Najsmaczniejsza i najpiękniejsza jest Wielkanoc w Dobrym Lesie

  • 14.04.2018, 01:17 (aktualizacja 14.04.2018 01:49)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Najsmaczniejsza i najpiękniejsza jest Wielkanoc w Dobrym Lesie Wrota Podlasia
Gospodynie z Dobrego Lasu zwyciężyły w konkursie na „Tradycyjny Stół Wielkanocny”. Chociaż od świąt minęło już trochę czasu, ale przecież na wyśmienite regionalne przysmaki zawsze jest pora.

Jak podkreśla portal Wrota Podlasia, konkurs na „Tradycyjny Stół Wielkanocny” jest drugim, obok podobnego na Boże Narodzenie, wydarzeniem organizowanym przez Department Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Oba służą wykorzystaniu potencjału licznych kół i stowarzyszeń lokalnych, odkrywaniu skarbów, jakie  kryją się w kulinarnych zapiskach gospodyń domowych i czekają  na możliwość zaprezentowania w większym gronie, nie tylko rodzinnym.

Uczestnicy mieli za zadanie przygotować potrawy tradycyjnie szykowane na stół wielkanocny, wywodzące się z miejscowych tradycji kulinarnych i oparte na lokalnych produktach. Jurorzy oceniali smak, wygląd potraw, estetykę stołu, ale przede wszystkim powiązanie tych elementów z historią, tradycją i zwyczajami regionu.

Jak przyznają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, nawet pomysłodawcy i organizatorzy konkursu nie spodziewali się, że będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem, a co bardziej istotne - że osiągnie tak znakomity poziom. Na wielkanocną odsłonę "Tradycyjnego Stołu", której gościny udzielił Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie, zgłosiło się aż dwadzieścia zespołów, z których każdy przygotował stół pełen wielkanocnych przysmaków. Wszyscy nie tylko trójka z podium otrzymała pamiątkowe upominki.

"Dobrze, że autobusem przyjechaliśmy, mamy czym zawieźć te wszystkie nagrody – cieszyły się przejęte panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym Lesie. To właśnie one i przygotowany przez nie stół wielkanocny, okazały się bezkonkurencyjne i pokonały 19 innych drużyn gospodyń z całego województwa podlaskiego. A nagród, dzięki licznym sponsorom, było mnóstwo. I wszystkie zasłużone, bo i przysmaki wielkanocne przepyszne i zasługiwały na wszelkie możliwe wyróżnienia" - relacjonują Wrota Podlasia.

Drugie miejsce w konkursie przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich „Boróweczki” ze Srebrnego Borku, a trzecie zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z miejscowości Paproć Duża. Wyróżnienia przyznano cztery i otrzymały je: Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrożnym, Matki Polki Turoślanki, Koło Gospodyń Wiejskich z Sielca, gm. Boćki i Koło Gospodyń Wiejskich w Łętownicy.

- Chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom, podziękować, że zaprezentowaliście nam swoje tradycyjne, wielkanocne dania, które często od wielu lat były w waszych domach przygotowywane przez babcie, mamy – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. - Mam nadzieję, że w przyszłości tę tradycję przekażecie kolejnym pokoleniom. Bo to ważne, żebyśmy my wszyscy starali się promować to, co jest naszą tradycją, co jest naszym największym dobrem i na czym w przyszłości będzie można zarobić. Wierzę, że dzięki takim konkursom będziemy potrafili się zorganizować i wspólnie to zrealizować. My, jako samorządowcy chcemy was w tych planach wspierać.

Gmina Szumowo wystąpiła wyjątkowo okazale, i jako gospodarz imprezy, ale także w rywalizacji, do której zgłosiło się kilka miejscowości.  

- Bardzo się cieszę, że Urząd Marszałkowski przyjął nasze zaproszenie i tak uroczysty konkurs może odbywać się na terenie naszej gminy – mówił wójt Szumowa Jarosław Cukierman. - Mam nadzieję, że stanie się to tradycją i takie świąteczne konkursy będziemy organizować cyklicznie.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe