Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 05:37

Mistrzowie z kosami na bagnach

Już w sobotę 8 września w Biebrzańskim Parku Narodowym (BbPN) odbędą się XVII Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy, które odbędą się w Szuszalewie, w pobliżu kładki turystycznej przy drodze nr 673 (droga Dąbrowa Białostocka – Lipsk) w gminie Dąbrowa Białostocka.
Mistrzowie z kosami na bagnach

Organizatorami Sianokosów jest Biebrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Gmina Dąbrowa Białostocka, Gmina Lipsk. Kosiarze z kraju i zagranicy stoczą walkę o tytuł Mistrza Świata w koszeniu cennych przyrodniczo, bagiennych łąk.

To święto tych, którzy od stuleci kosząc biebrzańskie łąki sprzyjają przyrodniczemu bogactwu, w szczególności rzadkim gatunkom ptaków i roślinności. Impreza promuje czynną ochronę bagien, rolnictwo przyjazne przyrodzie, walory turystyczne i krajoznawcze Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz biznes oparty o działalność rolniczą zgodną z potrzebami ochrony przyrody. Dodatkową atrakcją będą stoiska edukacyjne, rękodzieło lokalnych artystów, wyroby producentów tradycyjnej zdrowej żywności oraz występy zespołów folklorystycznych.

Sianokosy to część tradycji związanej z życiem człowieka na wsi. To także część działalności rolniczej, która pozwalała ludziom żyć w zgodzie z przyrodą. Metody uprawy i dobre lub złe praktyki mogą przekształcać środowisko z korzyścią dla ludzi i natury, albo zniszczyć dziedzictwo przekazane przez tych, którzy gospodarzyli tu przed laty. Biebrzańskie Sianokosy to święto obyczaju koszenia bagiennych łąk. Koszenie półnaturalnych podmokłych łąk w dolinach rzek to długa tradycja sprzyjająca zachowaniu bogactwa przyrody. Jej podtrzymywanie pozwala chronić siedliska rzadkich gatunków zwierząt (w szczególności ptaków) i roślin.

Biebrzańskie Sianokosy to przede wszystkim kultywowanie tradycji, ale również promocja czynnej ochrony cennej przyrody, szerzenie dobrych praktyk rolnictwa przyjaznego przyrodzie oraz docenienie unikalności przyrody i krajobrazu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Sianokosy uświadamiają konieczność wykaszania terenów, które bez pomocy człowieka stracą swoje cenne walory przyrodnicze. Ważne jest jednak, aby robić to mądrze (w odpowiednich terminach, odpowiednimi maszynami lub ręcznie).

Oczywiście jest to również okazja do przeżycia sportowych emocji w czasie wyjątkowych zawodów. Zawodnicy z całego świata będą kosić sześćdziesięciometrowy odcinek bagiennej łąki w jak najkrótszym czasie. Ocenie podlegać będzie tempo, ale także i jakość koszenia. Wygrywają najsilniejsi i najsprawniejsi sprinterzy, bo o zwycięstwie zadecydują ułamki sekund. Odbędzie się również dodatkowy konkurs dla zawodników z gmin biebrzańskich. „Wykosić wiedzą” dotyczący zagadnień związanych z ochroną biebrzańskich łąk. Wzorem lat ubiegłych dla osób, które rzadziej sięgają po kosę, ale chciałyby spróbować swoich sił w zawodach, odbędzie się konkurencja dla zaproszonych gości „O Dar Starosty Sokólskiego”.

Zmagania na biebrzańskich łąkach mają rangę międzynarodową, uczestniczyć w nich będą reprezentanci Kanady, Belgii, Słowacji, Białorusi, Węgier.

Program Mistrzostw:

10:00 Oficjalne otwarcie zawodów

10:30 Odprawa techniczna zawodników

10:45 Rozgrzewka na „Łosiej łączce”

11:00 – 13:30 Konkurencja drużynowa (a zarazem eliminacje do konkurencji indywidualnej)

12:50 Odprawa techniczna uczestników konkurencji „O Dar Starosty Sokólskiego”

13:00 Konkurencja dla zaproszonych gości „O Dar Starosty Sokólskiego”

13:45 Ogłoszenie wyników konkurencji drużynowej

14:00 Finał konkurencji indywidualnej o tytuł Mistrza Świata

14:30 Konkurs „Wykosić wiedzą” dla zawodników z gmin biebrzańskich

15:00 Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, zakończenie Mistrzostw


Podziel się
Oceń

Komentarze