Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:34

Vivat Academia, vivant professores!

Po raz czternasty na Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zabrzmiało uroczyste Gaudeamus inaugurujące nowy rok akademicki. Rozpoczęło go 800 nowych studentów z 13 kierunków, którzy wybrali jako swoją Alma Mater łomżyńską uczelnię.
Vivat Academia, vivant professores!

Na uroczystej inauguracji roku akademickiego obecny był dr Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, podkreślił, że atutem łomżyńskiej uczelni jest jej siła naukowa i innowacyjność.

Posiadamy kategorię naukową „B”, jesteśmy na trzecim miejscu w rankingu czasopisma „Perspektywy” w kategorii Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Przez kilkanaście lat naszego istnienia pozyskaliśmy blisko sto milionów złotych, m.in. z programów operacyjnych Unii Europejskiej – wyliczał rektor, który pierwszego września przejął stery w największej uczelni na Ziemi Łomżyńskiej.

Dariusz Surowik przypomniał, że obecny rok to czas dużych zmian organizacyjnych w PWSIiP, siedem instytutów zostało przekształconych w trzy wydziały. Odniósł się także do nowych regulacji, proponowanych przez resort ministra Jarosława Gowina.

– Pewne zmiany postrzegamy jako bardzo korzystne, na przykład te związane ze zwiększeniem autonomii uczelni, inne przyjmujemy z niepokojem. Szanowny panie premierze, jeżeli nie będziemy mogli pozyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do rozwoju naukowego – mówił dr hab. Dariusz Surowik.

Od 2013 roku PWSIiP posiada kategorię naukową „B”. Z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia pozyskała od tego czasu, na utrzymanie potencjału naukowego, milion sześćset tysięcy złotych.

Zamierzamy wykreować w Łomży impuls rozwoju naukowego, który będzie sprzyjał regionalnej gospodarce w segmentach najbardziej pożądanych, bo opartych na wiedzy. Bez silnej uczelni w Łomży nie wyjdziemy z pułapki niskich płac i nie zniwelujemy zapóźnień rozwojowych naszego miasta – przestrzegał rektor „Państwówki”.

Odnosząc się do prośby rektora Dariusza Surowika, minister Jarosław Gowin, mówił, że procedowana w jego resorcie „Ustawa 2.0” ma stworzyć dobry klimat dla polskiej nauki.

Konstytucja dla Nauki jest propozycją szerokich rozwiązań systemowych uwzględniających m.in. nowy model skutecznego zarządzania uczelniami, zmianę kształcenia doktorantów, nowe ścieżki kariery akademickiej, łączenie potencjału dyscyplin naukowych, a także zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w Polscemówił Jarosław Gowin.

Reforma, zdaniem rządzących, porządkuje i ujednolica prawo o systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Obecnie obowiązująca ustawa była nowelizowana kilkadziesiąt razy, a regulacje dotyczące systemu w wielu przypadkach były ze sobą niespójne. Konstytucja dla Nauki ogranicza regulacje o charakterze ustawowym do najważniejszych kwestii systemowych, dając tym samym większą autonomię uczelniom przy tworzeniu wewnętrznych regulacji.

W przypadku systemu finansowania, Konstytucja dla Nauki wprowadza istotną integrację strumieni finansowania, co zdaniem Jarosława Gowina zapewni dużo sprawniejsze zarządzanie przepływami finansowymi w samej uczelni, a tym samym znacznie uelastyczni wydatkowanie otrzymywanych środków.

-Zmiany nie oznaczają uszczuplenia środków budżetowych. Reforma musi iść w parze ze zwiększeniem nakładów na naukę - wyjaśniał minister.

W 2017 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło miliard złotych na konkurs "Zintegrowane Programy Uczelni". Dodatkowo koalicja rządząca ogłosiła już, że w przyszłorocznym budżecie na naukę zostanie przeznaczony miliard złotych więcej niż w roku bieżącym.

Jeśli chodzi zaś o rozwiązania dla studentów, Konstytucja dla Nauki utrzymuje dotychczasowe prawa i przywileje studentów, takie jak m.in. zasadę bezpłatności studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych, system stypendialny oraz zniżki jak np. 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej. Dodatkowo reforma wprowadza nowe rozwiązania w zakresie realnej ochrony praw studenta – w miejsce dotychczasowego modelu zawierania umów student - uczelnia wprowadzony zostaje skuteczniejszy system sankcji dla uczelni za łamanie praw takich jak dokonanie zmiany w opłatach, czy zbyt późne wydanie dyplomu swojemu absolwentowi.

-Przez ostatnie dwadzieścia osiem lat w polskiej nauce wydarzyło się wiele dobrego, ale wszyscy chyba mamy poczucie, że mogło być lepiej – przekonywał wicepremier i dodawał, że motorem zmian będą nowe regulacje w szkolnictwie wyższym oraz korespondująca z nimi Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład inauguracyjny „Jak nauka radzi sobie z niepełną informacją”, który wygłosił profesor Max Urchs, filozof, logik, z pochodzenia Niemiec, autor wielu publikacji, także popularnonaukowych. Czternasta inauguracja w historii uczelni była jednocześnie pierwszą z udziałem władz dziekańskich.



Podziel się
Oceń

Komentarze