Nie tylko Via Baltica. Drogi w budowie

  • 21.08.2018, 11:19 (aktualizacja 21.08.2018, 11:23)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Nie tylko Via Baltica. Drogi w budowie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło do realizacji sześć projektów zadań polegających na rozpoczęciu bądź kontynuacji prac przygotowawczych dla odcinków dróg ekspresowych: S16, S17, S19 (Via Carpatia), S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina, S12 Piaski – Dorohusk oraz obwodnicy Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53. Łączny koszt prac przygotowawczych to niemal 77 mln zł.

Jak widać, połowa z planowanych przedsięwzięć ma związek z naszym regionem, a przynajmniej wpłynie poprawienie układu komunikacyjnego, z którego korzystają (lub będą korzystać) mieszkańcy Łomży i województwa podlaskiego.

Łącznik ważny dla Grajewa

Najważniejsze zatem z regionalnego punktu widzenia przedsięwzięcie to przekształcenia odcinka drogi krajowej nr 16 Ełk – Knyszyn w ekspresową S16. Jak podkreśla ministerstwo, będzie to „łącznik” między głównymi ekspresowymi trasami w północno – wschodniej Polsce, czyli S61 (Via Baltica) a S19 (Via Carpatia). Nowy projekt ma także ogromne znaczenie dla mieszkańców i firm z Grajewa oraz powiatu grajewskiego. Zyskają dostęp do kluczowych szlaków transportowych i poprawę bezpieczeństwa, choć dotychczasowe plany inwestycji drogowych nie przewidywały np. budowy obwodnicy miasta.

Komunikat ministerstwa w tej sprawie głosi:

„Zadanie obejmuje:

budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 67 km, przekroju 2x2 i nośności 115 kN/oś; budowę węzłów drogowych, dróg dla obsługi przyległego terenu, obiektów  inżynierskich; wyposażenie drogi w urządzenia bezpieczeństwa ruchu, ochrony środowiska; budowę i przebudowę urządzeń infrastruktury zewnętrznej kolidującej z drogą.

Program inwestycji dotyczy procesu przygotowawczego. Zakres prac przygotowawczych obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie studium techniczno – ekonomiczno - środowiskowego oraz koncepcji programowej. Prace przygotowawcze będą prowadzone w latach 2019–2023”.

Ostrołęka i Via Carpatia

Nieco mniejsze, ale też ważne znaczenie dla układu komunikacyjnego w tej części kraju ma potwierdzenie zamiaru budowy obwodnicy Ostrołęki.

„Celem inwestycji jest poprawa warunków podróżowania i bezpieczeństwa ruchu, wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Ostrołęki, poprawa płynności ruchu, ograniczenie negatywnego oddziaływania drogi na środowisko i tereny przyległe. Zakres inwestycji obejmuje budowę dostosowanej do nośności 115 kN/oś drogi klasy GP o długości 12 km i przekroju 2+1. W ramach zadania powstaną drogi dla obsługi przyległego terenu, obiekty inżynierskie, obwodnica zostanie wyposażona  urządzenia bezpieczeństwa ruchu, ochrony środowiska. Zakres prac obejmuje także budowę i przebudowę urządzeń infrastruktury zewnętrznej kolidującej z drogą.

Podobnie jak przypadku S16, program inwestycji dotyczy procesu przygotowawczego i z podobnymi wytycznymi, ale termin jest inny: lata 2018–2022.

Mniej związku z naszym regionem ma na razie zapowiedź budowy kolejnych fragmentów S19 Via Carpatia. Jedna z inwestycji „polega na rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski - Jasionka w województwie podkarpackim (dobudowa drugiej jezdni). Celem inwestycji jest poprawa warunków podróżowania i bezpieczeństwa ruchu, poprawa płynności ruchu, zwiększenie przepustowości drogi, ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko, rozwój terenów przyległych. Prace przygotowawcze będą prowadzone w latach 2018–2020.

Jeszcze szybciej powstanie inny fragment. Podpisana została umowa na realizację odcinka Podgórze – Kamień liczącego ponad 10 kilometrów.

Via Carpatia powstaje stopniowo na razie w południowej części Polski. Oznacza to jednak, że nie wypada z planów i prawdopodobnie przyjdzie także pora na odcinki taj trasy Północ – Południe w województwie podlaskim.

Pozostałe ze wskazanych przez ministerstwo zadań to: S17 na odcinku Piaski – Hrebenne w województwie lubelskim, S6 - Zachodnia Obwodnica Szczecina oraz S12 na odcinku Piaski – Dorohusk, także w województwie lubelskim. Łączny koszt prac przygotowawczych to niemal 77 mln zł.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
telimena
telimena 24.10.2018, 20:16
Temat Via Baltica i Via Carpatia zostanie poruszony ponadczas najbliższego kongresu 590 w panelu o inwestycjach; bedzie tez mowa o przebudowie mierzei Wiślanej.

Pozostałe