PWSIiP. W świecie sztucznej inteligencji

  • 20.11.2017, 04:31 (aktualizacja 20.11.2017, 04:34)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
 PWSIiP. W świecie sztucznej inteligencji PWSIiP
Za dwadzieścia lat większość z was nie będzie pracować w tych zawodach, które są obecnie – mówił studentom PWSIiP w Łomży dr inż. Roman Krzanowski, specjalista z zakresu filozofii informatyki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Naukowiec trzydzieści lat spędził w USA, gdzie obserwował zanik wielu profesji związany z wprowadzaniem nowoczesnych technologii.

– Razem ze mną wyjechał z Polski szewc, który nie znalazł pracy w Kanadzie, bo buty wytwarzane tam były na zautomatyzowanej linii produkcyjnej.  Sztuczna inteligencja zagraża nam bardziej, bo przejmie także te aktywności, które są uznawane dziś za elitarne – mówił i dodawał, że obecnie rubryka sportowa w  New York Times jest redagowana przez specjalistyczny program, a nie przez dziennikarza.  Na lotnisku w Tokio oficjalnie zatrudniony jest robot, który obsługuje przyjezdnych. W Arabii Saudyjskiej ma powstać miasto NEOM, które będzie całkowicie zautomatyzowane.

 – Pamiętajmy, że słowo automatyzacja to eufemizm, ono tak naprawdę oznacza likwidację naszych miejsc pracy – konkludował dr Roman Krzanowski. Zaznaczał, że należy poważnie traktować ostrzeżenia o niebezpieczeństwach związanych z AI formułowane przez wybitne umysły,  technologicznego potentata Elona Muska oraz astrofizyka Stephena Hawkinga. Doktor Krzanowski z dystansem opisywał teorie, według których sztuczna inteligencja będzie się reprodukować bez udziału ludzi. - Ray Kurzweil takie futurystyczne pomysły sprzedaje szejkom arabskim, wejście na  jego wykład kosztuje sto tysięcy dolarów  – mówił naukowiec.

Jak przypomina Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP,  wykład dra Romana Krzanowskiego „Zagrożenia sztucznej inteligencji i czwarta rewolucja przemysłowa” odbył się w ramach Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przed wykładem Jolanta Święszkowska przeprowadziła rozmowę z filozofem. Zapraszamy do jej odsłuchania!

https://soundcloud.com/pwsip/rozmowa-z-doktorem-romanem-krzanowskim/s-dlQKJ 

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe