Człowiek, sztuczna inteligencja, nadzieje i zagrożenia. Profesor Krzysztof Michalik w PWSIiP w rozmowie z Jolantą Święszkowską i Anetą Wiktorzak [VIDEO]

  • 10.06.2018, 00:39 (aktualizacja 10.06.2018, 00:51)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Człowiek, sztuczna inteligencja, nadzieje i zagrożenia. Profesor Krzysztof…
Najtrudniej jest prognozować w nauce. Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję są zagrożenia, niektóre są poważne, ale absolutnie nie zgadzam się jakoby AI zagrażała nam w sposób kojarzący się z filmami science fiction: bunt robotów i inne tego typu historie mówi profesor Krzysztof Michalik.

- Zagrożenia są innej natury, chociażby utrata miejsc pracy, prywatności  – dodaje znawca tematyki AI  w rozmowie publicystycznej z dr inż. Anetą Wiktorzak oraz Jolantą Święszkowską z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Profesor ostrzegał przed możliwością zaprojektowania „żołnierza przyszłości” – bez empatii, nie odczuwającego zmęczenia, za to niezwykle skutecznego. Twierdził, że na pewne niebezpieczeństwa „wystawiamy” się sami, dzieląc się nierozważnie wrażliwymi danymi na własny temat w Internecie: poprzez portale społecznościowe, ale także dokonując zwykłych zakupów w „sieci”.  Profesor opowiedział o niebezpieczeństwach transhumanizmu – teorii, która za cel stawia wzmocnienie biologicznej i intelektualnej siły człowieka poprzez wykorzystanie specjalistycznych technologii, interfejs człowiek-maszyna. – Sztuczna inteligencja jest wszędobylska: inteligentne domy, inteligentny sprzęt AGD – mówił profesor Michalik, zastanawiał się także do czego mogą doprowadzić precedensy polegające na nadawaniu robotom obywatelstwa danego kraju. Czy będą one podmiotami praw, będą mogły wchodzić w związki małżeńskie. Czy humanoidalny robot Sophia z Arabii Saudyjskiej będzie uczęszczał do szkoły koranicznej?

Profesor Michalik mówił także, że sztuczna inteligencja jest już powszechnym narzędziem, korzystamy z niej bezwiednie. Zrewolucjonizowała ona, poprzez zastosowanie sztucznych sieci neuronowych, wiele dziedzin. – Podejście lingwistyczne do tłumaczeń z języka na język przegrywa ze sztuczną inteligencją. Sztuczne sieci neuronowe inaczej do tego podchodzą, coraz lepiej radzi sobie Google Translate. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w sztuce, działalności prasowej: AI pisze notatki prasowe. To już jest status quo – mówił Profesor.

Profesor Krzysztof Michalik jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Twórcą  pierwszego polskiego hybrydowego systemu ekspertowego PC-Shell oraz pakietu sztucznej inteligencji Aitech SPHINX. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości gościł jako prelegent Uniwersytetu Otwartego PWSIiP. To cykle interdyscyplinarnych wykładów, łączące podejście humanistyczne z wiedzą z obszaru nauk szczegółowych. 

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe