Coś, co jest potrzebne do życia, czyli zdecydowany głos z Walizki

 • 10.06.2018, 03:40 (aktualizacja 11.06.2018 03:37)
 • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Coś, co jest potrzebne do życia, czyli zdecydowany głos z Walizki
Mam nadzieję, że zechcecie do Łomży wracać, bo jest do czego wracać - mówił prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży przemknął dla uczestników i wodzów zdecydowanie za szybko.

- Myślę, że niezwykle interesujące okazało się potwierdzenie, że "teatr ożywionej formy", czyli posługujący się animacją,  potrafi mówić mocnym,   zdecydowanym głosem adresując go nie tylko do małej publiczności, czyli dzieci, ale także do dorosłych. Traktuje o ważnych problemach współczesnego świata i robi to - jak możemy stwierdzić na przykładzie naszego Grand Prix - odwołując się do niezwykle pięknej, zaskakującej i poszukującej animacji, do plastycznego skrótu, umowności, metafory - mówi Aleksandra Rembowska, przewodnicząca jury 31. "Walizki".

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Jej zdaniem,  w teatrze dramatycznym, teatrze "żywego planu" , nie znajdzie się czegoś podobnego, "ponad słowami".

-Ważne problemy, komentarze do świata kipiącego trudnymi problemami, znalazły ujęcie bez dosłowności, nachalności. Stykamy się z nierzeczywistością, magią, czymś, co jak oddech jest nam potrzebne - dodaje jurorka.

Wśród14 konkursowych wykonawców pojawił zespół Bread and Puppet Theatre z USA, legenda tej formy sztuki teatralnej. Sami chcieli znaleźć się w rywalizacji. Aleksandra Rembowska cieszy się  z tego, ale podkreśla, że jest to zjawisko tak osobne i niezwykłe, że nie sposób zestawić go z innymi spektaklami.  Stąd nagroda specjalna.  Jury uznało także, że warto dostrzec prezentację z Petersburga. Rosjanie udowodnili, że świat poetycki, magiczny, subtelny, z pogranicza snu i jawy jest nam bardzo potrzebny. Wyjechali z  Łomży z nagrodą aktorską i za reżyserię  dla Natalii Lebiediewej.    

Przewodnicząca zespołu oceniającego, podkreśla, że przyjemnością było wybierać spośród spektakli, które nie budziły wątpliwości, co do poziomu artystycznego. A tylko takie znalazły się w konkursie "Walizki".   

- Myślę, że cztery dni festiwalowe były dla nas bardzo udanym wydarzeniem artystycznym. Ogromna liczba publiczności obejrzała spektakle na scenie i na ulicach Łomży.   Z naszymi gośćmi się zaprzyjaźniliśmy, podziękowałem im za  emocje. Jeżeli pan prezydent  zdecyduje sie zaprosić zespoły do osiedlenia sie w Łomży, nasz teatr urośnie w siłę - uważa Jarosław Antoniuk .

Uroczyste podsumowani Festiwalu i wręczanie nagród także pokazało jak wspaniałym spektaklem jest sama "Walizka" ze swoim zetknięciem  kultur, wyobraźni talentów, wrażliwości z różnych stron świata.

 PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY

31 MIĘDZYNARODOWEGO  FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA

ŁOMŻA 6-9 czerwca 2018 r.

Jury pragnie wyrazić uznanie Dyrekcji i Zespołowi Teatru Lalki i Aktora w Łomży za wysoki poziom artystyczny i organizacyjny 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Chce także zwrócić uwagę na obecny w przedstawieniach istotny głos komentujący przemiany współczesnego świata, a jednocześnie na poszukiwania środków ekspresji teatru lalkowego i jego metamorfoz.

Jury w składzie:

Aleksandra Rembowska /przewodnicząca/

Bożena Sawicka

Zoran Deric

Grzegorz Kwieciński

Mikołaj Malesza

Po obejrzeniu czternastu konkursowych przedstawień :

 1. „Kajtuś czarodziej” Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu /Polska/
 2. „Złoty koń” Latvia Puppet Theatre /Łotwa/
 3. „Straszka pospolita” Grupy Coincidentia /Polska/
 4. „Arabesco” Red Cloud Teatro de Marionetas /Portugalia/
 5. „Łąka” Handbendi Bruduleikus /Islandia/
 6. „Pozłacane czoła” Grodno Puppet Theatre /Białoruś/
 7. „Miłość Don Perlimplina” Kyiv Academic Puppet Theatre /Ukraina/
 8. „Army of Lovefuckers” Lovefuckers /Niemcy/
 9. „Fortepian i tramwaje” The theatre „Puppets” – Theatre ThreeFour /Rosja/
 10.  „Petit Pierre” Olsztyńskiego Teatru Lalek /Polska/
 11.  „Tutli-Putli. Kto jest dziki?” Teatru Malabar Hotel /Polska/
 12.  „Basic byebye” Bread & Puppet Theatre /USA/
 13.  „Dom de Dom Dom” Dafa Puppet Theatre /Czechy/
 14.  „1+1” La Societa della Civetta and Nano & Aroosak /Włochy, Iran/

 

postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

Grand Prix w wysokości 3.000,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje przedstawienie „Złoty koń” Latvia Puppet Theatre /Łotwa/.

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz obraz ufundowany przez Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymuje Natalia Lebedeva za reżyserię przedstawienia „Fortepian i tramwaje” The theatre „Puppets” – Theatre ThreeFour /Rosja/.

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymuje Rui Rodrigues za scenografię do przedstawienia „Arabesco” Red Cloud Teatro de Marionetas /Portugalia/.

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymują Anna Stela i Marcin Liwień za muzykę do przedstawienia „Tutli-Putli. Kto jest dziki?” Teatru Malabar Hotel /Polska/.

Równorzędną nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego oraz obraz ufundowany przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej otrzymuje Vasily Probodyak za rolę w spektaklu „Pozłacane czoła” Grodno Puppet Theatre /Białoruś/.

Równorzędną nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego oraz obraz ufundowany przez Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży otrzymuje Annemarie Twardawa za rolę w spektaklu „Army of Lovefuckers” Lovefuckers /Niemcy/.

Równorzędną nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego otrzymuje zespół The theatre „Puppets” – Theatre ThreeFour /Rosja/ w składzie: Dmitry Lemeshev, Ilya Ampilov, Diana Razzhivaikina, Ilya Lisitsin za role w spektaklu „Fortepian i tramwaje”.

Nagrodę specjalną jury za kontynuowanie tradycji dzielenia się teatrem i chlebem otrzymuje Bread & Puppet Theatre /USA/.

 

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe