Wicepremier Jarosław Gowin w PWSIiP

  • 23.09.2018, 02:34 (aktualizacja 23.09.2018, 02:39)
  • narew.info
Wicepremier Jarosław Gowin w PWSIiP Jacek Bochenko PWSIiP Łomża
Rozwój naszych uczelni jest kołem zamachowym rozwoju Polski – mówił podczas konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wicepremier dr Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak relacjonuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP,  wicepremier podkreślał, że jest to jego kolejna wizyta na łomżyńskiej uczelni, co jest wyrazem uznania jej dokonań. Akcentował, że PWSIiP kształci na wysokim poziomie, posiada kategorię naukową oraz zaspokaja ogólnopolskie zapotrzebowanie na specjalistów. Minister informował także, że dla krajowych uczelni rząd przeznaczy w przyszłym roku budżetowym dodatkowe trzy miliardy złotych z obligacji Skarbu Państwa, a o tym, jaka pula z tych środków trafi do „Państwówki”, władze uczelni będą wiedziały już podczas inauguracji roku akademickiego.

W konferencji prasowej uczestniczyli: wicepremier dr Jarosław Gowin, rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Sekściński oraz prorektor PWSIiP  dr Dariusz Perło. Dotyczyła ona zmian ustawowych, jakie od 1 października 2018 roku dotkną polskie uczelnie, w tym państwowe wyższe szkoły zawodowe, które w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) zostały zaliczone do kategorii publicznych uczelni zawodowych.

Rektor dr hab. Dariusz Surowik dziękował za te rozwiązania ustawowe, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczelni zawodowych. Mówił o intensywnym oraz rzeczowym procesie konsultacji, który poskutkował wpisaniem do Ustawy 2.0 Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ), co daje środowisku uczelni zawodowych solidniejsze umocowanie prawne. 

Wicepremier podkreślał, że nie tylko proces konsultacji, ale także samo wdrażanie Ustawy 2.0 w życie będzie przebiegało stopniowo, a jego resort proponuje środowisku akademickiemu cykle szkoleń. Minister dr Jarosław Gowin dodawał, że „nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa zawodowego” i dziękował rektorowi dr. Dariuszowi Surowikowi za aktywne oraz merytoryczne uczestnictwo w konsultacjach nad ustawą. Gratulował władzom uczelni kategorii naukowej, co – jak akcentował –  jest ewenementem na tle innych państwowych wyższych szkół zawodowych.

Wśród istotnych zmian, jakie wprowadza Ustawa 2.0, wicepremier dr Jarosław Gowin wyliczał: zmianę algorytmu naliczania dotacji dla uczelni, podwyżki dla nauczycieli akademickich od 1. stycznia 2019 roku oraz kolejne ich transze w latach 2020, 2021. – Płace na uczelniach są obecnie na żenująco niskim poziomie – mówił wicepremier.

Prorektor PWSIiP dr Dariusz Perło do atutów ustawy zaliczył uproszczenie procedur administracyjnych. A ministerialny doradca Marcin Sekściński, mówił, że otwiera ona nowe możliwości, z których wystarczy skorzystać. 

W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiuje blisko dwa tysiące  żaków, a przez wszystkie lata działalności mury placówki opuściło ponad pięć tysięcy absolwentów. W czerwcu 2019 roku uczelnia będzie świętować Jubileusz 15-lecia.

narew.info

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kk
kk 24.09.2018, 18:24
Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinterne…

www.ukraina-pracownicy.pl

Pozostałe