Chcą budować Via Baltica. Całkiem niedrogo

  • 25.07.2017, 13:13 (aktualizacja 25.07.2017, 13:19)
  • Maciej Gryguc
Chcą budować Via Baltica. Całkiem niedrogo GDDKiA
Chętnych nie brakuje, pieniędzy powinno wystarczyć, a nawet zostać jeszcze na jakieś inne drogi. Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu ofert na budowę dwóch odcinków ekspresowej S61 (Via Baltica), które utworzą obwodnicę Łomży wraz z nowym mostem na Narwi.

Komunikat białostockiego oddziału GDDKiA podaje, że: „jedenaście ofert wpłynęło w przetargu na projekt i budowę odcinka S 61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. Najbardziej spektakularnym elementem tej inwestycji będzie most nad Narwią i doliną rzeki. W myśl założeń będzie miał ponad 1200 metrów długości, a tym samym, stanie się największą tego rodzaju konstrukcją w tej części Polski. Ponadto znajdą się na trasie także ważne węzły drogowe: Łomża Zachód w okolicach Sierzput (zjazd w kierunku Ostrołęki) Węzeł Nowogród w okolicach Kupisk (zjazd do w kierunku Nowogrodu i Olsztyna), Łomża Północ (już po drugiej stronie Narwi z łącznikiem do drogi w kierunku Jeżewa i Białegostoku). Inne dane odcinka: w sumie 20 obiektów inżynierskich, 13 przepustów służących za przejścia dla zwierząt, ogrodzenie drogi, pasy technologiczne, drogi umożliwiające dojazd do nieruchomości; przekrój drogi - 2 x 2, szerokość pasów ruchu - 3,5 m, szerokość pasów awaryjnych - 2,5 m, szerokość pasa dzielącego - 5 m, nawierzchnia - beton cementowy (na drodze ekspresowej), pozostałe drogi o nawierzchni asfaltowej, dopuszczalne obciążenie 115 kN/oś.

Inwestor zaplanował na to przedsięwzięcie 963,5 miliona złotych. Żadna z propozycji nie przekracza tej kwoty, a cztery nie sięgają nawet połowy planowanych wydatków. Praktyką GDDKiA w takich sytuacjach jest prośba o dodatkowe wyjaśnienia.

Najniższą cenę zaproponowała Impresa Pizzarotti - 442,8 mln zł. (46 proc. ceny zamawiającego). Najwyższą konsorcjum Salini Impregilo S.p.A i Salini Polska sp. z o.o. – 711,7 mln zł. Pomiędzy nimi zmieściły się: Intercor (455 mln), POPR (473,3), Strabag (485,7), TOTO (525,7), MOTA-ENGIL (541,3), Budimex (prawie 550 mln), EUROVIA (642,5), POLAQUA (672,7), PBDiM (711,3).

Cena jest dla GDDKiA najważniejszym, ale nie jedynym decydującym elementem wyboru ofert przetargowych. Inne kryteria to m.in. termin realizacji czy techniczne parametry wykonanej drogi (właściwości przeciwpoślizgowe, równość podłużna). Wszystkie przedstawione oferty w tej części wyglądają tak samo: 31 miesięcy na wykonanie zadania od podpisania umowy (nie licząc zimowych przerw).

Po zbadaniu ofert (m.in. pod kątem rażąco niskiej ceny) i ich ocenie – w najkrótszym możliwym terminie - zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza” - informuje GDDKiA.

Otwarcie ofert na odcinek z mostem na Narwi to w ostatnich tygodniach niejedyne wydarzenie związane z budową trasy Via Baltica. Nieco wcześniej okazało, że niemal równie wielkie zainteresowanie wzbudziła możliwość zbudowania odcinka nr III, który również stanowić będzie fragment obwodnicy Łomży. Jak poinformowała GDDKiA, przy spodziewanych kosztach przeszło 283 milionów złotych, najniższą cenę - 210,5 mln - zaproponowało konsorcjum firm RUBAU Polska Sp. z o.o. oraz Construcciones RUBAU S.A. z Hiszpanii. Odcinek S61 od węzła „Łomża Południe” do węzła „Łomża Zachód” ma długość 7,18 km., przebiega nowym śladem. W ramach tego zadania wybudowanych zostanie prawie 9 km drogi krajowej 63.

Odbył się także wybór wykonawcy pierwszego z odcinków Via Baltica między Szczuczynem a Ostrowią Mazowiecką.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S 61 na odcinku od węzła Stawiski do początku obwodnicy Szczuczyna (odc.VI) złożyła firma BUDIMEX S.A. Spośród 5 złożonych ofert, ta BUDIMEX-u S.A. spełniała wszystkie warunki udziału w postępowaniu przetargowym i nie podlegała odrzuceniu i otrzymała komplet punktów. W sumie 18-kilometrów „eski” firma wybuduje za 342,13 mln zł. Wprawdzie o prawie 9 milionów złotych niższą cenę zaproponowało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR z Zawiercia, ale ta oferta została odrzucona. Firma - mimo wezwania Zamawiającego dotyczącego złożenia wyjaśnień odnośnie ceny (rażąco niska) - nie udzieliła wyjaśnień” - głosi komunikat GDDKiA.

Drogowcy przewidują, że, jeżeli nie będzie odwołań od wyników przetargu, to jesienią tego roku powinna zostać podpisana umowa na realizację tej inwestycji. Od tego momentu wykonawca będzie miał 31 miesięcy na wykonanie projektu, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych oraz realizację drogi ekspresowej (nie wliczając okresów zimowych w fazie prac budowlanych). Inwestycja powinna zostać ukończona w IV kwartale 2020.

Jak przypomina dyrekcja, droga ekspresowa S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna podzielona została na 6 odcinków. Cztery z nich są na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty: „Łomża Południe” – „Łomża Zachód” (odc. III), IV „Łomża Zachód” – „Kolno”, „Kolno – Stawiski” (V) oraz „Stawiski - Szczuczyn” (VI). Dwa pozostałe odcinki: I „Ostrów Mazowiecka” – „Śniadowo” oraz II „Śniadowo” – „Łomża Południe” są w procedurze przetargowej.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodak
Rodak 26.08.2017, 08:03
Kołakowski dopioł swego.
Obserwator
Obserwator 28.02.2021, 14:23
Kołakowski za pierwszego PiSu (2005-07) był za tym, by Via Baltica szła przez Białystok. Ekolodzy dopięli swego i wybronili dolinę Rospudy. Kołakowski tak dopinał, że trasa miała być oddana w 2020, a w2021 jeszcze odcinęk łomżyński nie tknięty. Niech on już nie zajmuje się Via Baltiką, bo Łomża może nie mieć obwodnicy.

Pozostałe