Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 03:26

Dragon w Polsce i nad Narwią [FOTO i VIDEO]

Inauguracja odbyła się w Zegrzu, ale także w wielu innych miejscach Polski rozpoczęły się największe w 2017 roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem DRAGON-17. Uczestniczące w nim oddziały gościmy także w Nowogrodzie mad Narwią. Główne wydarzenia ćwiczeń zaplanowane są na dni 25 - 29 września.
Dragon w Polsce i nad Narwią [FOTO i VIDEO]

Autor: polska-zbrojna.pl; 1psap.wp.mil.pl

Inauguracja

Jak podaje portal polska-zbrojna.pl, inauguracja ćwiczeń „Dragon ’17” odbyła się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

"Mieści się tu stanowisko dowodzenia ćwiczeniami.

– Za nami ogromny wysiłek, przygotowanie dokumentacji i wojska, a także zorganizowanie stanowisk dowodzenia – mówił podczas uroczystego apelu gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Dziś rozpoczynamy ćwiczenie będące zwieńczeniem pracy planistycznej, a dla 12 Dywizji Zmechanizowanej, głównego ćwiczącego, jest sprawdzianem przygotowania do realizacji swoich zadań – podkreślił.

Dowódca generalny zaznaczył, że podczas ćwiczenia „Dragon ’17” na poligonach w całej Polsce będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk specjalnych, a także – po raz pierwszy – wojsk obrony terytorialnej. Oprócz tego w działania będą zaangażowani żołnierze rezerwy, członkowie organizacji proobronnych, a także organy administracji publicznej.

– Przed nami intensywne dni szkoleniowe, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do realizacji naszych zadań – zaznaczył gen. Mika. – Musimy przestrzegać tych wartości, do których zobowiązuje nas historia. Pamiętajcie, że ćwiczeniu musi towarzyszyć żołnierski duch i żołnierskie wartości – zwrócił się do wojskowych.

Dziennikarze pytali gen. Mikę, czy ćwiczenie „Dragon’17” to odpowiedź na rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad”, które skończyły się wczoraj. – Absolutnie nie. Ćwiczenie „Dragon” odbywa się cyklicznie. Za dwa lata będzie jego kolejna edycja, natomiast w przyszłym roku odbędzie się ćwiczenie „Anakonda” – mówił dowódca generalny. Zaznaczył także, że ćwiczenia są ujęte w kalendarzu ćwiczeń Wojska Polskiego i są planowane z dużym wyprzedzeniem. Zapewnił także, że Polska obserwuje manewry „Zapad” i jest to całkowicie naturalne. – Poza tym ćwiczenie „Dragon ’17” jest całkowicie transparentne. Zaprosiliśmy na nie zagranicznych obserwatorów, także z Rosji – zaznaczył".

Cele

O założeniach i celach ćwiczeń DRAGON-17 poinformował obszernie ppłk Paweł Głuszczak, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.       

"17 tysięcy żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego będzie zaangażowanych największe ćwiczenie  Sił Zbrojnych RP w 2017 roku pod kryptonimem DRAGON-17, które odbędzie się 25-29 września br. w Polsce.
DRAGON-17 to przedsięwzięcie szkoleniowe o charakterze obronnym, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw z działaniami wojsk zgodnie z wojennym przeznaczeniem oraz doskonalenie ich współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT) i organami administracji publicznej w ramach połączonej operacji obronnej prowadzonej na części terytorium państwa. 
DRAGON-17 jest ćwiczeniem narodowym z udziałem innych państw NATO oraz krajów partnerskich. Prowadzone będzie w układzie połączonym, gdzie sprawdzana będzie synergia współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz WOT. W ćwiczeniu weźmie udział około 17 tys. żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu wojskowego z Polski i 11 innych państw: ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemcy, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.
Siły Zbrojne RP będą współdziałać z pododdziałami eFP (tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności pododdziałów sojuszu) oraz Amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy bojowej ABCT (z ang. Armored Brigade Combat Team), które przybyły do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Hipotetyczny scenariusz zakłada min. roszczenie praw jednego z państw sąsiedzkich do dostępu do surowców energetycznych, próba destabilizacji sytuacji politycznej, dezorganizacji funkcjonowania organów administracji państwowej i samorządowej czy opanowania spornego terytorium.


Poszczególne epizody taktyczne stanowią pełne spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. Będziemy mogli obserwować działania wojsk pancernych, zmechanizowanych i powietrznodesantowych wspieranych przez wojska inżynieryjne czy artylerię, a w powietrzu zadania na ich korzyść realizować będą samoloty odrzutowe, transportowe, śmigłowce oraz bezzałogowe statki latające. Współdziałanie będą ćwiczyli także marynarze czy wojska specjalne. Jednocześnie realizowana będzie walka w środowisku informacyjnym, także w ramach cyberobrony. Informatycy oraz osoby odpowiedzialne za systemy łączności będą istotnym elementem ćwiczenia.


Głównym ćwiczącym jest 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i dlatego zasadniczy wysiłek zostanie skupiony na poligonie Drawsko gdzie prowadzone będą działania obronno-opóźniające. Planowane jest przemieszczenie pododdziałów czołgów na dużej odległości, wykonanie kontrataku oraz przeprowadzenie taktycznego desantu śmigłowcowego.
Na wybrzeżu, na poligonach morskich planowane jest prowadzenie obrony odcinka wybrzeża we współdziałaniu z wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej RP oraz pododdziałów przeciwlotniczych ze strzelaniami rakietowymi włącznie.
W ramach DRAGON-17 planowane jest wykonanie dwóch dużych przepraw w okolicach Nowogrodu i Dęblina z pokonaniem przeszkody wodnej. Ponadto w rejonie lotniska Szymany przeprowadzony będzie międzynarodowy desant spadochronowy z zajęciem wskazanego obiektu. 
Wszystkie działania będzie wspierało lotnictwo. Planowane jest wykonywanie min. zadań transportowych, rozpoznawczych i wsparcia bezpośredniego działań.


Wszystkie działania szkoleniowe prowadzone przez Polskę, państwa sojuszu oraz partnerskie są bardzo transparentne. Na ćwiczenie zapraszane są media, a ich przebieg monitorują obserwatorzy zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim.  Ćwiczenie jest planowe, odbywa się cyklicznie co dwa lata i ma całkowicie charakter obronny".

Nad Narwią

Relację z inauguracji ćwiczeń w Nowogrodzie prezentuje por. Krzysztof Krawczyk z 1. Pułku Saperów z Brzega (jest także autorem prezentowany zdjęć z Nowogrodu)  

"Szef Wysuniętego Punktu Kierowania Ćwiczeniem na kierunku Nowogród płk Bogdan Papierski rozpoczął uroczystym apelem w dniu 20. czerwca 2017 r. udział pododdziałów w ćwiczeniu z wojskami pk. DRAGON-17.

W szkoleniu poligonowym w Nowogrodzie uczestniczy ponad 220 żołnierzy oraz blisko 120 jednostek sprzętu wojskowego wydzielonych 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia oraz 1. Pułku Saperów z Brzegu. Znaczną liczbę pododdziałów ćwiczących stanowią żołnierze rezerwy, powołani do służby na czas ćwiczenia.

Zasadniczym zadaniem żołnierzy 2. Pułku Inżynieryjnego, który reprezentuje w ćwiczeniu 1. batalion drogowo-mostowy z Dęblina jest realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego przez kompanię pontonową, w celu zapewnienia swobodnego manewru wojsk własnych. Kulminacyjne przedsięwzięcia zaplanowano na 26. i 28. września, kiedy to przez rzekę Narew pontonierzy urządzą i utrzymają przeprawę mostową z parku PP-64.

W swoim przemówieniu płk Papierski podkreślił wagę ćwiczenia pk. DRAGON-17 i udział w nim wojsk inżynieryjnych, zwrócił uwagę na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas realizacji zadań taktycznych. Nawiązał także do historycznego miejsca przeprawy gdzie w 1939 r. rejon Nowogrodu był włączony w system obrony Wizny – kiedy to kilkuset polskich obrońców pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa bohatersko odpierało w dniach od 7 do 10 września 1939 r. atak 19. Korpusu III Rzeszy dowodzonego przez Heinza Guderiana.

 Na zakończenie życzył wszystkim zrealizowania wszystkich postawionych zadań, pomyślności i saperskiego szczęścia. Błogosławieństwa duszpasterskiego udzielił ćwiczącym ks. por. mar. Tomasz Olszewski".



Podziel się
Oceń

Komentarze