Jest wykonawca kolejnego fragmentu Via Baltica

  • 05.07.2018, 07:55 (aktualizacja 05.07.2018, 08:01)
  • Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook
Jest wykonawca kolejnego fragmentu Via Baltica GDDKiA Olsztyn
Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w całości będzie gotowa w 2021 roku. Dodatkowo, od roku 2025 będziemy już jeździć na południe Europy drogą Via Carpatia – minister infrastruktury Andrzej Adamczyk konsekwentnie i optymistycznie podtrzymuje deklaracje dotyczące najważniejszych tras drogowych dla województwa podlaskiego i istotnych dla skomunikowania Polski z Europą.

Szef resortu infrastruktury zapowiedź powtórzył także 4 lipca w Kalinowie, gdzie wziął udział w podpisywaniu kontraktu olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  z firmą Budimex na budowę kolejnego odcinka ekspresowej drogi S61, czyli Via Baltica.  Będzie to fragment o długości około 20 kilometrów, częściowo  w województwie warmińsko - mazurskim, a częściowo w podlaskim, łączący węzeł "Wysokie" z węzłem "Raczki" już na obwodnicy Augustowa. Firma Budimex podjęła się go wykonać za 484 miliony złotych. Ma na to od dnia podpisania umowy 29 miesięcy, nie licząc zimowych przerw między połową grudnia a połową marca .     

Media lokalne i ogólnopolskie przytaczają słowa ministra Andrzeja Adamczyka z Kalinowa: "Szlak Via Baltica będzie generatorem rozwoju gospodarczego Polski Północno-Wschodniej. To droga, która była planowana od dawna i wreszcie będzie realizowana. Równomiernie inwestujemy w infrastrukturę w naszym kraju. Via Baltica to także bezpieczny korytarz w ruchu międzynarodowym. W połączeniu z Via Carpatią tworzymy znakomitą sieć dróg we wschodniej Polsce”.

Szef resortu infrastruktury dodał, że dzięki Via Baltica dojazd z Warszawy na Mazury zostanie skrócony z 4 do 2 godzin. "To ważne dla tych, którzy chcą inwestować w tej części Polski czy przyjeżdżać i wypoczywać na Mazurach" - powiedział .

Jak poinformowała olsztyńska GDDKiA,  to już dziewiąta umowa na realizację polskiego odcinka Via Baltiki w ciągu S61. Do domknięcia ponad 200-kilometrowej trasy - liczonej od Ostrowi Mazowieckiej do przejścia granicznego na Litwę w Budzisku -  brakuje jeszcze umów z wykonawcami trzech kontraktów.  Odcinek, na budowę którego została właśnie podpisana umowa, jest jednym z trzech fragmentów drogi Via Baltica realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na pozostałe dwa odcinki tej drogi:  Szczuczyn – węzeł Ełk Południe (ok. 23 km) oraz węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie (ok. 23 km wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu S16) umowy zostaną podpisane po zakończeniu trwającej obecnie kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Inwestycja zrealizowana zostanie w systemie „Projektuj i buduj”. Będzie polegała na budowie odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S61 wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz obiektów ochrony środowiska. Połączenie z siecią dróg lokalnych będzie możliwe poprzez węzły drogowe: węzeł "Guty" (gmina Szczuczyn); węzeł "Ełk Południe" (gmina Ełk. w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Ełcka); węzeł "Ełk Wschód " (gmina Ełk) i węzeł "Wysokie" (gmina Kalinowo).

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odc. Szczuczyn – Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF).

Ministerstwo Infrastruktury przypomina, że na terenie województwa warmińsko - mazurskiego zostały do podpisania jeszcze umowy na dwa odcinki Via Baltica:  w województwie mazowieckim - blisko zakończenia jest budowa ostatnich odcinków drogi ekspresowej S8, wchodzących w skład korytarza Via Baltica, a w województwie podlaskim w realizacji znajdują się wszystkie odcinki tego szlaku poza obwodnicą Łomży.

Jak pisze Jacek Buraczewski  z portalu forsal.pl,  Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego i została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T. Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej (nieco ponad 100 kilometrów) i dalej drogą S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy polsko-litewskiej w Budzisku.

GDDKiA przygotowała zestawienie dotyczące poszczególnych odcinków S61, czyli polskiego fragmentu Via Baltica:

1. Podborze – Śniadowo, długość ok. 19,5 km

w realizacji, RUBAU POLSKA i CONSTRUCCIONES RUBAU Hiszpania,

wartość ok. 479 mln zł, umowa 30.01.2018 r., oddanie IV kw. 2020 r.

2. Śniadowo – Łomża Południe, ok. 17 km

w realizacji, POLAQUA, wartość ok. 380 mln zł, umowa 9.02.2018 r., oddanie IV kw. 2020 r.

3. Łomża Południe – Łomża Zachód, ok. 7,2 km

w realizacji, MOTA ENGIL Central Europe,

wartość ok. 218 mln zł, umowa 21.12.2017 r., oddanie IV kw. 2020 r.

4. Łomża Zachód – Kolno, ok. 13 km

wybrano firmę TOTO (umowa nie podpisana),

wartość ok. 525,6 mln zł, oddanie planowane II połowa 2021 r.

5. Kolno – Stawiski, ok. 16,5 km

w realizacji, STRABAG, wartość ok. 288 mln zł, umowa 31.10.2017 r., oddanie IV kw. 2020 r.

6. Stawiski – Szczuczyn, ok. 18 km

w realizacji, BUDIMEX, wartość ok. 342 mln zł, umowa 31.10.2017 r., oddanie IV kw. 2020 r.

7. obw. Szczuczyna II jezdnia, ok. 6,6 km

w realizacji, POLAQUA, wartość ok. 75 mln zł, umowa 26.05.2017 r., oddanie wiosna 2020 r.

8. Szczuczyn – Ełk Południe, ok. 23 km

wybrano firmę BUDIMEX (umowa nie podpisana),
wartość ok. 672 mln zł, oddanie III kw. 2021 r.

9. Ełk Południe - Wysokie, ok. 23 km (wraz z S16 do Ełku)

wybrano konsorcjum TRAKCJA PRKI, Mostostal Warszawa, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Białystok, (umowa nie podpisana),
wartość ok. 686 mln zł, oddanie planowane III kw. 2021 r.

10. Wysokie – Raczki, ok. 20 km

w realizacji, BUDIMEX, wartość 484 mln zł, umowa 4.07.2018 r., oddanie poł. 2021 r.

11. Raczki – obwodnica Suwałk, ok. 13 km

w użytkowaniu, BUDIMEX, realizacja łącznie z obwodnicą Augustowa,
wartość 659 mln zł, oddana 2014 r.

12. Obwodnica Suwałk, ok. 12,8 km

w realizacji, BUDIMEX, wartość ok. 300 mln zł, umowa 29.09.2015 r., oddanie wiosna 2019 r.

13. Suwałki – Budzisko, ok. 24,2 km

w realizacji, IMPRESA PIZZAROTTI, wartość ok. 605 mln zł, umowa 6.06.2017 r., oddanie połowa 2020 r.

W realizacji jest 142 km za ok. 3,3 mld zł, kolejne 59 km przed podpisaniem umów na łączną kwotę ok. 1,9 mld zł. Polski odcinek Via Baltica to także blisko 105 km drogi ekspresowej S8 od węzła Powązkowska w Warszawie do końca obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. W tym roku kierowcy pojadą brakującymi odcinkami od Wyszkowa do obwodnicy Ostrowi. Łączny koszt budowy S8 Warszawa - Ostrów Maz. to ok. 4 mld zł.

Dzwonkiem alarmowym w powszechnej atmosferze optymizmu i entuzjazmu jest artykuł Andrzeja Kublika w "Gazecie Wyborczej". Autor zestawia w nim kłopoty, jakie sprawiają GDDKiA  włoskie firmy podejmujące się kontraktów drogowych w Polsce. Są wśród nich także te, które  mają podpisane umowy na Via Baltica.

Narew Info| www.narew.info| Polub dziś nas Facebook

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe