Terytorialsi bogatsi w umiejętności

  • 27.06.2018, 09:17 (aktualizacja 27.06.2018, 09:25)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Terytorialsi bogatsi w umiejętności 1PBOT
Rozpoczęło się trzecie w tym roku szkolenie kandydatów do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przechodzi je ponad 120 ochotników z całego województwa. Oznacza to, że w Podlaskiem liczba Terytorialsów zbliża się do 2 000 żołnierzy – informuje porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.

Tym razem, obok batalionów lekkiej piechoty, rozwijane są też pododdziały podlegające bezpośrednio dowódcy brygady, czyli kompanie logistyczna oraz wsparcia – dodaje rzecznik.

Nowo przybyli kandydaci przechodzą intensywne szkolenie, które ma ich nauczyć podstawowych umiejętności niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty. Główny nacisk położony jest na taktykę i szkolenie strzeleckie, które realizowane jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (m.in. strzelnicy kontenerowej oraz, dzięki uprzejmości 15 Brygady Zmechanizowanej, symulatora Śnieżnik).

Ponadto, żołnierze uczą się topografii, podstaw łączności oraz udzielania pierwszej pomocy. Szczególnie ta ostatnia umiejętność potwierdza, że Terytorialsi otrzymują praktyczną wiedzę, którą wykorzystywali już niejednokrotnie, aby ratować ludzkie zdrowie i życie.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będą przysięgi wojskowe, które odbędą się w Sokółce oraz w Bielsku Podlaskim.

Kolejne wcielenie zaplanowane jest już w najbliższą niedzielę. W szeregi brygady wstąpią wówczas żołnierze rezerwy, którzy rozpoczną 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.


***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe