Przełajowe mistrzostwa Terytorialsów

  • 21.03.2018, 14:43 (aktualizacja 21.03.2018, 14:54)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Przełajowe mistrzostwa Terytorialsów 1PBWOT
Żołnierze nie tylko w teorii powinni być sprawni i wytrwali. Czasami muszą to sprawdzić w praktyce. Po raz pierwszy odbyły się w niezwykłej scenerii Puszczy Białowieskiej mistrzostwa 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Biegach Przełajowych.
Jak informuje Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy 1 PBOT, obok żołnierzy WOT w zawodach wystartowali strażnicy graniczni, policjanci, strażacy oraz uczniowie szkół średnich. Łącznie o medale i puchary rywalizowało 60 osób. Mistrzostwa odbyły się w Puszczy Białowieskiej, a patronat honorowy nad zawodami objęło Nadleśnictwo Hajnówka.

Rywalizacja indywidualna odbyła się na dystansach 3 i 8 km. Najszybsi w kategorii mężczyzn byli: Bartosz Ciuchnicki z 13, czyli łomżyńskiego, batalionu lekkiej piechoty (13 blp), Tadeusz Walendykiewicz z 12 blp, Kamil Ciołkowski z 11 blp, i Paweł Gryko z 13 blp; w kategorii OPEN: Radosław Świć z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Stefan Chirko z Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych.

W kategorii kobiet najszybsze były: Justyna Rakowicz z 11 blp, Magdalena Kołodziejczyk z 13 blp; w kategorii OPEN: Iwona Oniszczuk z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce (ZSZ Hajnówka).

W zmaganiach zespołowych najlepszymi drużynami zostały: reprezentacja z 13 blp stacjonującego w Łomż, a w kategorii OPEN z ZSZ Hajnówka. Zespół 13 blp w przyszłości będzie reprezentować brygadę na Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Mistrzostwa są prezentacją sprawności fizycznej uczestników. To najlepsza promocja postaw, które są cenione w TSW. Wojska Obrony Terytorialnej zapewniają swoim żołnierzom wsparcie poprzez tworzenie indywidualnych planów treningowych na podstawie prowadzonej analizy wskaźnika masy ciała (BMI).

Żołnierze OT z sukcesem trenują dyscypliny i sztuki walki, jak szer. Hubert Sulewski z 13 blp, który jest wielokrotnym mistrzem Polski amatorskiego MMA; szer. Edyta Łuczaj kilkukrotnie zdobyła podium na mistrzostwach Polski w judo.

Mistrzostwa w Biegach Przełajowych są elementem cyklu imprez sportowych zaplanowanych na ten rok. Wśród nich przewidziane są zawody m.in. w siatkówce, strzelaniu czy pływaniu.

O brygadzie

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Dowódcą brygady jest płk Sławomir Kocanowski.

1PBOT wchodzi w skład nowego, piątego Rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Służbę w Brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – Terytorialsi z województwa podlaskiego.

Terytorialsi pochodzą z wielu środowisk i wnoszą bogate doświadczenia. W naszych szeregach są zarówno osoby pracujące (m.in. lekarze, nauczyciele, ratownicy medyczni, kierowcy) jak i studenci oraz uczniowie. Ponad 30% ochotników stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 9% wszystkich ochotników to kobiety. Ponad 1/3 ochotników legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje, że studiuje. Powyżej 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Aby dołączyć do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej należy mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat oraz pozytywnie przejść badania lekarskie i psychologiczne.

Wszystkich chętnych już teraz zapraszamy do zgłaszania się do najbliższych Wojskowych Komend Uzupełnień.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe