Łomża pożegnała swego dawnego prezydenta

  • 16.08.2017, 16:10 (aktualizacja 16.08.2017, 16:15)
  • Maciej Gryguc
Łomża pożegnała swego dawnego prezydenta
Na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika mieszkańcy Łomży pożegnali byłego prezydenta miasta Jana Rachubkę. Zmarł 13 sierpnia wieku 86 lat.

Łomżyńskimi sprawami zarządzał w latach 1975 – 1978 i tak się złożyło, że jako pierwszy gospodarz miasta od zakończenia II wojny światowej nosił tytuł „prezydenta”. Takie nazewnictwo zostało przywrócone wraz z reformą terytorialną wprowadzającą 49 województw, w tym łomżyńskie.

Uroczystości pogrzebowe odbywające się w Domu Pogrzebowym i na zabytkowej nekropolii przy ul. Kopernika zgromadziły wiele osób doceniających pracę prezydenta, który kształtował standardy sprawowania tej funkcji w Łomży.

Jak podaje Urząd Miejski, Jan Rachubka z wykształcenia był prawnikiem i ekonomistą. Ukończył Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Przeszedł również gruntowne przeszkolenie wojskowe.

Pracował m.in. w Narodowym Banku Polskim w Łomży, Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego „Łomża", Łomżyńskich Zakładach Przemysłu Terenowego, Urzędzie Wojewódzkim w Łomży. Służył wiedzą prawniczą wielu firmom w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. Był członkiem m.in. Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów od momentu jego powstania. W latach 1991-2000 był Prezesem Wojewódzkiego Sądu Łowieckiego w Łomży. Natomiast od 2000 do czerwca 2005 r. był Wiceprezesem Okręgowego Sądu Łowieckiego w Łomży. W 1975 roku pełnił funkcję prezesa Łomżyńskiego Klubu Sportowego.

Za wybitne zasługi w pracy zawodowej i społecznej w służbie Państwu i społeczeństwu otrzymał 50 różnych odznaczeń państwowych i wyróżnień społecznych.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe