Terytorialsi na największym poligonie

  • 11.09.2018, 11:37 (aktualizacja 11.09.2018, 11:41)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Terytorialsi na największym poligonie
Zakończyło się szkolenie 250 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej na poligonie w Drawsku Pomorskim, czyli na największym wojskowym terenie ćwiczebnym w Europie.

Jak informuje porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT, szkolenie trwało 14 dni. Uczestniczyli w nim „Terytorialsi” z kompanii dowodzenia oraz 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku, czyli żołnierze kończący pierwszy rok służby. W tym czasie zdobywali podstawowe umiejętności niezbędne na współczesnym polu walki. Szkolenie zintegrowane na poligonie stanowiło swoistą weryfikację tych umiejętności i kończyło się sprawdzianem.

Częścią egzaminu był m.in 10-kilometrowy marsz, podczas którego oceniana była prawidłowa reakcja na kontakt ogniowy, czy umiejętność pracy z mapą. Sprawdzane były zarówno umiejętności indywidualne Terytorialsów, jak i działanie 12-osobowej sekcji lekkiej piechoty. Egzamin trwał ponad dobę, częściowo odbywał się w nocy i obejmował umiejętności radzenia sobie w terenie leśnym, a zatem weryfikował też charaktery żołnierzy.

Szkolenia zintegrowane w WOT prowadzone są od początku tego roku. Obecny cykl szkoleń jest już trzecię częścią realizowaną przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Pierwsza tura odbyła się w maju (11 batalion lekkiej piechoty z Białegostoku), a druga w lipcu (12 batalion lekkiej piechoty z Suwałki i 14 batalion lekkiej piechoty z Hajnówki). W połowie września po raz pierwszy na szkolenie zintegrowane wyruszą Terytorialsi z Łomży.
Poligon w Drawsku Pomorskim jest największym ośrodkiem w Europie. Zajęcia na obiektach wojskowych poza stałym rejonem odpowiedzialności stanowią urozmaicenie programu szkolenia.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe