„Matematyk może być każdym” – konkurs w PWSIiP

  • 25.05.2018, 12:24 (aktualizacja 25.05.2018 12:45)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
„Matematyk może być każdym” – konkurs w PWSIiP Sebastian Chrzanowski PWSIiP od lewej zwycięzca konkursu Jacek Jakimiuk, Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik oraz dr hab. Romuald Kotowski
Rozwiązuję zadania, zwłaszcza te z olimpiad tematycznych, gdyż w ten sposób się relaksuję i pogłębiam wiedzę – mówił Jacek Jakimiuk z II LO w Białymstoku, zwycięzca ósmej edycji konkurs matematycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Aby stanąć na najwyższym stopniu podium musiał pokonać dwustu uczestników konkursu i ponad stu jego finalistów. Licealista wolny czas poświęca także na treningi judo, a w nagrodę za zwycięstwo odebrał rower. Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, jego nauczyciel, Mirosław Pryszczepko, za znakomite przygotowanie młodych ludzi do konkursu, otrzymał specjalne wyróżnienie.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Pomysłodawca konkursu oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Romuald Kotowski z Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP, docenia młodych za to, że „chce im się chcieć”. – Nie marnują czasu na bezrefleksyjne rozrywki, lecz ćwiczą logiczne myślenie – mówił. Pytany o najtrudniejsze konkursowe pytanie, odpowiadał, że dotyczyło ono teorii liczb, a stąd blisko do kodowania i tajemnicy w Internecie. Najciekawsze rozwiązanie tego pytania zaprezentował Przemysław Dominikowski z I LO w Białymstoku, dzięki czemu otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.

VIII Łomżyński Konkurs Matematyczny składał się z dwóch etapów: on-line, podczas którego uczestnicy na platformie internetowej uczelni rozwiązywali piętnaście zadań oraz finału w auli „Państwówki” z pięcioma zagadnieniami do rozwikłania. Na drugim stopniu podium stanął Filip Wierzbowski z II LO w Łomży, a na trzecim Szymon Leszczyński z II LO w Białymstoku. Puchar przechodni dla szkoły, której uczniowie zdobyli najwyższą średnią punktów, pozostał w Łomży, czyli powędrował z II LO do I LO.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali finaliści, którzy podczas wszystkich jego etapów zdobyli najwięcej punktów. Zaskoczeń nie było, gdyż okazało się, że dwaj nagrodzeni w tej kategorii uczniowie, są także w gronie zwycięzców matematycznych zmagań – Jacek Jakimiuk otrzymał pierwsze wyróżnienie, a Filip Wierzbowski drugie. Trzecie powędrowało do Krzysztofa Łuszczyńskiego z I LO w Białymstoku.

Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody: tablet, konsola do gier, dron, rower, dysk przenośny, słuchawki bluetooth, głośnik JBL. Zostały one ufundowane przez sponsorów: Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, Zakład Usług Informatycznych NOVUM, prezydenta Łomży, wójta Gminy Łomża oraz rektora PWSIiP.

Dr hab. Romuald Kotowski z podziwem spoglądał na ambitnych zwycięzców, którzy wiedzą, że matematyka jest językiem nauki i królową nauk. – Matematyk może być każdym – przekonywał profesor, który jest żywym potwierdzeniem tej tezy, a studentom PWSIiP przekazuje pasję nie tylko do liczb, ale także do poezji Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, wciąga ich w dyskusje o sztuce i literaturze. – Mój wnuk jest najzdolniejszą osobą w rodzinie, ale zadowala się wiedzą szkolną, nie ma specjalnej motywacji, aby ją pogłębiać – mówił z żalem Profesor i zachęcał młodych ludzi do interdyscyplinarnej ciekawości świata. Takiej, która wykracza poza szkolne ramy, sylabusy i podręczniki…

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe