Sakralna kontrabanda

  • 24.01.2018, 11:30 (aktualizacja 29.01.2018 08:51)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Sakralna kontrabanda
Zabytkowe ikony przedstawiające wizerunek Boga Ojca oraz Narodzenie Bogarodzicy próbował nielegalnie wwieźć do Polski 52-letni obywatel Białorusi. Przemyt dwóch obrazów sakralnych udaremniony na przejściu granicznym w Połowcach.

Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celno-Skarbowej podczas szczegółowej kontroli opla merivy kierowanego przez Białorusina znaleźli dwie ikony. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga natomiast znajdowała się specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce.
Przeciwko mężczyźnie, który twierdził, że malowidła wiózł w prezencie dla znajomego z Białegostoku, funkcjonariusze wszczęli sprawę karną skarbową rekwirując wykryte ikony. Za przemyt Białorusin odpowie przed sądem. Grozi mu kara grzywny i przepadek ikon.
Na podstawie wstępnej opinii ekspertów z Muzeum Ikon w Supraślu,  zabezpieczone ikony pochodzą najprawdopodobniej z Rosji. Jedna z nich, przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy, datowana jest na koniec XVIII wieku. Druga, przedstawiająca Boga Ojca z wizerunkiem Ducha Świętego jako gołębicy, pochodzi prawdopodobnie z  drugiej połowy XIX wieku. Dokładną wartość zabezpieczonych ikon ustali powołany w toczącym się postępowaniu rzeczoznawca.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe