Smak dzieciństwa. Pamiętacie ?

  • 11.08.2017, 10:07 (aktualizacja 11.08.2017, 10:24)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Smak dzieciństwa. Pamiętacie ?
Świeżo wypieczony chleb, rumieniący się na kaflowym piecu i wypełniający aromatem całą izbę. Niejednemu z nas ten obraz utrwalił się w pamięci. Już 13 sierpnia będzie możliwość odświeżenia tych scen. Jak ?

Wszystko za sprawą XVII Podlaskiego Święta Chleba odbywającego się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową.

Co roku do Muzeum przyjeżdża ponad trzydzieści tysięcy turystów z najdalszych zakątków Polski i coraz więcej zza granicy. Wszystkie osoby odwiedzające Ciechanowiec tego dnia, mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw na XIX wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Gospodarze wyjeżdżają z zabytkowej zagrody wozem drabiniastym na pole.

Żniwna „rekonstrukcja” rozpocznie się pokazem zbioru żyta za pomocą sierpów, następnie kos. Zboże związane w snopy, zestawione będzie w „dziesiątki”. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki” i jej „oborania” (to niezwykle emocjonujący zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki). Następnie w korowodzie dożynkowym żniwiarze udadzą się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugoszczą ich, wyprawiając dożynki.

Równolegle w stodole obok zaprezentowana zostanie młócka zboża cepami na klepisku.

Zainteresowani mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na wykonanie równianki (bukietu z 4 podstawowych zbóż: żyto, pszenica, jęczmień i owies), święconego w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej.

Głównym punktem imprezy jest święto piekarzy - prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy. Każdy może spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska.

Imprezę rok rocznie rozpoczyna niezwykle uroczysta i przepiękną oprawą Msza Święta. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Po niej goście i uczestnicy imprezy przejadą bryczkami do Muzeum. Jako pierwszy jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które będą koncertowały na terenie skansenu.

Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów jest parada zabytkowych ciągników i ciągówek oraz lokomobil, należących do największej w Polsce kolekcji - 44 sztuki - zgromadzonej w ciechanowieckim Muzeum. Eksponaty powstały w w latach 1917 – 1990. Najstarszy, Titan 10-20 ma 99 lat, a najmłodszy Newa MB-1 26 lat.

Ciekawostką jest również pokaz młócenia zboża dawną młocarnią napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W zbiorach znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową.

Atrakcyjności temu wydarzeniu dodają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, które umilają gościom pobyt w Muzeum. Tego dnia wystąpią: Kapela Kłosy, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Czarnoleska, ZL Kalina z Żurobic, ZPiT Klekociaki z Bociek, Zespół Pasieka z Platerowa, ZPiT BezWianka z Ostrowi Mazowieckiej, Polne Maki z Dołubowa, ZPIT Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego.

W godzinach popołudniowych zaprezentują się gwiazdy wieczoru. W tym roku będzie to zespół Poparzeni Kawą Trzy i znakomita wokalistka rockowa - Małgorzata Ostrowska. Przed nimi wystąpi Zespół Projekt Klenczon.

Do zobaczenia 13 sierpnia w Ciechanowcu!

A rok temu na święcie chleba było tak.

-Marlena Siok | narew.info

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe