Prezydent wspiera rodziny, rodziny wzmacniają miasto

  • 10.07.2018, 10:10 (aktualizacja 10.07.2018, 20:03)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Prezydent wspiera rodziny, rodziny wzmacniają miasto UM Łomża
Polityka prorodzinna jest dla prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego jednym z priorytetów. Miasto aktywnie i sprawnie wprowadza do swego systemu prawnego rządowe programy wspierania rodzin, ma także własny projekt samorządowego becikowego.

Samorządowe + i rządowe +

Jeszcze podczas swojej kampanii w 2014 roku kandydujący do urzędu prezydenta Mariusz Chrzanowski mówił o samorządowym wsparciu wypłacanym w formie jednorazowego świadczenia świeżo upieczonym rodzicom. Słowa dotrzymał i po wygranych wyborach becikowe od miasta stało się faktem od 2016 roku.

Tego rodzaju inicjatywa samorządu w formie jednorazowej zapomogi było ewenementem na skalę kraju. Nasze miasto jako jedno z nielicznych w Polsce realnie wsparło rodziny, które powitały na świecie swoje pociechy.

- Chcemy w ten sposób pokazywać rodzicom, że warto zostać tutaj, w Łomży, że mimo wielu problemów z jakimi muszą borykać się na co dzień, miasto jest otwarte i prorodzinne – podkreśla Mariusz Chrzanowski.

Świadczenie pieniężne, które trafia do rodziców uzupełnia wyprawka. Najpierw był to sześcioczęściowy zestaw, w skład którego wchodziły body na długi rękaw, półśpioszki, śliniaczek, łapki-niedrapki, czapeczka i myjka z logo miasta oraz maskotka - miś Łomżatek. Od tego roku jest to kocyk z logiem 600-lecia praw miejskich Łomży i jubileuszowa moneta oraz karta rodzinna z pakietem sześciuset minut do wykorzystania na miejskich pływalniach.

- To także budowanie naszej świadomości łomżyńskiej, więzi społecznych, bo na tych materiałach jest umieszczane logo miasta – tłumaczy gospodarz Łomży.

Działania zainicjowane przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i sprzężone z programami rządowymi przynoszą realne efekty. W mieście rodzi się coraz więcej dzieci, a młode osoby chętniej zostają nad Narwią. Środki z samorządowego becikowego trafiły już do prawie 1,5 tysiąca rodziców. W 2016 roku ze świadczenia skorzystało 515 rodziców, w kolejnym było ich jeszcze więcej - 632. W pierwszym półroczu ta liczba wynosi już ponad 300.

Polityka prorodzinna to też realizacja programów rządowych. Od kwietnia 2016 roku wszedł w życie rządowy program "500 plus". Według ocen ekspertów, przede wszystkim pozwolił w kraju, a także w Łomży, wydobyć wiele rodzin ze sfery ubóstwa. Praktycznie zniknęło zjawisko dzieci niedożywionych. Wielu najmłodszych mogło po raz pierwszy w życiu poznać jakieś inne zakątki Polski.

Według szacunkowych wyliczeń, z programu „500 plus” korzysta w Łomży ponad 4200 rodzin (od początku do dnia dzisiejszego wydano ponad 10 700 decyzji o wypłacie tego świadczenia, ponieważ muszą być co roku odnawiane). Trafia do nich rocznie po kilkadziesiąt milionów złotych, co w bardzo istotnym stopniu zmienia pejzaż społeczny miasta.

Uczniom na dobry start

Od kilku dni można ubiegać się o wyprawkę szkolną zwaną popularnie "300 plus" w ramach kolejnego rządowego programu "Dobry Start". Na razie jeszcze online, przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia rozpocznie się nabór drogą tradycyjną.

W Łomży wnioski będą przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Polnej. Zarówno elektronicznie, jak i papierowo należy je przekazać do 30 listopada.

Będzie to kolejny już rządowy program realizowany w naszym mieście. Do składania wniosków online zachęca prezydent Mariusz Chrzanowski.

- Im wcześniej, tym lepiej. Usprawni to całą procedurę i sprawi przede wszystkim, że środki szybciej zasilą konta rodzin – mówi.

Świadczenie w ramach rządowego programu "Dobry Start" przysługuje rodzicom uczniów do ukończenia 20. roku życia oraz dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, uczącym się w szkole do 24. roku życia. Wsparciem zostaną objęte także dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych, domach dziecka czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wyprawka będzie przyznawana niezależnie od dochodu, raz w roku, przed rozpoczęciem szkoły. Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest złożenie wniosku do końca listopada. Trzeba jednak pamiętać, że od momentu jego złożenia a otrzymania środków mogą upłynąć dwa miesiące.

Wnioski drogą online można składać przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).

W Łomży będą one przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16, podobnie jak ma to miejsce w przypadku świadczenia wychowawczego w ramach programu "500 plus" (od 1 lipca można też już składać wnioski online na nowy okres świadczeniowy). Szacuje się, że z programu "Dobry Start" skorzysta około 4,6 mln dzieci w całym kraju. W Łomży – około 10 tys.


 


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Asia
Asia 10.07.2018, 22:28
Wszytko ładnie pięknie ,tylko aby jeszcze było gdzie pracować.....jakieś fabryki bo z samych galerii ciężko będzie z praca

Pozostałe