E-zwolnienia stają się powszechnością

  • 19.03.2018, 09:22 (aktualizacja 19.03.2018, 09:25)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
E-zwolnienia stają się powszechnością
Przyrost liczby wystawianych zwolnień lekarskich w wersji elektronicznej (e-ZLA), jaki odnotowaliśmy w województwie podlaskim, pozwala sądzić, że lekarze nie stronią od nowych technologii i podobnie, jak inne instytucje są otwarci na czekające ich zmiany.

Zwiększenie skali stosowania nowego rozwiązania, jakie zarejestrowaliśmy między styczniem a lutym 2018 roku w liczbie wysyłanych zwolnień internetowych, wyniosło ponad 120 procent. Na ponad 51 tys. wszystkich wydanych ZLA, w pierwszym miesiącu tego roku 3,6 tys. stanowiły dokumenty elektroniczne. W lutym, przy wzroście do ponad 60 tys. ogólnej liczby zwolnień, 8 tys. przekazano do ZUS drogą internetową.

Kto musi mieć profil na PUE

Wniosek z tego, że coraz więcej dokumentacji siecią globalną trafia również do pracodawców. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, powinni mieć swój profil na PUE ZUS już od stycznia 2016 r. To udogodnienie daje możliwość otrzymywania e-ZLA. Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej. Właśnie do tych płatników ZUS wysłał ok. 1200 pism informujących o obowiązku utworzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dlaczego warto mieć profil na PUE

Przepisy prawa nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do założenia takiego profilu, jednak warto to zrobić. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu 7 dni od jego utworzenia mają obowiązek pisemnie powiadomić swoich pracowników o tym, że nie muszą dostarczać wydruku e-ZLA.

Jeśli nie założą profilu na PUE ZUS, to gdy lekarz wystawi pracownikowi takiego pracodawcy e-ZLA, nie będzie można go przesłać elektronicznie. Pracownik będzie musiał dostarczyć wydruk zwolnienia. Jeśli pracownikom zasiłki wypłaca ZUS, płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS zaświadczenie wystawione na druku Z-3 i niezbędną dokumentację (nie później niż w ciągu 7 dni od dnia, w którym otrzymamy wydruk e-ZLA). O braku profilu na PUE ZUS, płatnik musi poinformować swoich pracowników (w formie pisemnej) o tym, że muszą dostarczać do niego wydruki elektronicznych zwolnień.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe