Wiosną w Łomży błysną szprychy

  • 22.03.2018, 15:37 (aktualizacja 26.03.2018, 08:52)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wiosną w Łomży błysną szprychy
Kilka rzeczy wydarzy się pierwszy raz. Jak przyznał Marcin Jeż z firmy BikeU, która wprowadzi w Łomży system roweru miejskiego, w żadnym innym mieście podobnej wielkości w Polsce nie ma tylu stacji-wypożyczalni bicykli, a w żadnym w ogóle (niezależnie od wielkości) nie było na starcie przedsięwzięcia tak wielkiego zainteresowania i zaangażowania prywatnego biznesu.

Co to jest i po co jest ŁoKeR

ŁoKeR, czyli system, którego zasadniczym elementem będzie 13 (docelowo) stacji rozsianych po całym mieście z możliwością wypożyczenia około 100 rowerów, był tematem konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Łomży.

- Za oknami wiosna jeszcze nie bardzo nam wybuchła, ale tu mamy jej symbol - rower. Na starcie kadencji obiecywałem wprowadzenie systemu roweru miejskiego. Było to uzależnione od zewnętrznego dofinansowania, ale w efekcie zrealizowaliśmy pionierski pomysł włączenia do współpracy łomżyńskich przedsiębiorców - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Jak dodał, Łomża jest miastem średniej wielkości, ale jednak ośrodkiem spełniającym funkcje ponadlokalne, a zatem powinno wprowadzać rozwiązania ważne dla komfortu życia i atrakcyjne dla gości.

- ŁoKeR-a rozpoczynamy 26 kwietnia rowerowym piknikiem - zapowiedział prezydent.

Jego zastępca, Andrzej Garlicki podkreślił, że inicjatywa ma kilka wymiarów. Nie tylko dotyczy atrakcyjności i komfortu życia, ale jest także sygnałem dla inwestorów, że w Łomży dzieją się interesujące rzeczy w sferze biznesowej i społecznej. że tworzy się "Smart Miasto".

- Mamy obecnie około 37 kilometrów ścieżek rowerowych. Od początku kadencji systematycznie uzupełniamy tę sieć, łatamy tam, gdzie pozostały luki, tworzymy nowe trasy przy niemal każdej inwestycji drogowej. Zawsze na pierwszym miejscu bierzmy pod uwagę bezpieczeństwo przyszłych użytkowników.

Według zapowiedzi władz miasta,  ŁoKeR będzie nie tylko systemem wypożyczalni rowerów, ale także impulsem do całego cyklu działań związanych z promocją ekologicznego i sportowego trybu życia. Będą wyjazdy, rajdy, pikniki.

Jak "wsiąść" na ŁoKeR-a?

Jak wyjaśnił Marcin Jeż z BikeU (firma prowadzi system rowerów miejskich w kilku miastach Polski, jest też obecna poza granicami), korzystanie z sieci nie będzie trudne.  Pierwszy etap to rejestracja. Można jej będzie dokonać od 26 kwietnia. Opłata inicjalna wynosi 19 złotych za pośrednictwem systemu "Blik" lub przelewem. Do wypożyczenia roweru na jednej ze stacji konieczne będzie podanie tak indywidualnego loginu lub numeru telefonu oraz czterocyfrowego numeru identyfikacyjnego PIN. Po zakończeniu jazdy trzeba po prostu rower umieścić w którejś stacji i wtedy automatycznie rozliczone będzie korzystanie. Promocyjnym łomżyńskim rozwiązaniem będzie darmowych 15 pierwszych minut jazdy, co w warunkach miasta oznacza w praktyce możliwość dojechania niemal wszędzie. Potem będzie złotówka za godzinę i zabezpieczenia przed "kombinowaniem".

Nie przypadkiem Marcin Jeż bardzo mocno podkreślał, że 6 miesięcy ŁoKeR-a w Łomży w tym roku to pilotaż. Sprawdzane będą rozwiązania organizacyjne, lokalizacja stacji, ale także system opłat. Dla każdego, kto porusza się ulicami Łomży nie jest tajemnicą, że z rowerów korzysta wiele starszych osób. Obsługiwanie płatności za pomocą nowoczesnych aplikacji na telefony komórkowe czy smartfony niekoniecznie będzie dla nich najłatwiejszym rozwiązaniem.

Marcin Jeż przyznaje, że nawet w ośrodkach, gdzie system rowerów miejskich jest znany i powszechny, z podstawowych metod rozliczenia korzysta około 75 procent użytkowników. Dlatego rozważone będą jeszcze inne rozwiązania.

- Spodziewam się jednak, że na początek ŁoKeR-em zainteresuje się młodsze pokolenie, a potem stopniowo cały system stanie się bardziej znany i czytelny - stwierdził Marcin Jeż.

A zatem "Polskie rowery" (to określenie mocno podkreślali organizatorzy konferencji) wyruszą na ulice Łomży w ostatnich dniach kwietnia (rejestracja od 26). Miasto finansuje trzy stacje (ok. 160 tys. zł) , trzy kolejne biorą na siebie największe spółki komunalne - MPEC, MPWiK i ZGO. Pozostałych 7 (raczej nie wszystkie będą gotowe już od startu systemu) to efekt włączenia się innych podmiotów, głównie firm oraz SM "Perspektywa".

Lokalizacja stacji i ich sponsorzy:     

Starówka

Stary Rynek - Kino Millenium, Intercars Grupa Łomża, Sonarol, Carpexim;

Plac Kościuszki OSM Piątnica -  OSM Piątnica;

Dworzec Miejski CH 4 Plus - Centrum Handlowe 4 Plus

Bulwary nad Narwią (jeszcze w planach) - MPWiK;

Łomżyca

Wojska Polskiego Agrobiznes - PEPEES;

Akademicka PWSIiP (w planach) - ZGO;

Sikorskiego Straż Pożarna - Urząd Miejski;

Poznańska PEPEES - Urząd Miejski;

Południe

Rondo Solidarności Galeria Łomża - Galeria Łomża;

Park Jana Pawła II Orlik - BTS Szymańscy, ARMAPAK, Bosch Service, Garage Grill&Bar, Grodzki Development;   

Szmaragdowa - SM Perspektywa i Development

Księżnej Anny Hala Sportowa SP 9 (w planach) - MPEC;

Konstytucji 3 Maja Strzelnica MOSiR  - Urząd Miejski.       

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe