Łomża chce dbać o trzeźwość swoją i całego narodu

  • 03.11.2017, 12:42 (aktualizacja 03.11.2017, 12:58)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Łomża chce dbać o trzeźwość swoją i całego narodu
Uzależnienie to problem, który dotyka coraz częściej współczesny świat. Światowa Organizacja zdrowia uznała alkoholizm za chorobę, a więc nie jest to tylko problem społeczny, czy rodzinny, ale także wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

Rok 2017 jest czasem szczególnej pracy Kościoła w Polsce na rzecz trzeźwości narodu. Wyrazem tej troski był Narodowy Kongres Trzeźwości, który pod hasłem: „Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa” odbywał się w Warszawie, w dniach 21 - 24 września 2017 roku. Kontynuacją obrad ogólnopolskiego Kongresu są tak zwane kongresy diecezjalne, odbywające się w całej Polsce. Dlatego też Łomżyńska Kuria Diecezjalna, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Łomży zapraszają do udziału w Diecezjalnym Kongresie Trzeźwości 7 i 8 listopada 2017na konferencja pt: „Ku Trzeźwości Narodu”.

- Badania jasno pokazują, że pijaństwo i alkoholizm są bardzo poważnym problemem, który osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym, ale także gospodarczym i finansowym. Ochrona trzeźwości jest wielkim zadaniem dla współczesnych Polaków” - przyznaje łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

W konferencji wezmą udział eksperci ds. uzależnień, samorządowcy i duchowni oraz propagatorzy życia w abstynencji zrzeszeni w różnych organizacjach i wspólnotach.

-Samorządy mają obowiązek nie tylko moralny, ale przede wszystkim prawny do ochrony dzieci i młodzież przed takimi zagrożeniami jak uzależnienia. Z doświadczenia z kontaktów z mieszkańcami wiem, że alkohol jest niemal w 100% źródłem konfliktów, problemów, ubóstwa, a także bardzo często przemocy w rodzinach. Wiele zrozumiałam na podstawie tych rozmów. Z jeszcze większą pewnością dostrzegam – jak niezmiernie ważną rolę powinien spełniać samorząd promując zdrową i przemyślaną politykę wobec alkoholu - tłumaczy Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży.

Podczas dwudniowej konferencji zostanie także podsumowane 25-lecie działalności Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Ośrodek został powołany w styczniu 1992 r. przez wojewodę łomżyńskiego jako samodzielna jednostka budżetowa. Jego powstanie było „powiewem nowego ducha” po pierwszych wyborach samorządowych, Kongresie Trzeźwości Diecezji Łomżyńskiej i wizycie Papieża Jana Pawła II w Łomży.

-25-lecie istnienia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży to doskonały czas by dokonać oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczyć kolejne cele i plany na przyszłość. Myślę, że jest co świętować. Na początku istnienia ośrodka funkcjonowała jedna poradnia leczenia uzależnień. Obecnie ta poradnia bardzo rozszerzyła swoją ofertę, chociażby o leczenie bliskich i rodzin osób uzależnionych. Warto dodać, że oddział stacjonarny ośrodka na przestrzeni 25 lat zwiększył liczbę miejsc z 16 do 30. Mamy także oddział dzienny terapii uzależnień. Nieustannie pracujemy nad rozszerzeniem naszej działalności, by pomagać osobom uzależnionym i ich bliskich, także w sposób behawioralny - wyjaśnia Renata Szymańska, dyrektor WOPiTU w Łomży.

 

Program Konferencji:

07.11.2017 r. (wtorek) Dzień skierowany do instytucji i osób borykających się z problemem uzależnień

9:0010:00 - Msza święta w Katedrze Łomżyńskiej pro. przez J.E. ks. bp dr T. Bronakowskiego

10:1510:30 -Przywitanie gości

10:30 -11:00 - Wystąpienia: ks. bp dr T. Bronakowski - Przewodniczący Zespołu Konferencji

Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości

- Jerzy Leszczyński - Marszałek Województwa Podlaskiego

- Mariusz Chrzanowski – Prezydent Miasta Łomży

- Zaproszonych gości

11:00 - 11:20 - dr Agnieszka B. Muzyk - z-ca Prezydenta Miasta Łomża: Działalność samorządu Łomży na rzecz trzeźwości

11:20 - 12:20 Renata Szymańska – Dyrektor WOPiTU w Łomży - 25 lecie działalności WOPiTU, podsumowanie i plany na przyszłość.

12:20 - 12:50 - Przerwa kawowa

12:50 - 13:30 - prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek ( WSNS Pedagogium ) - „O potrzebie Narodowego Programu Trzeźwości”

13:30 – 14:15 - dr n. med. Maciej Kopera (UNM Warszawa) – Badania procesów emocjonalnych u osób uzależnionych od alkoholu.

14:15 – 15:00 - Krzysztof Brzózka Dyrektor PARPA – Prawne aspekty picia alkoholu

15:00 - 16:00 - Przerwa obiadowa

18:00 - 18:45 - ks. dr Marek Dziewiecki (USKW Warszawa)– Jak radzić sobie w rodzinie dysfunkcyjnej?

18:45 - 19:00 Spotkanie osób i rodzin z problemem uzależnienia - PANEL ,,Rodzina – jak się komunikować? ” prowadzony przez Małgorzatę Chojnowską - terapeutę WOPiTU


08.11.2017 r. (środa) Dzień skierowany do instytucji i osób zajmujących się profilaktyką uzależnień.

9:00 – 9:15 - Rozpoczęcie, przywitanie gości

9:15 – 9:30 - J.E. ks. bp dr T. Bronakowski - Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości – Narodowy Program Trzeźwości

9:45 – 10:30 - mgr Renata Szymańska Dyrektor WOPiTU w Łomży – Skutki „dobrej” profilaktyki – 25 lecie działalności WOPiTU, podsumowanie i plany na przyszłość.

10:30- 11:00 - dr Agnieszka B. Muzyk Z-ca Prezydenta Miasta Łomża – Łomżyńska Szkoła Profilaktyki

11:00 -11:30 - prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek- Czynniki ryzyka, czynniki chroniące wobec zachowań młodzieży

11:30 - 12:30 - dr Katarzyna Łukowska Z-ca Dyrektora PARPA – Dobra profilaktyka jako wyzwanie dla rodziców, szkoły i społeczności lokalnej. Prezentacja programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.

12:30 – 13:00 - Przerwa kawowa

13:00 – 13:45 - Jolanta Terlikowska PARPA – Wzmocnienie efektywności świetlic socjoterapeutycznych w zakresie pomocy dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym.

13:45 – 15:15 - ks. dr Marek Dziewiecki – Odpowiedzialność rodziny w trosce o trzeźwość

15:15 - 16:15 - Przerwa obiadowa

18:00 – 19:30 - ks. dr Marek Dziewiecki - Jak uchronić nasze dzieci przed zagrożeniami współczesnego świata? Wykład otwarty połączony z dyskusją.

Miejsce Konferencji – Aula Centrum Kultury przy Zespole Szkół Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12 A.

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe