Fundacja Zdrowa Żywność! Kolejne przedsiębiorstwo społeczne już działa

  • 12.09.2018, 12:10 (aktualizacja 14.09.2018, 11:29)
  • Monika Strzelecka
Fundacja Zdrowa Żywność! Kolejne przedsiębiorstwo społeczne już działa
Inicjatorem powołania przedsiębiorstwa społecznego był Bartosz Wądołowski, który zatrudnił 5 osób bezrobotnych. Podmiot ekonomii społecznej oferuje usługi gastronomiczne i sprzedaż domowych wyrobów garmażeryjnych. Siedzibą jest lokal wynajęty od Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa”, który mieści się przy ul. Kazańskiej 1.

Początek

Fundacja Zdrowa Żywność powstała w ramach projektu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pn. Rozwój Ekonomii Społecznej, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie Europartner z Białegostoku.

Prezes fundacji Bartosz Wądołowski: - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej przedstawił możliwość uzyskania środków finansowych na założenie przedsiębiorstwa społecznego. Nie ukrywam, że nie miałem tego rodzaju doświadczeń. Jednakże kolejne spotkania z doradcą OWES–u sprawiły, że temat przedsiębiorczości społecznej stawał się coraz bliższy. Uzyskałem informacje, że podmiot ekonomii społecznej mogą tworzyć osoby bezrobotne, a minimalna ich liczba potrzebna do powołania przedsiębiorstwa to trzy. Zdecydowałem się na zatrudnienie pięciu osób, które zostały przeszkolone przez OWES w Łomży.

- Osoby, które zgłaszają się do Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży mogą zawiązać tzw. grupy inicjatywne celem pozyskania środków finansowych. Podkreślę, że udzielamy wsparcia finansowego w kwocie do 20 tys. zł dotacji na każdą uprawnioną osobę oraz wsparcie pomostowe w okresie pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego do wysokości 1000 zł w pierwszych 6 miesiącach funkcjonowania oraz do 900 zł w kolejnych 6 miesiącach działalności – podsumowuje Paweł Backiel (Stowarzyszenie Europartner).

Gastronomia jak domowa

Działalność Fundacji Zdrowa Żywność opiera się na usługach gastronomicznych: prowadzony jest punkt, gdzie można zjeść obiady domowe. Daniem popisowym nowego podmiotu ekonomii społecznej są kartacze, kiszka ziemniaczana i krokiety nadziewane rybą. Lokal jest położony blisko szpitala i blokowisk, co sprzyja zdobyciu klientów.

- Od pierwszych dni funkcjonowania cieszymy się zainteresowaniem odbiorców indywidualnych. Dodatkowo otrzymaliśmy pierwsze zlecenia od firm - podkreśla Bartosz Wądołowski.

Ważnym aspektem w działalności nowego przedsiębiorstwa jest nacisk na jakość produktów. Mają być zdrowe, lokalne i zawierać m.in. szpinak, soczewicę, ryby, warzywa, jak i owoce. Należy podkreślić, że ideą Fundacji Zdrowa Żywność jest podejście typu slow food, oraz niskoprzetworzone składniki żywności.

Dodatkowo fundacja zajmuje się produkcją wyrobów garmażeryjnych, które oparte są na wypracowanych tradycyjnych przepisach związanych z kuchnią lokalną i regionalną, gdzie ważnym aspektem będą płody rolne – nieco zapomniane, a będące ważnym składnikiem miejscowych, zdrowych potraw.

Dlaczego taki wybór działalności?

Jak podkreśla prezes fundacji Barosz Wądołowski, branża usług gastronomicznych i garmażeryjnych stale się rozwija. Łomża jest miastem, położonym w regionie o bogatej kulturze kulinarnej. Wielokulturowość regionu umożliwia rozwijanie gastronomii w różnych kierunkach, ale także na łączenie tradycji kulinarnych. Zapotrzebowanie na gastronomię opartą na zdrowej żywności, na produktach pochodzących od lokalnych dostawców, ekologicznych upraw, stale rośnie. Mieszkańcy zdecydowanie bardziej ufają i chętniej zaopatrują się w produkty, które pochodzą od lokalnych rolników – z zaufanego źródła. Działalność ma potencjał rozwojowy, obecnie istnieją podobne przedsiębiorstwa, ale żadne nie jest nastawione na tak wszechstronne zaspokajanie potrzeb kulinarnych w oparciu o zasoby lokalnych rolników.

OWES w Łomży

- Oprócz działań związanych z przyznaniem dotacji, oferujemy całą gamę pomocy dla podmiotów ekonomii społecznej, zaczynając od pomocy prawnej, następnie pomoc marketingową (podmioty mogą wnioskować o stworzenie strony internetowej) aż po pomoc finansową. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży ściśle współpracuje z operatorem TISE , który został wyłoniony przez Bank Gospodarstwa Karajowego. Do tej pory z preferencyjnych pożyczek skorzystały: spółdzielnia socjalna Kofisport i spółdzielnia socjalna Łomżanka; kolejne podmioty ekonomii społecznej współpracują z ośrodkiem celem otrzymania pożyczki na rozwinięcie działalności gospodarczej – podsumowuje kierownik biura OWES–u w Łomży Tomasz Wróblewski.

Należy dodać, że Stowarzyszenie Europartner wychodzi z nowymi inicjatywami: istnieje możliwość otrzymania wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej w formie staży zawodowych. Przedsiębiorstwa społeczne zainteresowane taką formą wsparcia zapraszamy do kontaktu z OWES–em:

Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej
ul. Polowa 45 (parter), 18-400 Łomża

www.przedsiebiorczalomza.pl
Tel. 794 000 782
email: [email protected]
Osoba kontaktowa: 
Doradca Kluczowy: Tomasz Wróblewski
Kluczowy Doradca Biznesowy: Monika Niegierysz, Dariusz Wasilewski 

Monika Strzelecka

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe