Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 05:47

PWSIiP podpisała umowę w ważnym uniwersytetem na Ukrainie

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podpisała umowę o współpracy z Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Karazina.
PWSIiP podpisała umowę w ważnym uniwersytetem na Ukrainie

– Cieszymy się z nawiązania bliskiej relacji z uczelnią o ponad dwustuletniej tradycji, która znajduje się w pierwszej pięćsetce Listy Szanghajskiej – mówił Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik podczas konferencji prasowej w Sali Senatu, w której uczestniczyli rektorzy, dziekani i wykładowcy akademiccy, przedstawiciele łomżyńskiej „Państwówki” oraz trzech ukraińskich uniwersytetów: Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina, Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki oraz Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. P Dragomanowa w Kijowie. Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, wszyscy oni będą prelegentami międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji „Człowiek i organizacje w świecie hybrydalnym”.

Współpraca pomiędzy Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. W. Karazina a „Państwówką” została sfinalizowana umową, ale kontakt pomiędzy naukowcami z Polski i Ukrainy był codziennością już wcześniej. – Dzięki władzom Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych naszej uczelni, możemy sformalizować nasze działania, skonkretyzować je – mówił dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP. – Liczę, że za umową pójdą wkrótce konkretne działania. Atutem waszej uczelni jest nowoczesność oraz praktyczny wymiar kształcenia – dodawał prof. Vil Bakirov, rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina.

Umowa o współpracy dotyczy m.in. wymiany doświadczeń kadry akademickiej, wspólnego prowadzenia badań, organizacji dwustronnych konferencji i innych spotkań o charakterze naukowym, wymiany międzynarodowej studentów i nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus+ (działanie KA107). Uczelnie mogą zawierać między sobą także tak zwane robocze programy, zawierające harmonogram konkretnych działań i wzajemnych zobowiązań.

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP dr hab. Krystyna Leszczewska, podkreślała, że z połączenia akademickiego stylu Uniwersytetu Karazina i praktycznego wymiaru kształcenia łomżyńskiej uczelni, może narodzić się nowa, uniwersalna jakość. Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP dr Sylwia
Jaskuła-Korporowicz zaprosiła dziennikarzy na międzynarodową konferencję „Człowiek i organizacje w świecie hybrydalnym”, która rozpocznie się w PWSIiP 19. czerwca o godz. 9:00 w auli 315 (ul. Akademicka 14). Uczestniczyć w niej będą prelegenci z Polski i Ukrainy, przedstawiciele kilkunastu ośrodków naukowych. Gościem specjalnym będzie Dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski. Prodziekan WNSH PWSIiP sugerowała także, aby druga edycja konferencji odbyła się w Charkowskim Uniwersytecie Narodowym. Rektor Vil Bakirov zgodził się na propozycję, a obecny podczas briefingu dziekan Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M.P. Dragomanowa prof. Wołodymir Jevtuh, deklarował, że konferencja może mieć swoje kolejne edycje nieomal na wszystkich ukraińskich uczelniach.

Były słowa o przyjaźni Polsko-Ukraińskiej, propozycje konkretnych działań: m.in. dotyczące podpisania umowy o współpracy także z Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im.
T. Szewczenki oraz Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. M.P Dragomanowa w Kijowie. – Pan Rektor PWSIiP rezerwując lot z Warszawy do Charkowa, może śmiało odwiedzać także Kijów – proponował serdecznie prof. Wołodymir Jevtuh.

W kuluarach konferencji prasowej rektor Vil Bakirov opowiadał o dwustuletniej tradycji Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina, o związkach uczelni z wybitnymi Polakami. Wykładowcą uniwersytetu był Aleksander Mickiewicz (brat polskiego wieszcza), a Jozef Piłsudski studiował tam, bez większych sukcesów, medycynę.

Charkowski Uniwersytet Narodowy został założony w 1804 roku. W Akademicki Rankingu Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities), czyli tzw. Liście Szanghajskiej, znalazł się w roku 2017 w pierwszej pięćsetce.



Podziel się
Oceń

Komentarze