Via Baltica. Wiadomo kto, wiadomo kiedy i nawet wiadomo za ile

  • 30.11.2017, 01:59 (aktualizacja 30.11.2017, 02:03)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Via Baltica. Wiadomo kto, wiadomo kiedy i nawet wiadomo za ile GDDKiA
Przetarg na budowę dwóch fragmentów ekspresowej drogi S 61 między Ostrowią Mazowiecką a Łomżą został rozstrzygnięty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Łomża - Ostrów Mazowiecka

 Jak informuje w swoim komunikacie GDDKiA, dwa odcinki - od węzła „Podborze” (połączenie z S8 na obwodnicy Ostrowi) do węzła „Śniadowo” (okolice wsi Tyszki-Nadbory)  i od Śniadowa do węzła „Łomża Południe” mają łącznie ponad 36 kilometrów. Wartość obu kontraktów budowlanych wyniesie 860 milionów złotych. Inwestycja jest przewidziana do współfinansowania ze Środków Unii Europejskiej.

Najkorzystniejszą ofertę na odcinek pierwszy (19,46 km) od węzła „Podborze” do węzła „Śniadowo” z ceną 479,11 mln. zł. złożyło konsorcjum firm RUBAU POLSKA Sp. z o.o. i CONSTRUCCIONES RUBAU S.A., Hiszpania. Z kolei na odcinek od węzła „Śniadowo” do węzła „Łomża Południe” (16,95 km) wybrano ofertę firmy POLAQUA Sp. z o.o. z ceną 380,34 mln. zł.

GDDKiA zastosowała w tym przetargu swoje nowe kryteria,  w których cena daje 60 procent możliwych do zdobycia punktów, a resztę stanowią inne czynniki - termin wykonania, niektóre parametry nawierzchni, doświadczenie i fachowość kadr, zagospodarowanie urobku  

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Zadaniem wyłonionych w przetargu wykonawców jest wykonanie projektów budowlanych i złożenie wniosków o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla całego zadania, a potem wykonanie inwestycji. W obu przypadkach zwycięskie firmy zadeklarowały minimalny termin przyjęty przez GDDKiA, czyli 31 miesięcy od podpisania umów (z wyłączeniem miesięcy zimowych, mniej więcej po połowie na przygotowanie projektu i dokumentacji oraz na realizację).   

Oba odcinki zaplanowane zostały jako dwujezdniowe - po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z nawierzchnią z betonu cementowego. Przewidziano obciążenie 115 kN/oś, szerokość pasów ruchu 3,5 m., pasów awaryjnych 2,5 m., wreszcie pasa rozdziału o szerokości 5 m.

Na odcinku węzeł „Podborze” -  węzeł „Śniadowo” (19,46 km) przewidywane są  dwa węzły - „Podborze” i „Komorowo”  (m. in. z trasą w kierunku Ostrołęki),  dwa Miejsca Obsługi Pasażerów (MOP). Powstaną tu jeszcze 4 mosty, 21 wiaduktów, 6 przejść dla zwierząt. Na odcinku od węzła „Śniadowo” do węzła „Łomża Południe” (16,95 km) projektowany jest węzeł "Śniadowo", dwa MOP-y, 3 mosty, 10 wiaduktów oraz jedno przejście dla zwierząt.

Tym samym wykonawcy Via Baltica zostali już wybrani na 5 z 6 odcinków, na jakie podzielony został fragment między Ostrowią Mazowiecką a Łomżą. GDDKiA  W październiku doszło w Łomży do podpisania umów na dwa odcinki: od obwodnicy Szczuczyna do Stawisk oraz od Stawisk do węzła "Kolno" w pobliżu Kisielnicy. Wykonawca został wskazany natomiast na odcinek od węzła "Łomża Południe" koło Konarzyc do węzła "Łomża Zachód", czyli fragmentu obwodnicy Łomży.

Trwa jeszcze procedura przetargowa na odcinek od węzła „Łomża Zachód” do węzła „Kolno”. To druga część obwodnicy Łomży z nowym mostem na Narwi. Według nieoficjalnych informacji, GDDKiA zwróciła się do oferentów o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące ich finansowych, zaskakująco "skromnych" kalkulacji.    

Szczuczyn - obwodnica Augustowa

Także niedawno, w październiku, w siedzibie GDDKiA w Olsztynie, otwarte zostały oferty budowę trzech odcinków ekspresowej  S61 Szczuczyn - Raczki o łącznej długości ok. 66 km.

Olsztyńska GDDKiA precyzuje:

- na fragment Szczuczyn - Ełk "Południe" (23 kilometry)  wpłynęło 6 ofert. Najniższą cenę - 534,2 mln zł - zaproponowała firma POLAQUA Sp. z o. o. , najwyższą - 777,6 mln zł – konsorcjum firm Strabag Sp. z o. o. i Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Kwota jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zadania – 725,1 mln zł;

- na fragment Ełk "Południe" - węzeł "Wysokie" (ok. 20 km wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o dł. ok. 3 km) - 6 ofert. Najtańsza oferta z kwotą 565,4 mln zł to propozycja konsorcjum firm Metrostav Polska SA i Metrostav a.s., najdroższa z kwotą 973,4 mln zł – to oferta konsorcjum firm Strabag Sp. z o. o. i Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zadania – 729,6 mln zł;

- na fragment węzeł "Wysokie: - Raczki na obwodnicy Augustowa (ok. 20 km) - 8 ofert. Najniższą cenę 370,7 mln zł zaoferowało konsorcjum firm Metrostav Polska SA i Metrostav a.s., najwyższą – 709,1 mln zł zaoferowało konsorcjum firm Strabag Sp. z o. o. i Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zadania – 637,8 mln zł.

Wszyscy potencjalni wykonawcy zaoferowali wykonanie zadanie w terminie 29 miesięcy od podpisania umów.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe