Rodzina – od niej się wszystko zaczyna

  • 12.09.2018, 10:14 (aktualizacja 12.09.2018, 13:08)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Rodzina – od niej się wszystko zaczyna
Wzięłam niedawno udział w dwóch wydarzeniach bardzo od siebie odległych: tematem, skalą, a nawet geograficznie. A jednak konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie otwierająca kampanię samorządową partii, która zmienia Polskę oraz X Łomżyńskie Forum Trzeźwości w parafii św. Andrzeja Boboli połączone z festynem miały ze sobą coś wspólnego: energię i entuzjazm ludzi, którzy wspólnie chcą dokonać czegoś ważnego. I jeszcze jedno – jak często powtarzało się w obu miejscach słowo: rodzina – mówi dr Agnieszka Barbara Muzyk, socjolog.

Jak dodaje, wrażenie jeszcze się spotęgowało, gdy spotkała podczas konwencji Elżbietę Rafalską, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Znamy się i współpracujemy od czterech lat. Jedną z dziedzin przenoszenia założeń polityki społecznej Prawa i Sprawiedliwości na praktyczne rozwiązania, co realizowałam w Łomży, była polityka senioralna. W bliskim partnerstwie z ministerstwem i przy ogromnej osobistej życzliwości pani minister Elżbiety Rafalskiej oraz jej współpracowników, doprowadziłam do powstania w Łomży na przykład Klubu Seniora i ośrodka Senior Plus – tłumaczy Agnieszka Barbara Muzyk.

Równie skuteczne, a może nawet bardziej, układała się współpraca w drugiej z ważnych dla PiS i resortu rodziny, osi współpracy – wspierania osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

- W maju tego roku pani minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Elżbieta Bojanowska brały udział w otwarciu środowiskowego domu samopomocy dla osób powyżej 25 roku życia. Współpracowałyśmy przy tworzeniu tej placówki. Jest ona wielkim sukcesem i wypełnieniem bardzo boleśnie odczuwanej przez wiele lat w Łomży pustki w tej dziedzinie. To wtedy padły słowa minister Elżbiety Rafalskiej, które przyjęłam z ogromną dumą, że Łomża ma modelowy system opieki nad osobami z niepełnosprawnością i wspierania ich rodzin od pierwszych chwil życia do czasu, gdy takie wsparcie jest niezbędne – dodaje inicjatorka i organizatorka modelowych rozwiązań.

Agnieszka Barbara Muzyk dodaje, że system wymaga jeszcze dokładania kolejnych elementów, ponieważ rodzajów niepełnosprawności jest, niestety, bardzo wiele.

- Marzy mi się jeszcze park sensoryczny wokół dawnych obiektów szkoły „Drzewnej”, gdzie właśnie powstaje ośrodek kompleksowej opieki i pomocy dla wymagających wsparcia osób w każdym wieku – mówi socjolog.

Rodzina chroni miłością – powtarza po raz kolejny jedną ze swoich ulubionych maksym. Albo jeszcze inną: „Rodzina - od niej wszystko się zaczyna”. To słowa, które poprzednia prezes Rady Ministrów Beata Szydło umieściła na początku swego przesłania zawartego w dokumencie "Rodzina najlepszą inwestycją". Także minister Elżbieta Rafalska chętnie przywołuje te słowo: "Jestem przekonana, że rodzina jest tą wartością, która łączy wszystkie Polki wszystkich Polaków".

- Im bliżej i uważniej przyglądam się tej rzeczywistości, w której próbujemy realizować zamiary własne i ważne dla naszych zbiorowości – miasta, regionu, kraju - tym bardziej jestem przekonana, że rodzina jest i kluczem, i tarczą, i piorunochronem – mówi Agnieszka Barbara Muzyk.

Jak zresztą uzupełnia, stosunek do rodziny w sposób zasadniczy odróżnia Prawo i Sprawiedliwość od wszelkich innych podmiotów na scenie politycznej.

- Przypomnijmy sobie jeden z fundamentalnych zapisów programu Prawa i Sprawiedliwości, z którym, szliśmy do zwycięskich wyborów parlamentarnych w 2014 roku, i w którym "rodzina" wspólnie ze "zdrowiem" i "pracą" stanowią wręcz tytułowe terminy.

Wiele już z głównych celów polityki rodzinnej się udało dokonać w okresie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Program 500+ praktycznie zlikwidował zjawisko niedożywienia i drastycznego ubóstwa, na którym najbardziej cierpiały dzieci. Sprzyja także rodzinom, które nie obawiają się witać na świecie kolejnych potomków. „Nowy start”, czyli 300 złotych na szkolne wyprawki, dodatkowo przełamuje niekorzystne zjawiska.

Nadal jednak demografia nie wróciła do stanu zapewniającego zastępowalność pokoleń - wyludnienie Polski to nadal istniejące zagrożenie. Wyzwaniami do realizacji pozostają np.: wzmocnienie sytuacji ekonomicznej rodzin, ochrony macierzyństwa i rodzicielstwa zwłaszcza w zakresie praw pracowniczych, zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, powszechny i jak najmniej obciążający finansowo system wychowawczy i edukacyjny. Elementami ogólnej polityki rodzinnej powinny w jeszcze większym stopniu kwestie związane z seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi. Nawet przy wielkim wysiłku państwa i jego instytucji zasadniczy ciężar troski o te osoby spoczywa na rodzinach.

- Wiele zależy od samorządu. Od umiejętnie przygotowanych i zrealizowanych projektów, które rząd i cała sfera organizacji pozarządowych uznają za rozwiązujące kolejne problemy i zechcą wesprzeć. Wiele trzeba umieć, by w tak delikatnej materii jak „obsługa człowieka” działać skutecznie, a nie naruszać wrażliwości i osobistej wolności – mówi Agnieszka Barbara Muzyk.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
s.
s. 12.09.2018, 13:57
Ta pani po prawej na pewno nie otrzyma mojego głosu, ja na pewno zagłosuję na p. Mariusza - siła w mlodych
łomżynianka
łomżynianka 12.09.2018, 12:10
Zamiary własne to realizujecie jak najbardziej-z resztą można polemizować bo zamiast wędki dajecie ryby a patologia kwitnie-rozdawnictwo to nic dobrego.Zamiast rozrzutności powinniście skupić się na tym żeby rodziny młode i mające dzieci nie gnieździli się z dziadkami a mogli dostać mieszkanie komunalne i mieli gdzie mieszkać.Wtedy i demografia wzrośnie .

Pozostałe