Armio wyklęta, Łomża pamięta... [VIDEO i FOTO]

  • 01.03.2018, 15:59 (aktualizacja 01.03.2018, 16:12)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Armio wyklęta, Łomża pamięta... [VIDEO i FOTO]
1 marca to data, która w polskim kalendarzu powinna być zaznaczona na czerwono. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Także Łomża nie zapomniała o tych, dla których wojna nie skończyłą się w 1945 roku, którzy nie złożyli broni w walce w okupantem. Zapłacili za to ogromną cenę, najczęściej była to cena życia...

Władze miasta i powiatu, żołnierze, uczniowie oraz nauczyciele zgromadzili się pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939 – 1956, by złożyć kwiaty i zapalić znicze.

- To bardzo dobrze, że w Łomży mamy wiele miejsc pamięci historycznej. Jest ona szczególnie ważna dla młodego pokolenia, które dopiero kształtuje w sobie patriotyzm i poznaje trudne dzieje naszego narodu. Samorząd lokalny nie może zapominać o tych bohaterach, którzy żyli, mieszkali i walczyli o wolność, na naszych terenach. Dlatego czujemy się w obowiązku upamiętniać postacie, które wywodziły się z Ziemi Łomżyńskiej – mówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Nazywani obecnie Żołnierzami Wyklętymi, Niezłomnymi, czy Powstańcami Antykomunistycznymi. To bohaterowie, Polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowywaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się ogromną agresją, wymierzoną w nich propagandą, która nazywała ich bandami reakcyjnego podziemia. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa określono mianem wrogów ludu. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem obrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej obejmującej teren całej Polski, ale także utraconych na rzecz Związku Sowieckiego Kresów Wschodnich II RP. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako żołnierzy drugiej konspiracji, Żołnierzy Niezłomnych.

Sformułowanie Żołnierze Wyklęci powstalo w 1993 roku. Po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne po 1944 roku”, zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjncyh szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji podziemia antykomunistycznego było wymierzone w oddziały zbrojne Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy Milicji Obywatelskiej. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało także na Kresach Wschodnich. Ostatnim członkiem ruchu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął 18 lat po wojnie.

Żołnierzy Wyklętych dotykały ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tysięcy konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów. Lub zmarło w więzieniach.

3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił 1 marca, Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, po to by oddać hołd tym, którzy ginęli za wolność.

Ponadtogo dnia poza symbolicznym złożeniem kwiatów pod pomnikiem bohaterów, w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” można było zapoznać się z biogramami żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz obejrzeć filmy o tej tematyce.

„Namioty Wyklętych” to inicjatywa zorganizowana przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Dzięki temu młodzież, ale nie tylko mogła zrozumieć losy polskich bohaterów, dla których wojna z okupante nie skończyła się w 1945 roku.

W materiale wideo prezentujemy wyjątkowo uderzające spoty. Jeden z nich zrealizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej, zaś drugi pochodzi z kampanii społecznej #RespectUS.

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe