Urząd Marszałkowski. Mocne wsparcie ochrony zdrowia

  • 11.07.2018, 10:35 (aktualizacja 11.07.2018 10:45)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Urząd Marszałkowski. Mocne wsparcie ochrony zdrowia Wrota Podlasia Umowę z władzami województwa podpisała m. in. Krystyna Marianna Dobrołowicz, dyrektor szpitala w Kolnie
Prawie 6,8 mln zł dostanie Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020. Zarząd Województwa przyznał dotację jedynemu szpitalowi onkologicznemu w regionie, ale także wesprze szpitale w Kolnie, Mońkach i Choroszczy.

Jak informuje BCO, pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na na utworzenie centralnej pracowni leków cytostatycznych, a także na przebudowę apteki szpitalnej i centralnej sterylizatorni. Łączna wartość inwestycji to 13 191 592,91 zł, a jej głównym celem jest zmniejszenie nierówności w dostępie do usług zdrowotnych wszystkich mieszkańców województwa. Dokona się to dzięki poprawie jakości i dostępności zabiegów chemioterapii onkologicznej poprzez utworzenie centralnej pracowni leków cytostatycznych wraz z przebudową i adaptacją apteki szpitalnej oraz centralnej sterylizatorni.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Badania przeprowadzone w 2012 r. w polskich szpitalach przez Stowarzyszenie „Nadzieja” wykazało, że na 118 aptek przyszpitalnych tylko 55 posiada pracownię leków cytostatycznych. Wśród nich nie ma BCO. Szpital nie posiada zgodnej z przepisami i zapewniającej realizację terapii farmakologicznej na wymaganym poziomie pracowni cytostatyków.

Realizacja przedsięwzięcia niezbędna jest dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szpitala oraz wynika z zasad farmakoekonomiki – podkreślają przedstawiciele BCO. Utworzenie pracowni cytostatyków wraz z przebudową apteki szpitalnej umożliwi zwiększenie zabiegów chemioterapii onkologicznej wykonywanych zarówno w trybie ambulatoryjnym jak i stacjonarnym. Utworzenie pracowni leków cytostatycznych spowoduje oszczędność drogich leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej oraz ich precyzyjniejsze dawkowanie. Nowoczesna pracownia będzie w pełni skomputeryzowana, dzięki czemu możliwe będzie m.in. bardzo dokładne odmierzenie dawki leków w stosunku do wzrostu i wagi pacjenta. Dawkę leku i stężenie roztworu będzie wymierzał i kontrolował komputer na podstawie wskazań lekarza. Pełna komputeryzacja ułatwi szybki przepływ informacji i przesyłanie danych na odległość.

Cały projekt zostanie zrealizowany do końca 2019 r.

Białostockie Centrum Onkologii, z którego korzystają pacjenci z całego województwa, to główny, ale nie jedyny beneficjent kolejnej transzy wsparcia jednostek ochrony zdrowia z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak informuje portal Wrota Podlasia, tym razem jest to kwota łącznie blisko 27 milionów złotych na poprawienie jakości usług medycznych także w szpitalach w Kolnie i Mońkach oraz psychiatrycznym w Choroszczy. Dofinansowanie z RPO to 15,5 mln.

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego umowy z przedstawicielami szpitali podpisali marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno. W uroczystości udział wziął także Stefan Krajewski z Zarządu Województwa Podlaskiego.

- Poprawianie jakości opieki zdrowotnej w naszych jednostkach traktujemy bardzo poważnie, a dzięki podpisanym dzisiaj umowom na dofinansowanie, szpitale wojewódzkie i powiatowe będą mogły podnieść jakość usług medycznych – cytuje portal słowa Jerzego Leszczyńskiego. Przy okazji także poinformował o zwiększeniu środków na ochronę zdrowia z planowanych wcześniej 162 do 188 mln zł. – Życzę, by te projekty były dobrze i jak najszybciej zrealizowane.

– Nie ma rozwoju regionu bez zdrowia, a my wspieramy nasze szpitale, jak i powiatowe, które są świetnym dowodem na to jak lokalny samorząd wojewódzki dba o zdrowie mieszkańców – podkreślił z kolei Maciej Żywno. - Te środki w pełni przeznaczone są na doposażenie, na rozwój szpitali. Dzięki dofinansowaniu z RPO możemy wpływać na zwiększenie możliwości technicznych, technologicznych szpitala, na wzrost jakości urządzeń którymi szpitale dysponują. I przy tej okazji uśmiechamy się do strony rządowej, do NFZ, by wsparł nasze możliwości rozwoju szpitali poprzez to, aby te urządzenia mogły jak najwięcej czynić dobra dla pacjentów. I jeszcze gorący apel do szpitali – szybko realizujecie inwestycje, bo czekają na to pacjenci a i my chcemy szybciej dostać faktury by nasze wskaźniki wykorzystania środków z RPO lepiej wyglądały.

Inwestycje zaplanowane w Szpitalu Ogólnym w Kolnie przewidują remont Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, remont sali pooperacyjnej Oddziału Chirurgii Ogólnej, zakup nowoczesnego wyposażenia na potrzeby oddziału i sali pooperacyjnej. Wszystko po to, aby pacjenci mieli lepszy dostęp do świadczeń medycznych w zakresie chorób układu kostno-mięśniowo-stawowego oraz układu krążenia. Z ulepszonych usług ma skorzystać 1086 osób. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie 3,8 mln zł, natomiast wartość dofinansowania – 2,3 mln zł.

Fundusze z RPO trafią także do szpitali w Mońkach i Choroszczy.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe