Kolejny odcinek Via Baltica ma wykonawcę

  • 01.08.2017, 11:30 (aktualizacja 01.08.2017, 11:34)
  • Maciej Gryguc
Kolejny odcinek Via Baltica ma wykonawcę GDDKiA
Znana i doświadczona także na placach budów w regionie firma Strabag zbuduje fragment ekspresowej trasy S61 (Via Baltica) od obwodnicy Stawisk do węzła „Kolno” w okolicach Kisielnicy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg, który ogłaszany był w początkach lutego.

Firma Strabag zaproponowała najniższą ofertę – ponad 288,3 miliona złotych – za zaprojektowanie i zbudowanie 16,5 kilometra ekspresowej drogi od obwodnicy Stawisk do drogowego węzła „Kolno”, który powstanie w okolicach Kisielnicy. Cena okazała się decydującym elementem, choć drogowcy brali pod uwagę także inne kryteria. Wszyscy oferenci zaproponowali jednak takie same warunki np. gwarancji czy niektórych parametrów technicznych.

Kilka dni wcześniej GDDKiA wskazała wykonawcę pierwszego z odcinków Via Baltica między Szczuczynem a Ostrowią Mazowiecką. Fragment od obwodnicy Szczuczyna do do Stawisk (18 km) zbuduje także znana i doświadczona firma Budimex za ponad 342 miliony złotych.

W obu przypadkach GDDKiA planuje podpisanie finalnych umów z wykonawcami jeszcze w tym roku. Będą mieli po 31 miesięcy na wykonanie zadań (nie licząc zimowych przerw), czyli można się spodziewać sporego fragmentu „ekspresówki” pod koniec 2020 roku.

Jak już informowaliśmy, w lipcu w GDDKiA odbyło się otwarcie kopert z ofertami na dwa kolejne odcinki S61, które utworzą obwodnicę Łomży z nowym mostem na Narwi. W przypadku dwóch pozostałych w kierunku Ostrowi Mazowieckiej trwa przyjmowanie propozycji od zainteresowanych firm.

Jeżeli nie dojdzie do istotnych zakłóceń procedur przetargowych, a później problemów budowlanych, cały fragment Via Baltica między Ostrowią a Szczuczynem powinien być gotowy do końca 2021 roku. Dwie jezdnie o betonowej nawierzchni dostosowane do najcięższych pojazdów, na każdej jezdni dwa pasy ruchu po 3,5 metra, pasy awaryjne, pas zieleni.


 

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe