Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:52
Reklama
Reklama

Choć bierz i smołę gotuj...

Kaźmierz Pawlak, bohater filmowej trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych' IO "Kochaj albo rzuć" pewnie powtórzyłby swoją słynną kwestię, gdyby obejrzał prognozy pogody dla Polski na najbliższe dni. Że będzie gorąco, to mało powiedziane.
Choć bierz i smołę gotuj...

Autor: TVN Meteo

W środę 8 sierpnia padł na zachodzie Polski rekord temperatury - 36,6 stopnia Celsjusza w cieniu (ciekawe tylko skąd oni wzięli ten cień). Według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej , w czwartek i piątek wcale nie będzie lżej, a dojdą jeszcze inne zjawiska.      

"Komunikat pogodowy IMGW-PIB – upały

Dla całego kraju obowiązują ostrzeżenia o upale. W czwartek i w piątek przez Polskę przejdą gwałtowne burze, po których przejściowo się ochłodzi. Temperatura powietrza miejscami spadnie o około 10°C.

Gorące, zwrotnikowe powietrze, które napływa do nas znad Afryki, spowodowało falę upałów. Temperatura maksymalna powietrza w wielu miejscach Polski przekracza 30°C. Upalny będzie jeszcze czwartek i piątek.

W czwartek nad zachodnie rejony kraju nasunie się zatoka niżowa z aktywnym chłodnym frontem atmosferycznym, który stopniowo, przesuwając się na wschód, wygeneruje aktywne zjawiska burzowe. W nocy z czwartku na piątek, front chłodny będzie się znajdował na obszarze od Pomorza zachodniego przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. W strefie frontu i na jego przedpolu, w upalnej i bardzo wilgotnej masie powietrza występować będą burze z ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Burzom mogą towarzyszyć również opady gradu. Temperatura maksymalna w czwartek wyniesie od 28°C, 30°C na wschodzie kraju do 35°C na zachodzie. Niewykluczone, że lokalnie termometry pokażą powyżej 35°C.

W piątek we wschodniej połowie kraju nadal będzie upalnie. Miejscami temperatura powietrza osiągnie 33°C. Na zachodzie i północnym zachodzie, po przejściu frontu atmosferycznego, zanotujemy wyraźne ochłodzenie. Temperatura w tej części kraju spadnie do 22°C, 25°C. Duża różnica temperatury między wschodem i zachodem kraju spowoduje gwałtowne zjawiska burzowe, podczas których spodziewane są ulewne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru przekraczające 80 km/h. W tym dniu strefa frontu przebiegać będzie na linii od Pomorza przez centrum po Śląski i Małopolskę i powoli odsuwać się będzie na wschód.

W sobotę w całym kraju już zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą od 22°C do 26°C. Nad samym morzem i w rejonach przedgórskich miejscami temperatura spadnie poniżej 20°C. Upalnie zapowiada się niedziela i poniedziałek. W niedzielę termometry pokażą 30°C na zachodzie kraju, a w poniedziałek temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C już niemal w całym kraju" 

Białostockie Biuro Prognoz IMGW na czwartek i piątek przewiduje w regionie: "Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C".

Zapowiedzi pogodowe dla różnych części Polski precyzuje jeszcze bardziej stacja TVN Meteo.

"Ostrzeżenia drugiego stopnia w województwach:

warmińsko-mazurskim - obowiązuje we wszystkich powiatach poza ełckim, oleckim, gołdapskim;

podlaskim - we wszystkich powiatach;

zachodniopomorskim - w większości powiatów (poza Świnoujściem, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim i sławieńskim);

wielkopolskim - we wszystkich powiatach;

dolnośląskim,-  w większości powiatów poza: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzychem, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenią Górą;

opolskim - we wszystkich powiatach;

śląskim - we wszystkich powiatach;

łódzkim - we wszystkich powiatach;

świętokrzyskim - we wszystkich powiatach;

małopolskim - w większości powiatów poza tatrzańskim;

mazowieckim - we wszystkich powiatach;

kujawsko-pomorskim - we wszystkich powiatach;

pomorskim - we wszystkich powiatach;

podkarpackim - alert obowiązuje w powiatach: gorlickim, jasielskim, strzyżowskim, rzeszowskim, Rzeszów, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, niżańskim;

lubelskim - ostrzeżenie obejmuje powiaty: hrubieszowski, janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki i Lublin.

 

Alerty mają obowiązywać do godziny 6 rano w piątek w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim. W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim ostrzeżenia wydano do godziny 20 w piątek. W województwie zachodniopomorskim ostrzeżenia będą ważne do godz. 22 w piątek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed upałem w województwie dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jeleniogórskim i Jelenia Góra. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 st. C do 32 st. C., w nocy minimalna od 14 st. C do 17 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywały do godziny 6 w piątek.

Piątek z upałami i burzami z gradem

Upał będzie nam doskwierał także w piątek. IMGW nie przewiduje tego zjawiska tylko na Ziemi Lubuskiej. Poza tym w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim mają zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia, a w pozostałych województwach drugiego. Tego dnia zagrożenie będą stwarzać też burze z gradem, które są spodziewane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzki, dolnośląskim i opolskim.

Co oznaczają ostrzeżenia?

Alert trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

Ostrzeżenie pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".



Podziel się
Oceń

Komentarze