Rozmowę o Polsce i regionie zaproponowali posłowie Lech Antoni Kołakowski z Łomży i Szymon Szynkowski vel Sęk z Poznania [VIDEO]

  • 15.05.2018, 08:40 (aktualizacja 15.05.2018, 08:53)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook
Rozmowę o Polsce i regionie zaproponowali posłowie Lech Antoni Kołakowski z Łomży i Szymon Szynkowski vel Sęk z Poznania [VIDEO]
Pod hasłem „Polska jest jedna” politycy Prawa i Sprawiedliwości zapraszają do rozmów mieszkańców różnych części kraju. Na zaproszenie posła Lecha Antoniego Kołakowskiego przyjechał do Łomży poseł Szymon Szynkowski vel Sęk z Poznania.

W auli Uczelni Jańskiego przy stoliku usiadła z nimi wspólnie kolejna parlamentarna reprezentantka Łomży, poseł Bernadeta Krynicka.

- To symbol tego jak w Prawie i Sprawiedliwości zajmujemy się sprawami naszego kraju. Nie dzielimy Polski na części, a ludzi na różne grupy i środowiska. Staramy się porządkować wszystkie polskie problemy - powiedział poseł Lech Antoni Kołakowski. - Oczywiście każdy region ma wiele swoich specyficznych potrzeb i cieszę się, że Łomża ma swoje miejsce w cyklu spotkań z przedstawicielami rządu i parlamentu. Tym cenniejsza jest możliwość skorzystania z doświadczeń i świeżego spojrzenia osoby spoza naszych stron. A gdy jest to tak znakomity ekspert i kolega jak poseł Szymon Szynkowski vel Sęk, to mamy jeszcze dodatkowo ogromną przyjemność go podejmować u nas.

Jak zapowiedział łomżyński parlamentarzysta, głównym motywem przewodnim cyklu „Polska jest jedna”, jest przedstawienie dokonań Prawa i Sprawiedliwości w tej kadencji oraz przedstawienie zamierzeń na przyszłość.

- Wśród najważniejszych ustaw, które zostały przyjęte można wspomnieć o przywróceniu wieku emerytalnego, podniesieniu minimalnej płacy i stawki godzinowej, programach, które przyczyniły się do zlikwidowania sfery ubóstwa w Polsce z 500+ na czele. Działania w sferze społecznej były domeną rządu premier Beaty Szydło. Rząd premiera Mateusza Morawickiego to z kolei inne spojrzenie na gospodarkę i szersze otwarcie na fundusze europejskie. Chcemy odbudować gospodarkę, tworzyć miejsca pracy tak, aby w Łomży, Kolnie, Grajewie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem to także stało się odczuwalne. Żeby młodzi ludzie tu pozostawali, żeby zawierali związki, pracowali, budowali domy, mieli tu swoje miejsce na dobre (bo żadnego złego przecież nie przewidujemy) – podkreślił Lech Antoni Kołakowski.

Szymon Szynkowski vel Sęk, jak przystało na uporządkowanego Wielkopolanina, zaproponował uczestnikom łomżyńskiego spotkania rozpoczęcie od obrachunków.

- Obowiązkiem każdej partii, która dba o swoją wiarygodność jest rozliczenie z tego, co było obiecane, a co zrealizowane. W przeciwieństwie do naszych poprzedników, my to robimy – stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk.

W obszernym wywodzie wskazał na główne dokonania Prawa i Sprawiedliwości w okresie od zwycięskich wyborów i utworzenia rządu. Jego zdaniem bezdyskusyjnym sukcesem są wszystkie projekty ze sfery społecznej.

- Można na cytatach wykazać jak bardzo krytykowali program „500+” Donald Tusk i jego opcja polityczna i jak bezpodstawne były ich zarzuty – mówił poseł z Poznania.

Inne ważne kwestie, którymi zajęły się pilnie i skutecznie rządy Prawa i Sprawiedliwości to np. bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, czego symbolem jest kontrakt na zakup najnowocześniejszego systemu obrony przeciwrakietowej Patriot czy utworzenie obrony terytorialnej, a z drugiej strony np. naprawa systemu podatkowego. Lech Antoni Kołakowski do listy osiągnięć rządów PiS, które mogą być źródłem kolejnych zamierzeń dołożył także decyzje dotyczące budowy Via Baltica, czyli impulsu do rozwoju gospodarki w regionie czy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który powinien mieć wpływ na rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej także w Polsce Północno – Wschodniej, w tym „kolei dużych prędkości”.

Nowe propozycje programowe rządu to przede wszystkim „Piątka Morawieckiego”, czyli sformułowane kilka tygodni temu założenia dotyczące gospodarki, ale także spraw społecznych.

- Nastąpi kolejne już obniżenie podatku CIT. Paradoksalnie, pierwsze przyniosło poprawę ściągalności, ale chodzi w tym przypadku przede wszystkim o ulżenie przedsiębiorcom. Temu służyć będzie również tzw. mały ZUS, czyli czasowe zwolnienie ze składek nowych firm. Wsparciem dla rodzin będzie już od sierpnia 300 złotych na dziecko idące do szkoły. Kolejne elementy „Piątki” to program ułatwień w dostępie do budynków użyteczności czy komunikacji miejskiej dla osób starszych i niepełnosprawnych szacowany na 20 miliardów złotych oraz budowy dróg lokalnych z 5 miliardami. Uzupełnieniem jest „Mama +”, czyli projekt adresowany do kobiet, które wychowały czworo lub więcej dzieci, co sprawiło że są w gorszej sytuacji emerytalnej – wyliczał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Bernadeta Krynicka, której poznański poseł podziękował za aktywny udział w przygotowywaniu projektów dotyczących sfery spraw społecznych o ochrony zdrowia, dorzuciła do tego jeszcze pomysły kolejnych rozwiązań adresowanych np. do kobiet w ciąży czy związanych z kształceniem lekarzy.

Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży, przekazała parlamentarzyście z Wielkopolski, egzemplarz Narodowego Programu Trzeźwości (jest jego współtwórczynią) z podziękowaniami za walkę o zwieszenie roli samorządów w kształtowaniu „polityki trzeźwości” w miastach i gminach.

Inne wątki podnoszone przez uczestników dyskusji – w spotkaniu wzięło udział około 80 osób – dotyczyły m.in. zasadności obecności Polski w Unii Europejskiej (Szymon Szynkowski vel Sęk jest za, przy pewnych reformach), lotniska regionalnego, perspektyw przywrócenia województwa łomżyńskiego, systemów podatkowych, „frankowiczów”.

- Chyba nie mamy wątpliwości, że Polska jest jedna – podsumował łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski, lekko zażenowany mnóstwem komplementów od gościa z Poznania, z którym współpracuje w sejmowych komisjach oraz od uczestników.

 

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe