Promile nieprawidłowości

  • 21.03.2018, 09:40
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Promile nieprawidłowości
Zaledwie 12 z ponad 4100 rodzin, które w Łomży korzystają ze świadczeń "500+", pobrało je nienależnie w 2016 i 2017 roku. To zaledwie ułamki procenta.

Urząd Miejski w Łomży podsumował działanie programu, który praktycznie całkowicie zlikwidował wiele zjawisk wiążących się np. z niedożywieniem dzieci. "W Łomży obecnie jest 12 rodzin, które nienależnie pobrały świadczenie wychowawcze 500+ w okresie zasiłkowym 2016/2017. Łączna kwota tych zobowiązań w miesiącu marcu br. wynosi 26 tys. złotych. Zgodnie z art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, kwoty nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie ustalone ostateczną decyzją, podlegają potrąceniu z wypłacanego świadczenia wychowawczego, wypłacanych świadczeń rodzinnych oraz wypłacanych zasiłków dla opiekunów, o których mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Rodziny te mają ustalone prawo do świadczenia w obecnym okresie zasiłkowym, ponieważ spełniają ustawowe kryteria, w związku z powyższym kwota należności z miesiąca na miesiąc zmniejsza się. W lutym odzyskano z tego tytułu kwotę 5.800 zł. Jednocześnie informuję, że w Łomży żadna z rodzin nie otrzymuje świadczeń w innej formie niż gotówkowa" - informuje Ratusz.

Po pierwszym okresie obowiązywania programu "500+" postanowił wzmocnić kontrolę wypłacania świadczeń. Ewentualna nieprawidłowości pojawiały się praktycznie tylko w przypadku świadczeń na jedyne dziecko w rodzinie, gdy przekraczane było kryterium dochodowe (800 zł na członka rodziny lub 1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Okazało się, że w Łomży zjawisko nienależnego pobierania pieniędzy to "margines marginesów". Łomża i jej mieszkańcy są także na chlubnej liście ośrodków, w których nie ma ani jednego przypadku zmiany świadczeń finansowych na rzeczowe. Takie rozwiązania wprowadzane są gdy ośrodki pomocy stwierdzą, że pieniądze nie służą dzieciom, a innym, często patologicznym, potrzebom dorosłych.

Urząd Miejski przypomina, że sprawy związane ze świadczeniami "500+" należy załatwiać w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Polnej 16. Gdy chodzi o drugie i kolejne dzieci (czyli bez zaświadczeń o dochodach w rodzinie) także w Ratuszu przy Starym Rynku 14.

Wymagane dokumenty:

- W przypadku utraty dochodu lub jego uzyskania do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich wysokość np. świadectwo pracy, pit 11, zaświadczenia, umowy.
-W indywidualnych przypadkach w zależności od sytuacji rodziny mogą być niezbędne także inne dokumenty wskazane przez osoby przyjmujące wnioski.


Zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:
a) formie opłacanego podatku,
b) wysokości przychodu,
c) stawce podatku,
d) wysokości opłaconego podatku


-w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia (do wniosków składanych na nowy okres świadczeniowy 2017/2018- od sierpnia br).

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe