Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:35

Wielka Sobota - modlitwa i oczekiwanie

"Wielka Sobota jako dzień ukrycia się Boga, zstąpienia do otchłani śmierci może, i powinien być przeżywany przez człowieka wierzącego jako dzień wiary i nadziei na miłość Boga we wszystkich sytuacjach życia" . To fragment refleksji dominikanina Tomasza Samulnika, penitencjarza bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie.
Wielka Sobota - modlitwa i oczekiwanie

Wielka Sobota w swoim "zwykłym" wymiarze dnia poprzedzającego radosne święto Zmartwychwstania Pańskiego jest czasem ostatnich porządków, zakupów. Przede wszystkim jednak w tradycji polskiego katolicyzmu jest to czas święcenia pokarmów, które znajdą się  na wielkanocnym stole. Także modlitwy i skupienia przy grobie Chrystusa przygotowywanym w świątyniach.

Szczególny charakter miało święcenie pokarmów w parafii Krzyża Świętego w Łomży. W pewnym momencie do świątyni wkroczył ksiądz Radosław Kubeł w mundurze Ochotniczych Straży Pożarnych, a za nim orszak osób w innych mundurach - straży, policji, służby celnej, leśników, harcerzy, uniformach Grupy Ratowniczej "Nadzieja".

- Powinniśmy sobie uświadomić, że pierwszymi świadkami Zmartwychwstania byli ludzie w mundurach, żołnierze  - mówił kapłan, twórca i koordynator Grupy "Nadzieja" wyjaśniając obecność przedstawicieli różnych formacji mundurowych na straży przy grobie Chrystusa.

O tej godzinie z parafianami Świętego Krzyża spotkał się także łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, który dokonał poświęcenia pokarmów przyniesionych w koszyczkach.

Grób Chrystusa w parafii Krzyża Świętego połączył tym razem symbolikę religijną oraz patriotyczną. Biało-czerwone barwy i odpowiedni napis przypominały, że jest to rok 100-lecia Niepodległej Polski. Groby w Katedrze i kościele OO. Kapucynów miały znacznie bardziej ascetyczną formę.             



Podziel się
Oceń

Komentarze