To nasz bohater. Łomża rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

  • 24.05.2018, 23:48 (aktualizacja 24.05.2018, 23:53)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
To nasz bohater. Łomża rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu narew.info oraz Zbigniew Zalewski
Zbigniew Zalewski związany z parafią Krzyża Świętego poznał w ostatnich miesiącach nową jednostkę czasu. 10 - 15 sekund. Tyle przeważnie potrzebował, aby uzyskać zgodę kolejnych rozmówców na udział w pewnym przedsięwzięciu.

- Wierni, zwłaszcza starszych pokoleń, bardzo często zwracają się do mnie, aby uhonorować takie postacie z naszej historii jak ksiądz Jerzy Popiełuszko czy rotmistrz Witold Pilecki. Z radością powitałem zatem inicjatywę istniejącego w naszej parafii Bractwa Krzyża Świętego - mówił  w Centrum Katolickim dziennikarzom ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Początek starań o upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego to końcówka ubiegłego roku.

- To, co wydawało się potencjalnie największym problemem, czyli lokalizacja i fundusze na wzniesienie obelisku, okazały się żadnym problemem. Mamy w Łomży ulicę jego imienia (chociaż kiedyś zabiegaliśmy, aby był patronem tej w pobliżu naszej parafialnej świątyni, która otrzymała nazwę Szmaragdowa), zatem miejsce było dosyć oczywiste. Z dużą dozą niepewności poszedłem na rozmowę do w tej sprawie do Józefa Kosiorka, prezesa  firmy Fargotex, która ma tam swoją siedzibę. Nie minęło więcej niż 10 - 15 sekund, kiedy powiedział: "Oczywiście, przecież to nasz bohater". I wyraził zgodę na wydzielenie fragmentu posesji. Podobnie wyglądały rozmowy z prezesem Grzegorzem Dębowskim i Mieczysławem Makarewiczem z firmy Szybas, który pracuje nad wykonaniem konstrukcji, dyrektorem Markiem Obrysiem z MPGKiM, Waldemarem Chludzińskim z ŁPRI. Sekund potrzebowała Grażyna Chodnicka, dyrektor II I LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej, aby zadeklarować opiekę szkoły nad tym miejscem. Firma ZET-Stone wyliczyła rynkowe koszty granitowej płyty, a potem szybko je skorygowała na złotówkę plus VAT, gdy wyjaśniłem o jaki cel chodzi. Tak było wszędzie - wyłącznie życzliwość i pomoc - opowiadał Zbigniew Zalewski.

Inicjatorzy uzyskali także wsparcie syna Andrzeja (na zdjęciu) i wnuczki Witolda Pileckiego, choć z zastrzeżeniem, że bohater czasu wojny i powojennej walki o wolną Polskę nie oczekiwałby takich zaszczytów.

-- Myślimy jeszcze o "żywym" wyrazie pamięci - przyznał Zbigniew Zalewski.

Monument, którego projekt przygotował Tadeusz Babiel  (także zgodził się po kilku sekundach) będzie betonowym słupem o wysokości ponad 2 metrów zwieńczonym wykonaną z metalu stylizowaną flagą. W podmurówce znajdzie się akt erekcyjny i "kapsuła czasu". Nad ostatecznym kształtem pomnika pracuje jeszcze Mieczysław Makarewicz (na zdjęciu).

- Dzięki życzliwości proboszcza z Wyszkowa znajdzie się w niej  m. in. garść ziemi z "Łączki" na Powązkach, gdzie zakończyły się poszukiwania  miejsc pochówku ofiar stalinowskiego terroru. Mamy nadzieję, że uda się tam zidentyfikować także szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział proboszcz Andrzej Godlewski.

Wmurowanie aktu erekcyjnego zaplanowane zostało na 25 maja, w 70. rocznicę stracenia jednego z najwspanialszych bohaterów polskiej historii. Uroczystość odsłonięcia obelisku odbędzie się 3 czerwca.                                           

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy Wnorowski
Jerzy Wnorowski 25.05.2018, 13:13
Wspaniała inicjatywa łomżyniaków. Chwała i Sława Rotmistrzowi Pileckiemu !!!

Pozostałe