Z przewodnikiem po wirtualnym świecie

  • 16.08.2018, 08:22 (aktualizacja 16.08.2018, 08:25)
  • narew.info
Z przewodnikiem po wirtualnym świecie
Łomża, Kolno, Piątnica, Nowogród i jeszcze kilkanaście gmin z województwa podlaskiego otrzymało granty na bezpłatne szkolenia dla mieszkańców w programie „Ja w internecie”.

Pozostałe samorządy z województwa podlaskiego, w których realizowany będzie projekt to: Mały Płock, Raczki, Rajgród, Supraśl, Jeleniewo, Mońki, Narewka, Mielnik, Radziłów, Wasilków, Szczuczyn, Szypliszki, Dziadkowice, Krasnopol, Stawiski, Sidra, Zabłudów, Michałowo.

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia „Ja w internecie”, w szkoleniach może wziąć udział 14 650 mieszkańców. Kwota przeznaczona na to w trzech województwach wynosi 8 204 000 zł. Wkrótce ogłoszony będzie kolejny nabór w województwie podlaskim.

Program „Ja w internecie”, realizowany przez Fundację Legalna Kultura, jest skierowany do dorosłych mieszkańców (od 25 roku życia Ma im pokazać jak  bezpiecznie korzystać z internetu, jak globalna sieć  przydaje się w prowadzeniu własnego biznesu i wzmacnia ich pozycję na rynku pracy. Istotnym elementem szkoleń jest przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników czy 500+), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystywania internetu we własnej działalności biznesowej.

Gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tysięcy złotych, w programie nie jest wymagany wkład własny, a dla mieszkańców szkolenia są bezpłatne. Tematy szkoleń są dopasowane do potrzeb mieszkańców. Gminy mogą wybrać co najmniej dwa, spośród siedmiu, tematów: Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci.

Gminy mogą składać wnioski samodzielnie lub w partnerstwie z organizacją pozarządową. Jeśli gmina nie dysponuje wystarczającą liczbą komputerów do przeprowadzenia szkoleń, może kupić je w ramach grantu. Po zakończeniu programu komputery zostają w gminie, można je przekazać szkole lub ośrodkowi kształcenia nauczycieli na jej terenie.

Legalna Kultura zapewnia wsparcie dydaktyczne i organizacyjne na każdym etapie projektu. Wybrane gminy (które zadeklarują przeszkolenie największej liczby osób) będą mogły wziąć udział w projektach kulturalnych i edukacyjnych realizowanych przez Fundację, tj. „Otwarte Drzwi do Kultury” (warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli w małych miejscowościach) i „Kultura na Widoku” (projekt udostępniający bogate zasoby kultury w sieci).

Wszystkie niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.jawinternecie.edu.pl

Program jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Fundacja Legalna Kultura jest, w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji, operatorem projektu, która ogłasza konkursy grantowe i wspomaga - pod kątem merytorycznym i rozliczeniowym - realizację projektów przez gminy).

narew.info
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe