Wiele się dzieje w Muzeum Przyrody w Drozdowie

  • 07.09.2018, 10:03 (aktualizacja 09.09.2018, 01:37)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Wiele się dzieje w Muzeum Przyrody w Drozdowie Emilian Kudyba
W Domu Parafialnym, na cmentarzu oraz w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę rozstrzelania braci Mariana i Józefa Lutosławskich.
Pamięć i koncert
Pomysłodawcą wydarzenia była Stanisława Chyl, a organizatorami spotkania - Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego.
Jak relacjonuje zaprzyjaźniony z naszą redakcją, Emilian Kudyba, uroczystość rozpoczęła się mszą w intencji Mariana i Józefa Lutosławskich odprawioną (z uwagi na remont kościoła - w kaplicy Domu Parafialnego) przez proboszcza Aleksandra Suchockiego. Uczestnicy przeszli potem na na pobliski cmentarz. Na grobach osób z rodu Lutosławskich złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci. 
Końcowa część wydarzenia odbyła się w Muzeum Przyrody, gdzie Pani Stanisława Chyl przedstawiła prezentację na temat "Lutosławscy dla Niepodległej". Finałem był koncert kameralny muzyki Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego w wykonaniu Marii Leszczyńskiej - wiolonczela, Magdaleny Pikuły - sopran, Weroniki Rabek - mezzosopran, Maurycego Stawujka – fortepian.
W kręgu ziemiańskim
Fundacja Sztuk i Dialogu oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie  zapraszają na  14 września na IV SPOTKANIE POKOLEŃ W KRĘGU KULTURY ZIEMIAŃSKIEJ 14 września 2018 roku.   
W programie 
10:00 -  Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie 11:20  - Powitanie uczestników przez starostę Elżbietę Parzych i dyrektor Muzeum Annę Archacką w salonie Muzeum Przyrody w Drozdowie. 
Od godz. 11:30  - Konferencja „Niepodległość w poglądach, działalności i pamięci polskich elit kraju i regionu łomżyńskiego”, której moderatorami będą prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Marcin Schirmer, prezes ZG PTZ. 
Przewidywane są wystąpienia m.in. Jana Engelgarda z Muzeum Niepodległości w Warszawie, profesor Jolanty Chwastyk-Kowalczyk z UJK, Tomasza Szymańskiego z Muzeum Przyrody, Marii Bauchrowicz-Tockiej z tygodnika „Kontakty”, Agnieszki Drozdowskiej z UwB, Marcina Rydzewskiego z Muzeum Przyrody, Czesława Rybiskiego z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Tematami będą m.in. taktyka polityczna Romana Dmowskiego, kult marszałka Józefa Piłsudskiego w dwudziestoleciu międzywojennym, postać Bohdana Winiarskiego, niepodległościowe wątki w pracach i działaniu Adama Chętnika, inteligentkach łomżyńskich w działaniach na rzecz niepodległości, drogach do niepodległości łomżyńskich środowisk patriotycznych.
Około godz. 16:30, po zakończeniu konferencji planowany jest koncert kameralny w wykonaniu kwartetu smyczkowego Aulicus. Naukowej części wydarzenia towarzyszyć będzie także wystawa książek z muzealnego zbioru Biblioteki Lutosławskich.   

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe