Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:22

Maturalne procenty

Absolwenci liceów i techników znają już swoje wyniki egzaminów maturalnych i złożyli dokumenty w działach rekrutacji wybranych uczelni. Kilkanaście procent czeka jeszcze na poprawkową sesję w sierpniu. Są już także pewne podsumowania obrazujące jak poszły matury w tym roku.
Maturalne procenty
Maturzyści z I LO w Łomży mają powody do satysfakcji

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała zestawienie wyników w poszczególnych szkołach. Okazuje się, że najwięcej powodów do dumy mają licea w Białymstoku. Aż w czterech wskaźnik skuteczności zdawania obowiązkowej części egzaminów wyniósł 100 procent. Przypomnijmy, że średnia krajowa to 80 procent, wojewódzka – 81, w Białymstoku i Łomży – po 84 proc. Ta elita białostockich szkół to: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza; II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcacych nr 2; III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 3 i I Społeczne Liceum Ogólnokształcące (choć tu zdających było sporo mniej niż w publicznych szkołach).

Niewiele tylko gorszymi osiągnięciami może się szczycić kolejna grupa białostockich ogólniaków i jedno z techników: IV Liceum Ogólnokształcące im.Cypriana Kamila Norwida – 99,6 proc.; VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta – 97,6; VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego – 96,9; XI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – 99,5; Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku – 99,6.

Stuprocentową skutecznością wykazali się także maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jest w województwie jeszcze kilka „bezbłędnych” placówek, chociaż ze względu na wielkość było im nieco łatwiej uzyskać tak znakomity rezultat. To: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu (12 zdających); Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku (20) oraz Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Zespole Szkół w Drohiczynie (14).

Łomżyńskie licea ogólnokształcące zbiorowo osiągnęły jeden z najlepszych wskaźników zdawalności w województwie (88 proc.), chociaż w żadnym matura nie powiodła się w 100 procentach. Osiągnięcia powyżej średniej mają: I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki – 98,9 proc.; II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej – 97,9; III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej – 90,4; Katolickie Liceum Ogólnokształcące Kardynała Stefana Wyszyńskiego – 95,2. Spośród szkół technicznych najlepsze okazało się Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – 88,2.

W powiatach Ziemi Łomżyńskiej pewną prawidłowością jest wiodąca rola jednego z liceów i czasami jednego z techników. W Grajewie są to np. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Nr 1 w Grajewie – 94,3 proc. oraz Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie - 88,6. W Kolnie znakomicie spisali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych – 97,7. Powiat Wysokie Mazowieckie to sukcesy przede wszystkim: Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem – 98.4 oraz Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu – 96,7. Pewnym wyjątkiem jest w tym kontekście Zambrów z dwoma liceami na bardzo wysokim i równym poziomie: II Liceum Ogólnokształcące – 91,7 proc. i I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących – 90,2.

Życzymy żeby sierpniowa sesja poprawkowa jeszcze poprawiła wszystkim szkołom wskaźniki, a uczniom dała przepustki na studia.


Podziel się
Oceń

Komentarze