Przedsiębiorstwa społeczne dają nie tylko pracę, ale i nadzieję  

  • 24.04.2018, 09:04 (aktualizacja 24.04.2018, 11:24)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Przedsiębiorstwa społeczne dają nie tylko pracę, ale i nadzieję UM Łomża Od lewej Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży, Marcin Pieńkowski członek klastra Ekonomii Społecznej i Tomasz Wróblewski kierownik biura OWES w Łomży
Rozwój spółdzielni socjalnych, fundacji, stowarzyszeń, spółek non profit to jedno z najciekawszych i wartych wsparcia zjawisk gospodarczych i społecznych w Łomży - nie ma wątpliwości prezydent Mariusz Chrzanowski.

O sytuacji tzw. trzeciego sektora w mieście i regionie rozmawiał po raz kolejny z przedstawicielem Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży – Tomaszem Wróblewskim oraz Marcinem Pieńkowskim z Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej.

Powrót na rynek pracy

Mieszkańcy naszego miasta chcący założyć spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia czy spółki z. o.o. non profit lub rozwijać już funkcjonujące podmioty mogą skorzystać ze środków finansowych, jakimi dysponuje Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży. W pierwszym naborze przyznano dotacje czterem podmiotom ekonomii społecznej na łączną kwotę 340 tysięcy złotych. Dzięki temu powstanie m.in. spółdzielnia socjalna „Łomżanka” (usługi cateringowe), której władze miejskie wynajmą na preferencyjnych warunkach lokal, co w szczególności pomoże w pierwszych miesiącach funkcjonowania nowego podmiotu ekonomii społecznej. Jak podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski spółdzielnia zapewni trwałe miejsca pracy ludziom bezrobotnym, wracającym na rynek pracy.

- Mam nadzieję, że będzie ona doskonałym przykładem reintegracji zawodowej i społecznej – mówi gospodarz Łomży i zapewnia o swojej otwartości na powstające i istniejące już przedsiębiorstwa społeczne. - Jestem świadomy, jakie obowiązki nakłada nowelizacja przepisów o spółdzielniach socjalnych, dlatego będę szukał rozwiązań, aby ułatwić ich funkcjonowanie – dodaje Mariusz Chrzanowski.

Liderka ekonomii społecznej

Sztandarowym przykładem sprawnie funkcjonującej spółdzielni socjalnej nie tylko w Łomży, ale w całym województwie podlaskim, jest spółdzielnia socjalna „Alexis”, którą od początku kieruje prezes Barbara Duda. Założyło ją pięć bezrobotnych mieszkanek Łomży. Było to swego czasu pionierskie przedsiębiorstwo socjalna w mieście. „Alexis” zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów tekstylnych, głównie pościeli oraz artykułów dekoracyjnych z wysokiej jakości tkanin.

Spółdzielnia została utworzona w drugiej połowie 2010 roku. Powstała dzięki wsparciu programowemu Starostwa Powiatowego w Łomży i Urzędu Pracy w Łomży. Dziś ważnym ogniwem jej działalności jest ścisła współpraca z jednostkami podległymi miastu - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej czy Centrum Integracji Społecznej. W ubiegłym roku spółdzielnia dostała nagrodę specjalną na pierwszej gali Łomżyńskie Anioły Biznesu.

- Osoby, którymi zajmuje się CIS nabywają nowe umiejętności zawodowe. Dodatkowym atutem takich działań jest możliwość pozostania w spółdzielni socjalnej na pełen etat po zakończeniu udziału w projekcie – mówi prezes Barbara Duda. Dodaje, iż osoby wykluczone nie powinny być jedynie biernymi odbiorcami świadczeń, a docelowym rozwiązaniem powinno być dla nich świadczenie pracy. - To tzw. transfer warunkowy. Osoby zainteresowane biorą odpowiedzialność za jakość swojej egzystencji i szansę na lepsze życie – podsumowuje.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe