Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej [FOTO]

  • 04.03.2018, 10:29 (aktualizacja 04.03.2018, 10:37)
  • Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony…
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to jedno z najważniejszych świąt w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 1 marca 2017 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej, brygada otrzymała patrona, nazwę wyróżniającą oraz przejęła tradycje oddziałów bojowych polskiego podziemia niepodległościowego.

1 marca 1951 roku

Polska, mimo zakończenia wojny, nie stała się wolnym krajem. Trafiła do strefy wpływów Związku Radzieckiego, a komuniści przemocą rozpoczęli wprowadzanie swoich rządów.
W tych warunkach Żołnierze Niezłomni kontynuowali walkę o wyzwolenie Ojczyzny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Nawiązuje do wykonania wyroku śmierci na członkach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

1 marca 2017 roku

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 1 marca 2017 r. brygada otrzymała imię gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, nazwę wyróżniającą „Podlaska” oraz przejęła dziedzictwo tradycji oddziałów bojowych: Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywatelskiej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” działających na terenie Podlasia.

Służba Żołnierzy Niezłomnych miała charakter świadomy, ochotniczy i bezinteresowny, dlatego stanowi wzór dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Obchody Narodowego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W przeddzień święta podlascy Terytorialsi razem z rodzinami uczestniczyli w koncercie zespołu „Śląsk” w Warszawie. Wydarzenie było hołdem złożonym żołnierzom Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych, a także ich spadkobiercom – żołnierzom WOT. Koncert stał się doskonałą okazją do spotkania Terytorialsów i kombatantów – żywych świadków historii.

Również w Warszawie, delegacja dowództwa brygady uczestniczyła w centralnych obchodach na placu marsz. Józefa Piłsudskiego.

W Białymstoku asysta honorowa z 11 batalionu lekkiej piechoty (blp) wzięła udział w uroczystościach pod tablicą poświęconą ppłk. Aleksandrowi Rybnikowi ps. „Dziki”, „Jerzy”, pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej oraz pomnikiem Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Delegacja żołnierzy i pracowników brygady uczestniczyła w obchodach zorganizowanych przez wojewodę podlaskiego i Instytut Pamięci Narodowej. Natomiast w najbliższą sobotę
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej organizuje spotkanie poświęcone pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Żołnierze 12 blp włączą się w uroczystości, które w Suwałkach rozłożone są na dwa dni – czwartek i sobotę. Terytorialsi m.in. wystawią posterunek honorowy przy pomniku 41 pułku piechoty Armii Krajowej oraz wspólnie z przedstawicielami służb mundurowych złożą kwiaty w miejscach pamięci.

W Łomży żołnierze w oliwkowych beretach pełnili wartę na posterunku honorowym pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski. 13 batalion lekkiej piechoty oddał także hołd miejscom pochówku żołnierzy podziemia na Starym Cmentarzu,
w Przytułach i Wykowie.

W niedzielę żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty wezmą udział w obchodach w Wysokiem Mazowieckiem. Wystawią poczet ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski, oficer z 28-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku
i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy TSW. Podlascy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną. Jako pierwsi w WOT wykonywali zadania z zakresu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe