Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Hermes służy niepełnosprawnym

Hybrydowa przystawka do napędu wózka osoby niepełnosprawnej HERMES po raz kolejny została doceniona. Dyplom twórcom HERMESA przesłał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. To m.in. efekt udziału młodych konstruktorów w Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG w Katowicach.
Hermes służy niepełnosprawnym

Autor: PB

Jak informuje Dorota Sawicka, rzecznik Politeczniki Białostockiej, HERMES powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. To nowoczesna, lekka przystawka do wózka inwalidzkiego, wyposażona w napęd elektryczny i ręczny. Projekt został zrealizowany w studenckim kole naukowym ORTHOS na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Skonstruował go zespół w składzie: dr hab. inż. Jarosław Sidun, prof. nzw. (opiekun studenckiego koła naukowego ORTHOS), mgr inż. Mateusz Darmofał (kierownik, odpowiedzialny za modele 3D i dokumentację techniczną), inż. Krzysztof Danowski (modele 3D i dokumentacja techniczna), inż. Paweł Carewicz, mgr inż. Gustaw Antypiuk (wykonanie prototypu) oraz inż. Hubert Gudalewski (zaopatrzenie). 
W roku 2016 HERMES zdobył złoty medal katowickich targów INTARG, złoty medal INOVA-BUDI UZOR 2016 CHORWACJA oraz złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA. W roku 2018 otrzymał tytuł Ambasadora Polskiej Wynalazczości za sukcesy uzyskane na międzynarodowych targach wynalazczości. Certyfikat IFIA (International Federation of Inventors Associations) oraz WIIPa (World Invention Intellectualy Property Associations) z rąk prezesa WIIPA Hsieh Hasing-Ming odebrał w Katowicach opiekun projektu HERMES Jarosław Sidun.
Konstruktorzy Hermesa założyli firmę Protocut, która w ubiegłym roku podczas czwartej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku znalazła się w finałowej dziesiątce TOP Start-up Polski Wschodniej 2017. Projekt zwyciężył również w kategorii Technika w konkursie Technotalent 2017 zorganizowanym przez Fundację Technotalenty.
Dzięki przystawce, wózek osoby niepełnosprawnej może być napędzany ręcznie – poprzez mechanizm korbowy zawarty w kierownicy lub dzięki programowalnemu silnikowi elektrycznemu z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania. Napęd elektryczny umożliwia kontynuowanie jazdy w przypadku zmęczenia oraz ułatwia pokonywanie nierówności powierzchni i krawężników. Przy pełnym naładowaniu użytkownik może przejechać do 40 km.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze