OHP. Tradycja i skuteczność na rynku pracy

  • 24.09.2018, 08:35 (aktualizacja 24.09.2018, 10:52)
  • narew.info
OHP. Tradycja i skuteczność na rynku pracy
Nawiązujemy do pięknej tradycji Junackich Hufców Pracy, ale oczywiście nasze współczesne działania polegają na czymś innym. Każdy młody człowiek poszukuje swojej drogi zawodowej, swojego miejsca. My jesteśmy od tego, aby mu pomóc - mówi Piotr Modzelewski, zastępca komendanta głównego Ochotniczych Hufców Pracy.

Instytucja, której rola rośnie przy obecnych wymaganiach pracodawców, na kilka godzin zwróciła się tego specjalnego dnia ku swojej przeszłości. 82 lata temu powstały w Polsce odbudowującej się jeszcze nadal po wieku rozbiorów Junackie Hufce Pracy. Pomagały rozwiązać problemy zatrudnienia w ogarniętym kryzysem ekonomicznym świecie, uczyły patriotyzmu.

Jednym z miejsc, gdzie Junackie Hufce Pracy zapisały piękną kartę stało się Jeleniewo na Suwalszczyźnie. Młodzi ludzie budowali tam drogę i wzbudzili taką sympatię lokalnej społeczności, że miejscowa szkoła, jako jedyna w Polsce, otrzymała imię Junackich Hufców Pracy.

- Dlatego spotykamy się właśnie w tym miejscu, w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreślił Bogdan Ścibut, komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy, które kontynuują tradycję JHP.

Szkoła w Jeleniewie nosi od kilku lat imię Danuty Siedzikówny „Inki”, a specjalna tablica poświęconą pamięci junaków i kadry Junackich Hufców Pracy odsłonięta przez komendanta OHP upamiętniła także dawniejszą tradycję placówki.

Uroczystość, pod patronatem Programu Wieloletniego „Niepodległa”, odbyła się z udziałem m.in. parlamentarzystów, wojewody Bohdana Paszkowskiego, krajowego duszpasterza OHP ks. kanonika Jarosława Sroki, Podlaskiego Kuratora Oświaty Beaty Pietruszki, władz lokalnych, nauczycieli, uczniów i mieszkańców Jeleniewa. Uczestniczyła w niej również rodzina patronki szkoły Danuty Siedzikówny "Inki".

Po mszy św. komendant główny OHP, przedstawiciele władz lokalnych i dyrektor szkoły Bożena Sobieszczańska złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W imieniu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej wieniec złożyła dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ewa Flaszyńska.

Podczas uroczystości odczytano list od minister Elżbiety Rafalskiej, w którym minister podkreśliła, że niepodległość, którą nasi przodkowie wywalczyli zbrojnie sto lat temu, kolejne generacje budowały ofiarną i rzetelną pracą, zarówno scalając Polskę po okresie zaborów, odbudowując ją z gruzów po zniszczeniach ostatniej wojny, jak i nadając jej nowe oblicze po demokratycznych przemianach 1989 roku.

Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona historii Junackich Hufców Pracy oraz artystyczna prezentacja przygotowana przez dzieci i młodzież ze szkoły w Jeleniewie. Przede wszystkim jednak była to też okazja do rozważań o współczesnym kształcie i roli OHP.

- Skupiamy się przede wszystkim na dokształcaniu i uzawodawianiu modego człowieka. Teraz tak rozwija się gospodarka, że zaczyna brakować rąk do pracy. Można śmiało powiedziec, że OHP przeżywają swój drugi rozkwit. Pracodawcy bardzo chętnie chcą z nami współpracować. Jako chyba jedyny podmiot jesteśmy w stanie zaspokoić trudne wymagania pracodawców, którzy oczekują osób jednocześnie młodych i energicznych oraz o bogatym doświadczeniu zawodowym – uśmiecha się Piotr Modzelewski, zastępca komendanta głównego OHP.

Jak podkreśla Komenda Główna OHP, współczesne Ochotnicze Hufce Pracy, które mają za patrona św. Jana Pawła II, to instytucja rynku pracy wykonująca zadania państwa z zakresu polityki społecznej. Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty i jest przeznaczone dla osób w wieku 15-18 lat, które z różnych przyczyn chcą lub muszą realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki łącząc go z pracą zarobkową. Oferta kształcenia zawodowego w OHP obejmuje ok. 80 zawodów.

OHP prowadzą również: pośrednictwo pracy (w tym pośrednictwo EURES), poradnictwo zawodowe, szkolenia zawodowe, obsługę refundacji pracodawcom wynagrodzeń młodocianych pracowników. W ramach pośrednictwa pracy OHP pozyskują od pracodawców oferty pracy stałej i krótkoterminowej; kierują młodzież poszukującą pracy do pracodawców; organizują targi i giełdy pracy, jak również współpracują z partnerami rynku pracy. Poradnictwo zawodowe to kolejna z nieodpłatnych form wsparcia, jakiej udzielają OHP osobom w wieku 15-25 lat poprzez Mobilne Centra Informacji Zawodowej (MCIZ) oraz Młodzieżowe Centra Kariery (MCK).

W obszarze edukacji i wychowania OHP są jedyną instytucją publiczną w Polsce świadczącą pomoc o takim zakresie i w takiej skali. Obejmują opieką ok. 120 tys. osób, w tym ok. 32 tys. osób zdobywa wykształcenie. Znaczenie Ochotniczych Hufców Pracy dostrzegła także Komisja Europejska dokonując przeglądu działań w ramach programu „Gwarancje dla Młodzieży” w 2016 r. Wskazała na działające w Polsce OHP jako flagową inicjatywę w obszarze działań na rzecz osób młodych dotkniętych problemem bezrobocia oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- Zapraszamy do naszych centrów w województwie podlaskim: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, a także Grajewie, Kolnie czy Zambrowie – mówi Piotr Modzelewski

narew.info

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jj
jj 24.09.2018, 18:24
Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinterne…

www.ukraina-pracownicy.pl

Pozostałe