. Takie miejsce zamieszkania podaje lider Adam Andruszkiewicz, specjalista do spraw medialnych oraz trzeci Adam Kiełczewski, przedsiębiorca. Przedziela ich Dominika Jocz z Wasilkowa. Zaraz za pierwszą trójką jest Marian Nieciecki, przedsiębiorca z Kupisk Starych, kandydat na prezydenta Łomży w 2014 roku.

W zestawieniu komitetu Nowoczesna Ryszarda Petru najwyżej uplasowaną reprezentantką Łomżyńskiego jest Marta Konopka, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Pierwszy jest Krzysztof Truskolaski, syn prezydenta Białegostoku, a trzeci – Mateusz Witczuk, aktor z Wrocławia.

„Młode i Starsze Wilki”                

Jest wśród zarejestrowanych także kilka komitetów ze znacznie  mniejszymi – według sondaży – szansami na poselskie mandaty. Pełną listę wystawia KORWiN. Czołowe miejsca mają na niej: Szczepan Barszczewski z Białegostoku, Lillija Meshechkova z Grabarki i Marcin Sawicki z Białegostoku. Łomżan nie widać.

Jest ich natomiast całkiem sporo na liście Kongresu Nowej Prawicy – 4 na 16 zgłoszonych osób. Trzecie miejsce zajmuje Michał Hoffman, ekonometryk, piąte – Anna Łozińska, ósme – Marcin Pruszko i dziesiąte – Mateusz Zagroba.

Partia Razem ma liście 24 nazwiska, w tym na trzeciej pozycji Tadeusza Nowaka z Łomży, nauczyciela akademickiego. Pierwsze dwa nazwiska to Seweryn Prokopiuk z Widowa i Justyna Rembiszewska z Białegostoku.

Powraca do politycznej gry Samoobrona, o której po śmierci Andrzeja Leppera niewiele było słychać. Listę 27 kandydatów do Sejmu otwiera znany i wieloletni lider regionalny Andrzej Chmielewski z Augustowa, administratywista. Za nim są Jan Perkowski, rolnik ze wsi Roszki-Sączki oraz Kazimierz Korytkowski, mechanik ze Śniadowa. „Szóstkę” ma Józef Fiertek z Łomży.

Jeżeli Samoobrona sięga do mającej już wiele lat tradycji politycznej, to jest też wśród startujących po mandaty reprezentant zupełnie nowego zjawiska – Komitet JOW Bezpartyjni. Pierwsza trójka tej listy to: Marcin Leoszko, manager z Białegostoku, Tomasz Bukłaho, handlowiec z Augustowa i Adrian Nikołajuk, informatyk z Białegostoku. Przedstawiciela Ziemi Łomżyńskiej – Adama Poniatowskiego z Ciechanowca - znajdujemy na szóstym miejscu, a dalej już nikogo.

Pewną „egzotykę” i dosłownie morski powiew wprowadza do wyborczego pejzażu Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi. Ale może to nie egzotyka, a śmiały plan polityczny, aby na czele list kandydatów z województwa podlaskiego wystawić: Dawida Maruszewskiego, rybaka z Ustki, Tomasza Rudego, przedsiębiorcę ze Słupska i Grzegorza Seiberta, informatyka z Gdyni. Lista nie zna granic ni kordonów, ponieważ pojawiają się na niej takie nazwy jak Lublin, Rumia, ale także Suwałki.

Jeżeli dwa ubiegające się o rejestrację komitety nie wprowdzą istotnych korekt, to w województwie podlaskim o 14 mandatów poselskich będzie walczyć 303 kandydatów (183 mężczyznz i 120 kobiet) o średniej wieku 40 lat.

Do Senatu łatwiej

W wyborach do Senatu województwo podlaskie po raz drugi podzielone zostało na trzy okręgi.

W łomżyńsko – suwalskim zarejestrowanych zostało sześcioro kandydatów (kolejność alfabetyczna): Mieczysław Bagiński, nauczyciel z Łomży, reprezentujący PSL, Bohdan Paszkowski, radca prawny z Białegostoku, reprezentujący PiS oraz czwórka bez oznaczeń partyjnych: Marian Pogoda, prawnik z Rudki, Krystyna Sokół, kucharz z Białegostoku, Roman Topczewski, emeryt z Białegostoku i Sylwia Zaniewska, dziennikarz z Białegostoku.          

W białostockim kandyduje 6 osób, 4 mężczyzn i 2 panie. Swoich przedstawicieli wystawiają obie największe partie. Tak się składa, że w porządku alfabetycznym listę otwiera Jan Dobrzyński, architekt krajobrazu z PiS, a zamyka Maciej Żywno, pedagog z PO. Pośrodku są kandydaci bez przynależności partyjnej: Aneta Grudzińska, krawcowa, Jolanta Kamińska, przedsiębiorca, Janusz Kamiński, przedsiębiorca i Krzysztof Krasowski, prawnik. Maciej Żywno mieszka w Sochoniach, pozostali w Białymstoku.

Trzeci okręg tworzą powiaty z południowo – wschodniej części województwa.  I tam kandydatów jest zaledwie dwóch: Eugeniusz Czykwin, dziennikarz z Białegostoku, członek SLD i Tomasz Romańczuk, ekonomista z Bielska Podlaskiego, członek PiS.       


Podziel się
Oceń

Komentarze