20 lat satysfakcji Andrzeja Korytkowskiego

  • 13.09.2018, 11:51 (aktualizacja 13.09.2018 16:00)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
20 lat satysfakcji Andrzeja Korytkowskiego
Worek 65 medali mistrzostw Polski, 5 rekordów kraju (2 aktualne), starty w kilkudziesięciu krajach. To tylko fragmenty oficjalnych statystyk. Poza nimi pozostają niepoliczalne chwile stresu, goryczy, ale przede wszystkim radości i satysfakcji. 12 września Andrzej Korytkowski (Ludowy Łomżyński Klub Sportowy „PREFBET ŚNIADOWO” Łomża), sportowiec, trener wychowawca, spojrzał na kalendarz i pomyślał: To już 20 lat.

W tym okresie podopieczni szkoleniowca: zdobyli 65 medali Mistrzostw Polski (uczyniło to 32 osoby), ustanowili 5 rekordów Polski (2 są nadal aktualne - 4x400 metrów juniorów z 2008 roku i bieg godzinny Justyny Korytkowskiej - 16,397 metrów z 2014 roku).

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Zawodnicy trenera Andrzeja Korytkowskiego startowali na mistrzostwach świata, Europy, na Uniwersjadzie. W kilkudziesięciu krajach świata biegali po bieżniach, kostce, asfalcie, bruku, piachu, błocie, śniegu, a nawet schodach. To przede wszystkim długodystansowcy i specjaliści biegów ulicznych oraz przełajowych, ale lekkoatleci Prefbetu to także sprinterzy, średniodystansowcy, skoczkowie, specjaliści rzutów.

Andrzej Korytkowski pracę trenerską zaczynał 20 lat temu w KS Warszawianka, a w następnym roku z jego inicjatywy powstał klub „PREFBET”, którego obecnie jest prezesem. Jak mówi sam zainteresowany, za największe sukcesy uznaje medale mistrzostw Polski i honor reprezentowania kraju przez Katarzynę Smakowską, Rafała Pogorzelskiego czy Justynę Korytkowską. W przypadku pierwszej dwójki, zawodnicy nie trafili do klubu jako rozpoznane już talenty, teraz mają po kilka medali MP oraz występy w reprezentacji kraju.

Trochę inna jest historia Justyny Korytkowskiej, prywatnie żony Andrzeja i mamy ich córeczki. W 2004, reprezentując inny klub, zajęła „zaszczytne” ostatnie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów na 800 metrów i postanowiła skończyć z biegami. Trener Andrzej Korytkowski wyprosił, aby Justyna dała mu trenerską szansę. Dwa miesiące później zawodniczka zdobyła minima na mistrzostwa Polski na 4 dystansach i uwierzyła, że może coś wielkiego osiągnąć. Efektem rozpoczetej wtedy współpracy jest 12 medali mistrzowskich imprez w kraju, rekord Polski, klasa mistrzowska międzynarodowa, występy w reprezentacji, starty w 20. krajach świata oraz… Anastazja, roczna córeczka państwa Korytkowskich. Tak po cichu zresztą podejrzewamy, że to osiągnięcie oboje zaliczają do swoich najważniejszych.

W 2008 roku podopieczni trenera Andrzeja Korytkowskiego zapisali się w historii polskiego sportu: zdobyli medali we wszystkich kategoriach wiekowych w jakich są rozgrywane lekkoatletyczne mistrzostwa Polski – od finału Czwartków Lekkoatleycznych, czyli zawodów Dzieci przez imprezy Młodzików, Juniorów Młodszych, Juniorów, Młodzieżowców po Seniorów. Ten wyczyn jest ewenementem - nie ma w Polsce innego trenera, który w jednym roku dokonał takiej sztuki. Przeważnie szkoleniowcy zajmują się najwyżej jedną lub dwiema grupami wiekowymi.

W tym samym 2008 roku, po rekordzie Polski juniorów w sztafecie 4x400 i jeszcze trzech medalach na 400 m Andrzej Korytkowski został powołany na trenera kadry junorów w tej specjalności, ale zrezygnował ze względu na swoich pozostałych podopiecznych. W 2009 wychowankowie trenera Andrzeja zdobyli aż 159 punktów we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w Polsce!

- Pamiętam pierwszy dzień w roli trenera. Poszedłem do szkoły podstawowej w Śniadowie i nauczyciel gimnazjum Dariusz Szymański zapytał, czy chciałbym pomóc w przygotowaniu chłopców do sztafety 10x1000m. Po 3 tygodniach treningów uczniowie zajęli w byłym województwie łomżyńskim 2 miejsce co przekonało mnie do pracy w lekkiej atletyce. Moim wielkim, niespełnionym jeszcze marzeniem, ale też konkretnym planem jest doprowadzenie zawodnika do Igrzysk Olimpijskich. Dwukrotnie blisko była Justyna Korytkowska, ale odniosła razy poważne kontuzje, w dodatku z winy innych zawodniczek. A najbliższe Igrzyska już za 2 lata w Tokio… - mówi Andrzej Korytkowski.

Panie Andrzeju, proszę przyjąć podziękowania i gratulacje za sukceny Pana podpiecznych, które cieszą wszystkich noszących Łomżę w sercu. Dziękujemy także za współpracę w przekazywaniu dobrych (głównie) informacji naszym Czytelnikom i Widzom. To także nasze marzenie, żeby cały świat usłyszał o sukcesie (medalu) zawodnika z Łomży na igrzyskach w Tokio 2020 (a jak trzeba będzie to poczekamy do Paryża 2024 czy Los Angeles 2028).

Najlepsi podopieczni Andrzeja Korytkowskiego:

Justyna Korytkowska -12 medali MP, reprezentantka kraju, rekordzistka Polski;

Arkadiusz Wojno -10 medali MP, reprezentant kraju, 2 rekordy Polski;

Ewelina Lubiejewska - 9 medali MP, reprezentantka kraju;

Magdalena Stankiewicz -7 medali MP, reprezentantka kraju, rekord Polski;

Daniel Chyliński - 7 medali MP, 2 rekordy Polski;

Rafał Pogorzelski - 5 medali MP, reprezentant kraju.

 


 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe