Piękny wiek strażaków z Mątwicy [FOTO]

  • 28.08.2018, 10:43 (aktualizacja 28.08.2018, 10:59)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Piękny wiek strażaków z Mątwicy [FOTO]
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mątwicy czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców tej miejscowości i całej gminy Nowogród, a jak trzeba to dalszych okolic, niemal tyle lat, ile liczy sobie odrodzona 100 lat temu niepodległa Polska. Mszą Św. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie pod przewodnictwem księdza proboszcza Remigiusza Krajewskiego rozpoczęły się uroczystości 90-lecia OSP w Mątwicy.

Jak informuje Karol Babiel z nowogrodzkiego magistratu, w kościele na wspólnej modlitwie zgromadziły się poczty sztandarowe OSP z gminy Nowogród, a także Zbójnej, Kupisk i Konarzyc. W nabożeństwie uczestniczyli zaproszeni goście, a także rodziny strażaków ochotników i mieszkańcy Mątwicy.

Dalsza część jubileuszu, ze względu na niesprzyjającą aurę odbyła się w świetlicy w Mątwicy.

- Starania o zawiązanie straży w Mątwicy rozpoczęto już w niespełna dziesięć lat od odzyskania przez Polskę Niepodległości - mówił Adam Zaczek, prezes OSP Mątwica przedstawiając rys historyczny jednostki. - W 2003 roku po przeanalizowaniu możliwości rozwoju OSP, jak też przy pozyskiwaniu coraz lepszego sprzętu zarząd podjął decyzję o sprzedaży starej remizy i budowie nowego obiektu w obecnym miejscu. Wszystkie prace budowlane, jak to było w poprzednich latach członkowie OSP wykonali sami - dodawał prezes Zaczek.

Mija także 10 lat od poświęcenia i nadania sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Mątwicy. Podczas tamtej uroczystości ówczesny Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Jan Gradkowski przekazał rozkaz Komendanta Głównego PSP o przyłączeniu OSP Mątwica do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W czasie uroczystości 90-lecia sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Mątwicy został odznaczony Podlaskim Krzyżem Floriańskim. Zostali wyróżnieni także strażacy. Odznakę Wzorowy strażak otrzymali: dh Witold Małachwiej, dr Andrzej Babowicz i dr Leszek Białowąs. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: dh Wiesław Parzych, dh Artur Rainko, dh Marcin Żelazny, dh Grzegorz Kurpiewski i dh Jakub Kurpiewski. Brązową Odznaką Honorową "Podlaski Krzyż Floriański" zostali odznaczeni: druh Adam Zaczek - Prezes OSP Mątwica i druh Bogdan Chętnik - Komendant OSP Mątwica.

Uczestniczący w jubileuszu 90-lecia druh Jan Gradkowski, członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP podkreślał dobre relacje z jednostką OSP w Mątwicy i mieszkańcami miejscowości. Życzenia jubilatom złożył także Zenon Białobrzeski Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Białymstoku i Kazimierz Dąbkowski Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP. Do życzeń dołączył się także Dionizy Krzyna - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. W imieniu samorządu Województwa Podlaskiego na uroczystości obecny był Stefan Krajewski członek zarządu, który wraz z gratulacjami przekazał strażakom wąż W-52. Życzenia przekazali także: Elżbieta Parzych - Starosta Łomżyński, Krzysztof Chojnowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodzie, Bronisław Zwierciadłowski - Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Nowogrodzie, a także Grzegorz Palka - Burmistrz Nowogrodu i druhowie z sąsiednich jednostek OSP.

Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży pożarnej w Mątwicy zakończył uroczysty obiad.


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe