W Nowogrodzie młodzież uważnie słuchała świadków historii [FOTO]

  • 15.04.2018, 17:27 (aktualizacja 15.04.2018 17:41)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
W Nowogrodzie młodzież uważnie słuchała świadków historii [FOTO]
Hymn Polski oraz Hymn Związku Sybiraków rozbrzmiały na inaugurację obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Nowogrodzie. Jak informuje Karol Babiel z nowogrodzkiego magistratu, w hali sportowej Zespołu Szkół Samorządowych zgromadzili się zaproszeni goście, a wśród nich osoby, które osobiście doznały gehenny pobytu na "nieludzkiej ziemi", mieszkańcy miasta i gminy oraz uczniowie.

- Uroczystość pod nazwą Golgota Wschodu, to spotkania z Sybirakami, które od dziesięciu lat odbywają się w naszym Zespole Szkół Samorządowych. Bardzo się cieszę, że właśnie ta uroczystość rozpoczyna obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w w naszej społeczności -  mówił witając gości Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu. - Sybiracy, którzy są tu z nami są wspaniałym i źródłami  wspomnień, choć bardzo trudnych, i wiedzy na temat tych ciężkich lat, które przekazują co roku dzieciom i młodzieży - dodawał.

Wykład "Drogi do Niepodległości" wygłosił dr Łukasz Łapiński-Lubicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

- Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, po latach marzeń o wolnej Polsce, nikomu nie śniło się o tym, że Polska może powstać w swych granicach jako państwo niepodległe - mówił w czasie wykładu. - 11 listopada 1918 roku Nowogród i okolice trafiły do odradzającego się państwa, ale np. w Białymstoku stało się to później. Cieszmy się niepodległością, kultywujmy te tradycje i pamiętajmy, że wcześniejsze pokolenia Polaków musiały o nią walczyć, bronią, krwią po to byśmy dzisiaj mogli w pełni z niej się cieszyć- dodał na zakończenie dr Łapiński-Lubicz.

W części artystycznej przygotowanej przez nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych Magdalenę i Piotra Wasik oraz Alicję Chojnowską, wystąpiły  dzieci i młodzież prezentując pieśni i wiersze patriotyczne, a także teksty dotyczące losów Sybiraków z Ziemi Łomżyńskiej.

- Jesteśmy pełni wzruszeń po dzisiejszej uroczystości, która rozpoczyna szereg imprez, konkursów, rajdów oraz, które przybliżą nam historię i  bohaterów naszej Małej Ojczyzny w 100-lecie Odzyskania Niepodległości - podsumowała Bogumiła Rybicka, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe