Wicepremier Piotr Gliński w Łomży. Bierze pod swój mecenat filharmonię

  • 09.02.2018, 15:39 (aktualizacja 10.02.2018, 09:52)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wicepremier Piotr Gliński w Łomży. Bierze pod swój mecenat filharmonię
Dźwiękami serenady "Eine kleine Nachtmusik" Wolfganga Amadeusza Mozarta powitany został w łomżyńskim Ratuszu profesor Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. W zasadzie muzycy kwartetu smyczkowego Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego powitali w ten sposób swojego nowego współgospodarza.

Profesor Piotr Gliński przyjechał bowiem podpisać z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim umowę, w myśl której prowadzeniem i finansowaniem Filharmonii będą się zajmować wspólnie ministerstwo i miasto. Dokument oznacza, że do końca 2020 roku resort zobowiązuje się do przekazywania placówce  nie mniej niż 405 tysięcy złotych rocznie. Wkład miasta w budżet instytucji ma wynosić co najmniej 1 milion 345,8 tys. zł. Ministerstwo będzie miało wpływ na działalność współprowadzonego podmiotu, m. in. w zakresie kadrowej organizacji szefostwa Filharmonii.   

- Wsparcie państwa, centralnego budżetu, resortu kultury dla polskich instytucji kultury o charakterze regionalnym, to nasz obowiązek i wyraz naszej polityki. Chcemy, by kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób. Mam na myśli dostęp do wysokiej kultury, a łomżyńska filharmonia jest instytucją, która zapewnia wysoką jakość. Tutaj w Łomży macie Państwo dostęp do kultury na najwyższym poziomie . Takie działania, jak dzisiejsza umowa mają jeszcze to wzmocnić i zapewnić że tak będzie dalej - mówił wicepremier Piotr Gliński.

Podkreślił,  że rząd Prawa i Sprawiedliwości jako całość i poszczególne ministerstwa realizują w ten sposób programowy obowiązek i zasadę zrównoważonego rozwoju.

- Rozwoju  w sensie terytorialnym - regionalnym i lokalnym, ale także -   powiedziałbym - branżowym. Dbamy o rozwój biznesu, ochrony zdrowia, wspieranie socjalne naszych rodzin , o to, aby rozwijała się infrastruktura - jechałem tutaj drogami w budowie - ale także kultura. Jak wszyscy wiemy, kultura współcześnie  jest po prostu kołem zamachowym  rozwoju. Bez kultury nie ma rozwoju społeczno - gospodarczego i bez kultury nie ma rozwoju zrównoważonego - tłumaczył  wicepremier rządu.

Poinformował, że ministerstwo wprowadza umowy o współprowadzeniu instytucji kultury już od pewnego czasu. W ubiegłym roku było takich przypadków 10, w tym dotyczących tak znanych "firm" jak zespoły pieśni i tańca "Mazowsze" oraz "Śląsk", filharmonie w Rzeszowie i Szczecinie. Warunkiem podstawowym jest ponadlokalne znaczenie placówek i ich wysoki poziom. W województwie podlaskim na razie nowych resort nie przewiduje, choć inne zasady odnoszą się  do placówek  muzealnych.

- W przypadku łomżyńskiej filharmonii decyzja była łatwa. Ta instytucja zasłużyła na wsparcie swoimi tradycjami sięgającymi 40 lat i dokonaniami - powiedział profesor Piotra Gliński. Jak dodał, idea współprowadzenie instytucji polega na tym, że  nadal główny ciężar spoczywa na samorządzie, który nie zmniejsza nakładów, a pieniądze z ministerstwa stanowią dodatek np. na ciekawe przedsięwzięcia artystyczne czy  zagraniczne tournee.         

Kluczowe znaczenie umowy dla łomżyńskiej Filharmonii polegać będzie na uproszczeniu i ułatwieniu drogi starań o fundusze inwestycyjne czy np. dotacje celowe.

- Nie będziecie, panie dyrektorze, musieli już teraz występować w naszym normalnym trybie konkursów Będziemy to mogli uzgadniać bezpośrednio - zwrócił się minister kultury do Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora łomżyńskiej filharmonii.

Piotra Gliński zapewnił, że bez opieki ministerstwa nie pozostanie także budowa  nowej siedziby instytucji.  

- Mam nadzieję, że - mimo pewnych zawirowań - jak najszybciej zrealizujemy tę inwestycję. Zapewniam, że  sala będzie spełniać wszystkie wymogi koncertowe z akustyką i wyposażeniem - dodał.

Drugim dużym zadaniem inwestycyjnym w Łomży, którym zainteresowane jest  ministerstwo kultury, jest przekształcenie Hali Targowej w centrum w Halę Kultury.

- Od początku ten pomysł mi się podobał:  Świątynia Kultury w centrum miasta. Miejsce dla wszystkich, do realizacji najróżniejszych działań dla dzieci i seniorów, które ma propozycje dla wszystkich mieszkańców. Główne decyzje i fundusze w tej sprawie już są,. dlatego tylko symbolicznie potwierdzamy: to ważny projekt  dla Łomży - stwierdził profesor Piotra Gliński.

O radości i poczuciu satysfakcji mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

- Dla nas dzisiaj w Łomży otwierają się nowe możliwości rozwoju kultury. Dziękuję panu premierowi za ogromną życzliwość dla naszego miasta także we wspieraniu innych naszych instytucji. W ubiegłym roku obok filharmonii skorzystały także Teatr Lalki i Aktora, Muzeum Północno - Mazowieckie, Miejska Biblioteka Publiczna.  Dziękuję za potwierdzenie, że program zrównoważonego rozwoju jest w pełni realizowany. Kultura nie tworzy się jest przecież tylko w dużych ośrodkach. Na naszej ziemi rodzą się wielkie talenty. Trzeba zadbać o nie od najmłodszych lat - powiedział prezydent.

Ma temu służyć m. in. nowa Hala Kultury.

- Jesteśmy zaszczyceni, że filharmonia trafia do grona szacownych instytucji kultury w kraju. Jest to dla nas wyróżnieniem i formą wynagrodzenia wieloletnich działań na rzecz szerzenia kultury w lokalnym środowisku. Będziemy to robić nadal - dziękował Jan Miłosz Zarzycki.

Prezydent Mariusz Chrzanowski przekazał wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu, zaproszenie na uroczystości związane z jubileuszem 600-lecia praw miejskich Łomży. Na zakończenie minister w towarzystwie władz miasta obejrzał idąca do przebudowy Halę Targową na Starym Rynku, która zamieni się w Halę Kultury.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe